Podívejme se na jeden scénář dvou šílených US-Maxů, který stojí za zmínku. Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines se zřítil 10. března brzy po startu, zahynulo 157 lidí. Už předtím havaroval za stejných okolností a se stejnou chybou 29. října 2018 stejný typ letadla indonéské letecké společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě. Trump opakovaně hlásí vítězství v Sýrii na tzv. "Islámským státem", který není a nikdy nebyl ani "islámský" ani "státem". Banda teroristů placených sunnitskými wahhabity a Západem, exportovaná do země a zde placená žoldem, není schopna založit stát, ale jen zabíjet, krást a loupit. Opakované hlášení o vítězství nad žido-bolševismem, pardon nad islámskými teroristy v Sýrii, vždy souvisí s US-volebním kalendářem. Takže první zpráva o vítězství byla v listopadu 2016 a druhá nyní v březnu 2019. Dvě spadlá letadla a všichni mrtví; dvě vítězství a samé lži. Tak se na to podívejme, protože jde o jeden scénář korporátního fašismu.

Případ Boeing 737 Max 8

Proč toto letadlo padá? Z jednoduchého důvodu. Protože na zemi platí zákon neoliberálního zisku a na nebi platí zákon gravitace. V přírodě vyhrává ten silnější, což je situace vzniklá vždy, když toto letadlo vystartovalo. Boeing musí šetřit pro jedno procento největších akcionářů a má silnou konkurenci v Airbusu. Takže udělal jednoduchou věc. Místo drahého a dlouhého vývoje nového letadla jednoduše předělal úspěšný model 737 tím, že mu přidal silnější motory. Takže máme nové letadlo za cenu starého, výborně. A protože jde vlastně o stejný model, tak nebudeme nově certifikovat od začátku, odpadne cvičení pilotů a další klíčové položky. Jenže nestabilní letadlo se silnými motory mělo tendenci zvednout čumák do výše a pak padat k zemi. Aby se to nestávalo příliš často, tuto chybu vyvážila umělá inteligence. Tady je video, kdy aktivisté zaměstnaní v Boeingu otevřeně mluví o technologické zradě nového neoliberálního vedení společnosti.


Boeingy nové generace se montují podobným stylem jako nábytek Ikea a na chyby se reaguje v podobném stylu. Systém automatické korekce řízení (MCAS) u šíleného Maxe byl potichu předělán tak, aby letadlo jednoduše otočil čumákem dolů (článek ZDE, přímo ze Seattlu). Kapitán etiopského letadla měl nalétáno nula hodin na simulátorech, protože to nebylo třeba. Manuál k problémům Maxe neexistoval a zařízení ke korekci letu byla dodáváno po extra příplatku. Takže letadlo začalo nutně a logicky padat, protože zákon reality je silnější, než zákon ideologie a chamtivosti.

Jenže piloti nechtěli umírat v tomto křápu, kdy v kritickém okamžiku nastoupila k řízení letu umělá inteligence a všechny zabila. Podívejme se na svědectví US-pilota, který se učil řídit toto letadlo na iPadu, protože nebyly simulátory. Letadlo se současně vyvíjelo, přitom se dělaly simulátory (ty fungují povinně až po obou katastofách) a hned se tento nedodělek začal prodávat. Jinak řečeno, piloti se ani nemohli cvičit v simulátoru, protože nebyla žádná dostupná data o chování letadla za letu. Max 8 nebyl v té době schopný letu a letadlo bylo na montážní lince. Správný neoliberální postup výroby čehokoliv, jen kdyby neplatila ta nešťastná gravitace. Letadlo jako rohlík, stejné neoliberální svinstvo jednoho procenta pro zbylých 99 procent lidstva.

Neoliberální výroba uměle inteligentního Maxe se sebevražednými sklony se ale musí napojit na korporátní fašismus. To je příklad USA, na rozdíl od zbytku světa. Piloti všude ve světě neoliberálně prodali pasažéry a mlčeli o způsobu, jak byli "trénováni" na iPadu na let Max 8. Všechno prasklo až po dvou haváriích se sto procenty obětí. Mimochodem, ta indonéská havárie měla být o dva dni dříve, kdy se stalo totéž, čili čumák nahoru a dolů. Ale na palubě byl ještě jeden pilot mimo službu, který se vracel domů. Ten vletěl do kabiny a nařídil vypnout všechny automaty MCAS. Tehdy zachránil život sobě i ostatním a havárie se stala o dva dny později. V čem je rozdíl mezi neoliberalismem ve světě a korporátním fašismem v USA? V tom, že na celém světě uzemníte po tichém nátlaku pilotů všechny Maxy, a necháte je létat jen v USA. A tam je necháte létat tak dlouho, až si lobbováním Boeing zajistí, že vyhodnocení poruchy bude kontrolovat on sám. Pak korporace zvedla telefon a zavolala Trumpovi, že ten krám má uzemnit i v USA, protože bohužel i tam platí ta nešťastná gravitace.

