Podívejme se na českou ekonomiku zdravým rozumem, protože je třeba objevit Ameriku. Představte si, že máte krávu a ona vám stále méně dojí. Abyste její dojivost zvýšil, tak jí vždy dáte o něco méně nažrat. Kalousek provozuje tento ekonomický primitivismus ve velkém. Podívejte na zcela shodnou křivku grafů poklesu HDP a poklesu výdajů. Pro ekonomy připomínám, že grafy jsou naprosto oficiální, ze statistiky ČNB. Zdroj najdete kliknutím na příslušný obrázek. Pozor, přechod na nulu znamená, že chybí statistika na konci grafu. Klíčové je srovnání v daném období za rok 2010/2011/2012, proto jsme vzali příslušné grafy. Nejsem ekonom, proto prosím ty slušné z nich, aby věci ve svých článcích doplnili.

1. Kráva méně dojí čili propad tvorby HDP za poslední dva roky

Tento graf je důležitý, protože ukazuje propad vytvořeného národního bohatství za poslední dva roky. To také bude základní měřítko pro další grafy. Jinak řečeno: kráva hubne.

Image

Tzv. „reformy“ pilně běží, růst nikde, ale výroba a vývoz přitom v zásadní krizi není, díky malému, ale jistému růstu Německa a EU. Kam se tedy ztratilo kolektivně vytvořené bohatství nás všech? Dobrá otázka, jak uvidíte dále.

2. Krávě dáte méně nažrat čili propad zdrojů HDP za poslední dva roky

Měnový fond oslavuje Kalouska právem, protože vede zemi do dluhu na řecký způsob, viz další grafy. Místo, aby se staral o to, jak dostat seno do žlabu, náš geniální chemik krmivo ze žlabu systematicky odebírá na neoliberální způsob. Když si nasadíte ideologické brýle, kradete jak straka a každý bankéř s doutníkem vám klepe po rameni, jak jste dobrý, pak nepotřebujete zdravý rozum. Jak ovšem uvidíme dále, někteří mají do žlabu výše a jiní zase níže. Tak už to v demokratickém ČEZku chodí.

Image

Takže kráva méně dojí a vy jste se proti zdravém rozumu rozhodl, že ji budete méně živit. To je jistě správné rozhodnutí. Přece nemůžete dělat dluhy. A na socky je třeba přitlačit, nedělají a berou nám od huby. A stát právě privatizujete, takže se odsekáváte od posledních příjmů, které byste mohl mít. Ergo kladívko, nejste hospodář jako byli slavní čeští ekonomové před vámi, viz tuto recenzi Vyznání národohospodáře jako poctu zesnulému Miloši Pickovi. Vy se totiž nestaráte o to, jak zvětšit bohatství státu, ale jak stát podojit.

3. Když kráva ani nežere ani nedojí, tak ji pošlete orat na pole

Orat byste měli s koněm, ale toho jste už zprivatizovali a jiní si z něj už dávno udělali fašírku ať privátní nebo veřejnou (rozpadající se infrastruktura, prodané vodovodní sítě, telekomunikace, plynovody, elektrické rozvody, silnice, železnice atd.). Toto všechno vykradly cizí společnosti, kterým se za úplatu prodal obecní majetek. Oni a také pilní národní správci v různých politických dresech neudržují s povinností řádného hospodáře infrastrukturu země budovanou po staletí, a rovněž ničí průmysl a místní podnikání. Nadnárodní firmy musíme pochopit: majetek dostaly v podivné privatizaci, přišly většinou kořistit a pak odejdou jinam, jak za správných časů dřevního kolonialismu. A vám tento majetek chybí jako zdroj bohatství pro HDP. A on navíc mohl sloužit jako příjemce EU-dotací, protože by byl v obecním vlastnictví. Tím byste měl nárok jej zvelebovat pomocí společných daní z EU. Takto jste vše rozkradl a nemáte nic, i tu čističku odpadních vod si musíte udělat tím, že lidem zdražíte vodné, stočné atd. Takže vyrazíte jako Kalousek orat s krávou, protože koně už nemáte. Pro ekonomy: musíte zvýšit příjmy státu, ale nikoliv tím, že byste dobře hospodařil. Prostě ukradnete lidem, co ještě mají, tj. kupní sílu. Tu ukradnete a vytunelujete přes zvýšené DPH. Viz tento graf. Kalousek vytáhl ze systému zvýšením DPH zhruba 70 miliard ze spotřeby nás všech. Tyto klíčové peníze se přestaly otáčet v systému a tím přestaly produkovat národní zisk pro všechny.
Image


