Červen 29, 2010

Když pozdější ředitel Národní zpravodajské služby Dennis Blair minulou zimu potvrdil, že Obamova vláda schválila vraždy amerických občanů, kteří pracují pro zahraniční teroristické skupiny, vypadalo to, že se to netýká více než tří Američanů.

Minulý týden však sekretář poradce pro domácí politiku a boj proti terorismu John O. Brennan naznačil, že jejich počet by mohl ve skutečnosti dosáhnout „tuctů“.

„Podle mého mínění existují tucty amerických občanů, kteří nám v různých částech světa dělají starosti,“ tvrdil Brenna, „a to ne kvůli pasu, který mají, ale protože znají naše operační prostředí, vzali si s sebou jisté dovednosti, ať už je to znalost jazyka nebo důvěrné vztahy se svými potenciálními cíli, to je velmi znepokojivé, a my jsme odhodláni zlikvidovat jejich schopnost pomáhat s teroristickými útoky.“

„Pokud je nějaký americký občan v Jemenu, Pákistánu, Somálsku nebo na jiném místě, a pokud se pokouší vykonat útoky proti americkým cílům, musí také na sebe vzít riziko odvety Spojených států,“ pokračoval Brennan. „To, co potřebujeme udělat, je použít přiměřené nástroje a přiměřenou reakci.“

Glen Greenwald z časopisu Salon se okamžitě chopil Brennanových výroků jako čerstvého příkladu bezuzdného rozšiřování moci presidenta. „Obšírně jsem psal o tom, proč pokusy o zabíjení amerických občanů, kteří jsou daleko od „bitevních polí“, je ohavné a tyranské, a nebudu zde tyto argumenty opakovat,“ napsal Greenwald. „Stačí říci – a o přímo o toto žádám – pokud jste někým, kdo věří, nebo přinejmenším je ochoten nechat si líbit tvrzení, že americký president má mít pravomoc označit vaše spoluobčany, na něž má být spáchán atentát bez jediného náznaku řádného procesu, jaká jiná nekontrolovaná presidentská pravomoc by nedostala vaši podporu nebo byste se jí nepodřídili?“

Greenwald je jako znalec ústavního práva především znepokojen z důsledků této politiky na občanská práva a potenciální obcházení ústavních omezení pro činnost vlády. Ještě více znepokojující však je rozsah toho, co Brennanovy postřehy označují jako rozšiřování vojenské aktivity Spojených států do nových oblastí zeměkoule, jako je například Jemen nebo Somálsko.

Mark Mazetti z deníku New York Times psal minulý měsíc ve své reportáži o tajném rozkazu, který v září podepsal generál David Petraeus, a jenž „nařizuje rozsáhlé rozšíření tajných vojenských akcí, jejichž cílem je rozvrácení vojenských skupin či hrozeb odvetných akcí v Íránu, Saúdské Arábii, Somálsku a dalších zemích v oblasti.“

Tzv. Rozkaz Armádním výkonným jednotkám nekonvenčního vedení války (Joint Unconventional Warfare Task Force Execute Order) podle Mazettiho „opravňuje posílání členů amerických jednotek zvláštního určení do přátelských i nepřátelských zemí na Blízkém a Středním východě, ve Střední Asii a Africkém rohu, aby shromáždili zpravodajské informace a budovaly vztahy s mísními silovými složkami. ...Zatímco Bushova vláda povolila některé tajné vojenské operace daleko od stanovených válečných oblastí, smyslem nového rozkazu je učinit takové úsilí systematičtějším a dlouhodobějším.“

Mazetti také naznačuje, že tento rozkaz byl příčinou „zvýšení americké vojenské aktivity v Jemenu, jež byla zahájena o tři měsíce později.“ Toto zvýšení bylo předmětem článku Dany Priestové, který vyšel v únoru ve Washington Post, a jenž poprvé odhalil, že američtí občané byli určeni jako cíl atentátů, což bylo potvrzeno Blairovým svědectvím.

„Operace, schválené presidentem Obamou a zahájené před šesti měsíci, zahrnovaly několik desítek vojáků z tajných jednotek americké armády JSOC (Joint Special Operations Command), jejichž hlavním úkolem je vypátrání a likvidace údajných teroristů,“ napsal Priest. „Američtí poradci se nezúčastnili vpádu do Jemenu, ale pomáhali plánovat jednotlivé operace v jeho rámci.“

„Jako součást operace,“ pokračuje Priest, „schválil Obama útok z 24. prosince loňského roku proti pevnosti, o níž se předpokládalo, že se v ní setká americký občan Anwar al-Awlaki s ostatními oblastními lídry al-Kájdy. Přestože tento útok nebyl zaměřen na něj a nebyl při něm zabit, byl od té doby přidán na seznam amerických občanů, kteří jsou označeni jako cíl pro zabití nebo zajetí jednotkami JSOC.“

Priestův článek také obsahoval záhadnou poznámku o tom, že „celá řada vysoce postavených důstojníků navštívila (jemenského prezidenta) Aliho Abdulláha Saleha, včetně jen zřídka kdy se na veřejnosti objevujícího velitele JSOC, viceadmirála Williama H. McRavena, protiteroristického poradce Bílého domu Johna O. Brennana a generála Davida H. Petraeuse, šéfa Centrálního velitelství ozbrojených sil Spojených států (U. S. Central Command).“

JSOC bylo a stále je centrem většiny nedávných případů, týkajících se vražedného úsilí USA. Investigativní reportér Seymour Hersh v březnu 2009 popsal JSOC jako „zvláštní oddíl našich zvláštních jednotek, který je ustaven jako nezávislý. ...Nezodpovídají se nikomu, s výjimkou éry Bushe a Cheneyho, kdy podávali hlášení Cheneyho úřadu. ...Kongres nad nimi nemá žádný dohled.“

O několik měsíců později, když bylo oznámeno, že by generálu Stanley McChrystalovi mohlo být předáno velení nad americkými jednotkami v Afghánistánu, poznamenal novinář Gareth Porter, že McChrystal byl velitelem JSOC od dubna 2003 do srpna 2008 a okomentoval to tak, že jeho „dlouhodobá specializace na protiteroristické operace naznačuje, že je důstojníkem, který má pravděpodobně větší zájem na cíleném zabíjení než na tom druhu citlivých protipovstaleckých politických programů, o nichž Obamova administrativa tvrdila, že je hodlá zavést.“

„V roce 2005 bylo Jednotkám zvláštního určení (Special Operations Command - SOCOM), předchůdci JSOC, Rumsfeldem nařízeno, aby naplánovaly, synchronizovaly a provedly globální operace proti teroristickým sítím ve spolupráci s ostatními veliteli bojových jednotek,“ napsal Porter. „Tento rozkaz byl všeobecně považován za něco, co oprávňuje SOCOM, aby své akce jednostranně prováděla kdekoliv na zeměkouli.“

McChrystal teď sice ztratil velení nad Afghánistánem, ale ostatní architekti těchto globálních směrnic pro speciální vojenské akce – Brennan, Petraeus a McRaven stojí pevně na svých pozicích. Následkem toho se vyjasňuje, že schvalování cíleného vraždění amerických občanů povede pouze k dalšímu potenciálnímu nárůstu skryté vojenské síly Spojených států.


Zdroj: Global Research

Překlad: Stan

Převzato z Outsidermedia