Jak řádila umělá inteligence Západu v Sýrii

Jak již víme, Trump a jeho spojenci opakovaně vyhráli nad ISIL. Asi půl roku dobývají cca 100 km pouště za Eufratem u Dajr az-Zauru, kde hrdinně po tři roky bojovali asyrští křesťané společně s Asadovými vojáky ve zcela obleženém městě. Nakonec se snažily USA ve spojení s islamisty obránce vybombardovat a pak vyvraždit. Bombardování USA a spojenců s teroristy sice rozdělilo obležené město na dvě části, ale obránci to vydrželi a s ruskou pomocí město ubránili. O kilometr dále za řekou Eufratem se bojovalo s teroristy stejným stylem, jako Boeing cvičil na iPadu piloty Maxe. Spojené státy a jejich žoldnéři z SDF nejprve zabrali ropná pole po dohodě s teroristy, aby je neobsadil Asad. Pak se chvíli čekalo, až USA evakuují helikoptérami první velitele teroristů. Pak se fronta opět vítězně posunula a Trump měl svůj první triumfální píár. Placení žoldnéři SDF se krapet posunuli a opět bojovali s teroristy. A zase se čekalo, až se vyjedná odvod nakradených peněz a odvezou se americkými helikoptérami další zločinci ISIL, včetně pokladníků. Existuje hezká fotka, jak hlavní velitel al-Bagdádí nastupuje do amerického vojenského džípu. Nejspíš je to fejk, ale vtipný a přesně ukazuje, jak Západ bojuje s teroristy až do prohraného konce. Nakonec se minulý měsíc evakuovalo několik desítek tun teroristy nakradeného zlata. Pak už nebylo co zachraňovat a Trump vyhlásil v pořadí druhé vítězství.

OK, tak se mají vést klasické imperiální války, aby se vraždilo, kradlo a aby na tom velký demokratický bratr nebyl škodný. V jižní Americe to bylo podobně. CIA vydělávala na financování vojenských převratů tím, že nechala zločinné guerilly pašovat kokain do USA. Americká protidrogová centrála z toho byla v naprostém šoku. Jejich agenti s nasazením života pronikli do drogových centrál a tam potkali své kolegy z CIA, jak organizují pašování drog, viz toto video. Novinář Garry Webb, který tato fakta zveřejnil, je už mrtvý, oficiálně spáchal sebevraždu v roce 2004. Přidejme jeho video o povinnostech žurnalisty zveřejněné po sérii článků z roku 2002 o prodeji drog skrze kanály řízené CIA.


Sýrie ukazuje na stejný scénář vedení proxy-války, kterou platí mrtví, milióny uprchlíků a země vyrabovaná teroristy.

Nyní se nacházíme po pádu "Islámského státu" a všechny důležité teroristy už máme uzemněné jako ty Maxe na letištích. A obojí forma maxování představovala velkou logistickou operaci. Tisíce islámských teroristů byly během posledního roku potichu přemístěny z prohrané syrské fronty do Afghánistánu a do sousedního Iráku. V obou zemích už je USA chrání vlastním základnami, stejně jako to předtím dělala v Sýrii. Jenže i v tomto případě platí zákon reality, který na lidské úrovni odpovídá zákonu gravitace. Válku v Sýrii vyhráli Rusové, Írán, Hizballáh a Asad. Všechny země pochopily, jak dopadnou, pokud si do země pustí teroristy a s nimi americké základny. A všichni pochopili, s kým mají jednat po vyhrané válce. Izraelský premiér obviněný (jako obvykle) ze zlodějen pendluje mezi Tel-Avivem a Moskvou tak často, že si může za nalétané kilometry koupit množstevní slevu. Osud Blízkého východu začali určovat Rusové. Jako reakci na prezidentský rozkaz o stažení US-vojsk ze Sýrie jsem napsal v článku Trumpův první státnický čin v úřadě následující.

Zkušebním kamenem bude stažení amerických vojáků ze základny Al-Tanf. Zde Pentagon a CIA cvičí asi 4 tis. teroristů a rekrutuje je z 50 tis. uprchlického tábora, který připomíná koncentrační tábor. Kromě americké pomoci a žoldu tam nesmí vstoupit žádná nezávislá humanitární organizace. Celé pásmo Američané prohlásili za vojensky okupovanou zónu. Odtud Američany vycvičení, zpravodajsky a takticky řízení teroristé podnikají systematické útoky směrem na Palmýru a Deir es Zaur. Důvod západní podpory teroristů je stejně jednoduchý jako Hitlerova totální válka nařízená po prohrané válce na východní frontě. Když Západ nezničil Asada, tak zničí infrastrukturu a města v Sýrii. Po vyhladovění a rozbití státu má být Asad zničen povstáním, protože země je zničena minimálně na jednu generaci. To je konečný smysl barevných revolucí, které se v Libyi a v Sýrii ukázaly celé demokratické kráse.


Trump mezitím rozkaz o stažení zase zrušil. Na základnu al-Tanf se nastěhovala část evakuovaných teroristů. USA odmítly na základnu postit syrskou humanitární pomoc, 80 % uprchlíků chce z lágru odejít, protože Asad jim slíbil práci a bydlení v Aleppu. Jenže živé lidské štíty chrání tuto US-základnu a zdejší uprchlíci nemají na výpalné. Teroristé pod blahovolným dozorem Američanů chtějí od uprchlíků asi 1000 dolarů za to, že je pustí k Asadovi. Hezký příklad demokracie praktikující osvobození Sýrie, že ano.

Korporátní fašismus na zemi i na nebi

Tak to shrňme, jako obvykle. Jedno promile chce zisk a neomezenou vládu. To je normální lidská vlastnost, sice šílená a iracionální, ale sociální a političtí psychopati jsou a budou. A my je máme volit, protože jim patří všechna hlavní média. V nich vytvářejí umělý svět, kde jsou dobří krásní a ušlechtilí jako Boeing a politika USA v Sýrii. A toto svinstvo nám kýblují do hlav v rytmu 24/7/365. Za naše daně, které nám legálně ukradli, platí presstituty, aby nám vymyli zbytek zdravého rozumu. Problém je v tom, že jejich šílená vláda musí nutně skončit jako dobrodružství amerického Maxe na nebi a v Sýrii. Jestli tento stav chceme globálně, tak strčme hlavu do písku a dělejme, že to neoliberálně vyrobené a korporátně-fašisticky manažované letadlo létá.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!