Freud by řekl, že zdejší ovčané žijí v orálně-análním stádiu, všechno jim projde břichem. Pro každého demagoga a zloděje je čirá radost takovým lidem vládnout. O hodnoty se nestarají, svět a Evropa, včetně demokracie je jim ukradená, budoucnost jejich dětí také. Takže žijí letáky a nákupními akcemi, viz tento graf. Jeho velké zuby jsou nákupy před vánocemi, kdy běží spotřební orgasmus. Pak přijde postkoitální období, to je ten propad výběru DPH v lednu. Takto zubatě to běželo od mytické nepaměti komunismu až po Kalouskovy reformy od ledna 2012. Ale pozor! Vy krávě nedáváte žrát a poslal jste ji orat na pole. Pak onen pohádkový dědeček DPH, ten prakticky jediný zdroj státních příjmů, šel do háje. Podívejte se na výběr DPH v roce 2012 a vidíte děsivý propad. Tady v systému chybí těch bratru 70 miliard. Tyto peníze byly odsáty z domácí spotřeby. Kalousek jede ke dnu na řecký způsob. K tomu jsem už dávno psal v článku Řecko a my. Jinak řečeno: s krávou nelze orat, protože nedojí, nedostává žrát a nechal jste ji pracovat do zdechnutí. Už jí to moc nejde, chuděře, začíná trucovat. Tak na ni musíte řvát, nahánět jí strach a pak ji musíte začít mlátit bičem, že ano. Tato poslední etapa nás nyní čeká. My všichni signatáři Proaltu, kteří jasně ukazujeme dopad ideologické blbosti v praxi, jsme označeni na vnitru jako „extrémisté“.

4. V prázdné stáji bez sena aneb jak má kdo vysoko do žlabu

Toto je důležitý graf, protože kopíruje zlodějnu s daněmi na americký pravicový způsob. Podívejte se na starší článek Vláda strachu a ekonomické mýty. Nemohu za to, že jen opakuji to samé. Čeští pravičáci totiž hospodařili úplně stejně jako Reaganovci a Bushovci. Nasekali dluhy, zadlužený stát si rozebrali a vysvětlili přes placené ekonomy a ideology, že je to přírodní úkaz hodný údivu. Takže se podívejte, jak má kdo vysoko do žlabu, pěkně podle volebních období.
Image

Klíčový je děsivý nástup dluhu po Topolánkovi, svěžím vánkovi pro jeho podnikatelské kamarády. Tento bratr ve vojenském triku jim totiž odpustil daně a nechal ve státní kase neuvěřitelnou díru. Vidíte raketový narůst dluhu za jeho vlády, tj. od roku 2006. Kalousek nastavuje křivku dluhu tím, že poslal nemocnou krávu na pole orat, a ta se mu tam zhroutila. Současná vláda ekonomických simpletonů jen zatlouká hřebík do rakve, viz graf po roce 2012. Po posledních zlodějnách Nečasovy vlády už dluh jen roste. Ale k tomu jsme také už dávno psali, viz analýzu ing. Lauterbachové k vývoji státního dluhu: Český státní dluh (1989 - 2011). Takže se ptejme? Kdo tady vlastně platí daně, aby měla kráva z čeho žít?

