Říjen 02, 2012

Spory čtenářů a diváků českých médií o motivaci chrastavského "atentátníka" jsou v této chvíli nepochybně bezpředmětné a jalové. Do té holé hlavy tomu chlapci nikdo nevidí. Občansky a laicky usuzovat lze jen z nepřímých a neprověřených poznatků. Ty poznatky přitom nevylučují jak idiocii či náckovství toho člověka, tak i nejrůznější konspirativní verze opačné. Verze mohou být jak činnostně krátkodobé bez nějaké jeho vlastní přípravy, tak i velmi dlouhodobé jak s důkladnou přípravou pachatele, tak i s organizačním a řídícím podílem třetích osob. Jednoduše řečeno, jakákoliv neprofesionální diskuse o tom, jestli jednal sám, nebo zda byl řízen, je proto nyní pro občany "z publika" zbytečná.

Skutečností však je, že občan není spin-doctor. Někteří čeští spin-doktoři již nastoupili na mimořádnou směnu a je na věci pikantní, že to zatím schytal jen Václav Klaus sám (např. zde).

Co je ale mnohem důležitější? Známý fakt, na který ta událost ukázala. Ochranka prezidenta republiky buď totálně selhala, anebo byla o činu informována a tedy i s činem srozuměna. V každém případě to ukazuje na naprosto oprávněné podezření, že některé složky ministerstva vnitra jsou buď špatně řízeny, nebo zneužívány. Policisté v běžné službě přitom mají těžkou práci i tak, a jejich nadřízení jim tu práci evidentně špatně organizují. Sami vidíme, jak se ve dvou, třech lidech jezdí sem a tam služebními auty po rozsáhlých rajonech měst a vesnic a žádný policista přitom nemá kloudnou místní znalost kriminálních osob ve svého úseku, protože ani žádný takový stálý úsek přidělený nemá. Ne nadarmo říkají staří pamětníci, že jejich četničtí a policejní dědové v uniformách za císaře pána a za první republiky měli mnohem větší respekt, důvěru lidí, rutinu i služební úspěšnost. A jak na tom jsou dnešní policajti?

Jsou v mnoha případech prokazatelně shora manipulováni při vyšetřování trestných činů. Jsou zneužíváni k šikaně občanů a k nedůvodnému násilí na nich. Kvete šaškování s RTG rámy a detektory kovů v soudních a dalších úředních budovách kvůli strašidlům virtuálního (že by islámského?) terorismu v ČR. Výsledkem je trapná buzerace občanů, kteří přitom denně vidí neschopnost administrativy i policie řešit (nejen) romskou kriminalitu, hospodářské trestné činy a všeobecnou korupci. Rakev petičníků na Staroměstském náměstí v loňském roce, kolotočové transporty Ratha z Litoměřic do Sněmovny letos, nebo parkující auta nýmandů (stále) budí policejní aktivitu až k šílenosti. Janouškové a Ondroušové si přitom hoví v policejních autech bez pout, klidně telefonují, dávají interviewy a pokuřují.

Chybí už jen, aby nás policie, tak jako za Husáka, honila kvůli dlouhým vlasům a kádrováci nás vyhazovali z práce kvůli politickým názorům nebo pro chození do kostela. Ve věznicích je přitom násobně víc lidí, než bylo za totality a každý z nich stojí daňového poplatníka přes 20 tisíc Kč měsíčně. Přitom tam, kde mají policisté denně zasahovat, tam evidentně pak vinou neschopnosti svých nadřízených - nezasahují.

Nechce-li být současná opozice v parlamentu národu jen pro okrasu, měla by vyvinout maximální tlak na odstoupení ministra vnitra a policejního prezidenta a na odvolání a náhradu jejich příslušných náměstků kompetentnějšími a poctivějšími úředníky. Je třeba rovněž obnovit kvalitu prokuratury a soudů (název "státní zástupci" je beztak jen ideologická fasáda této části justice). Je třeba zvýšit nejen postih trestných činů, ale i jejich prevenci. Vrátit zpět původní úlohu objektivního vyšetřovatele inspekci a supervizi MV. Změnit zpět příslušné špatné zákony, které byly dosud účelově zparchantěny. To samé provést u Celní správy a u Nejvyššího kontrolního úřadu.

Prezident Václav Klaus má nyní ideální příležitost, aby rovněž v tomto směru konal příslušné kroky. Co však udělá anebo neudělá, to nám řekne mnohem víc, než nějaké trapná manipulační propaganda mediálních spin doktorů a diskusní spiklenecké teorie čtenářů Internetu a televizních diváků v levelu laciných bondovek.

Převzato z Outsidermedia