5. Kdo odnesl seno?

Tady máte souhrnný graf státních daňových příjmů od roku 2002 a je vám jasné, že ta podvyživená kráva orající na poli jednou musí chcípnout. Toto nemá smysl komentovat, tady je jasný závod Nečasovců ke dnu. A to za potlesku všech mezinárodních lichvářů, kteří převezmou zadlužené pole, chcíplou krávu a stáj. Podobný graf ovšem najdete i v USA (viz citovaný článek) nebo v západní Evropě (viz dubnový úvodník umlaufovin).
Image


Ono prostě nelze hospodařit tak, že stát zničíte výpadkem příjmů, protože bohatým kamarádům odpustíte daně a necháte lidi umírat před zprivatizovanými nemocnicemi. To nás teď čeká. Zákon o privatizaci VZP půjde hned po odklizeném Rathovi do sněmovny. A je dobré vědět, že tento problematický poslanec byl a je vehementně proti privatizaci VZP, na rozdíl od váhající a leckdy přihlouplé ČSSD. V neděli to řekl v Otázkách Václava Moravce (13.5.2012) a zatčený byl druhý den ráno. K rukopisu a scénáři celé akce si přečtěte naši analýzu kauzy Budišov (psáno v červenci 2009). Ale mluvme k věci. Kráva maká na poli, už nemůže, a vy jste mezitím vykradl seník. A to není dobré.

6. Sebral jste seno, dal ho volům, kráva strádá aneb výmluvy neoliberalismu v praxi

Takže Topolánek zadlužil stát a Nečas s Kalouskem v tom vesele pokračují. Oni se hájí a budou hájit tím, že byla ekonomická krize. To je ta slavná doba 2008-9, kdy američtí lichváři vykradli vklady lidem a zničili peníze na burze, viz tento náš starší článek Jak neviditelná ruka ruku myje. Až se z toho otřepete, dejte si kafe a přečtěte si důležitý článek Banky a virtuální peníze. Jako občané musíme mít alespoň elementární znalost o fungování státu. Jinak nás oblbne kde kdo, jako je tomu nyní. Takže pojďme k onomu poslednímu grafu. Co vidíte? Za vlády svěžího vánka bylo z čeho vybírat daně, protože ekonomika rostla a stejně tak rostla i produktivita. To byly zlaté časy, kdy kráva ještě dojila, ale už nedostávala pořádně do žlabu. Topolánek už 2 roky (!) před krizí krávě sebral seno, viz horní graf, kdy zadlužil stát. Nebyl k tomu důvod. Podívejte se dolů příjmovou stránku rozpočtu za roky 2005-6.

Image

Takže naši pravicoví géniové sebrali krávě seno v tučných letech 2005-2007. V této době měli šetřit a sbírat seno, protože to dělá dobrý hospodář. Jenže naši náčelníci mysleli na neoliberální způsob. Společné daně darovali svým kamarádům, aby se všichni měli dobře jako já a ty, kteří vlastní Klausovy kupónové knížky a nejsou Bahamách. A do toho všeho špatného přišla neúroda, viz propad ekonomiky v roce 2009. To je doba, kdy světovou ekonomiku vykradli hrabiví bankéři. Nešlo totiž o ekonomickou krizi, ale o bankovní selhání, což je zásadní rozdíl. Kalousek a Nečas se měli u koho učit a Fišer jako budoucí president přijde z londýnské City, viz článek O máslu a chlebu. A nyní žádná krize není, ale spíše mírný růst ekonomiky od krizového roku 2009. Takže by měla růst i kupní síla, což je právě naopak, protože podvyživená kráva maká na poli. A navíc se rozkradly fondy EU, které jsme dostali darem pro budování občanské společnosti. A protože modří a jiní soudruzi vytunelovali fondy v rámci krajské a jiné oposmlouvy se stejně pilnou socdem, pozorná EU je neproplatí a zůstanou nám jako státní dluhy. Pravděpodobně to budou desítky miliard.

Závěr?

Jste vynikající správce kravína a přilehlých polí, ověnčený cenami typu „ekonom roku“. Krávu jste okradl hned na začátku; pak přišla krize a ona neměla co do huby; pak jste ji poslal na pole makat do bezvědomí; pak bude trucovat a vy ji budete nejprve strašit a pak mlátit bičem; pak vám na poli ekonomické slávy pojde a vy ji formálně politujete; a pak si s kamarády rozeberete zbylý státní majetek přes mezinárodní lichvu obsluhující nemožný státní dluh jako v Řecku. Ale to už přece nemusíme nikomu vykládat, jak se to dělá. Tunelovat umíme už od Klause.

Publikováno na www.umlaufoviny.com: 24.05.2012