Před 5 dny jsme v článku o likvidaci hazardně uskladněného jaderného odpadu ve Velké Británii psali o havarijní situaci týkající se skladovacích nádrží jaderné laboratoře a úložiště Hanford ve státě Washingtonu. Nádrže měly teoretickou životnost 20 let, kvůli ekonomickým úsporám však nebyly vyměněny. V článku jsme psali, že minimálně z jedné nádrže teče jaderný odpad a je zamořeno okolí zásobníků.

Kliknutím na zprávy přímo z elektrárny se ukazuje starý známý scénář havárií všech elektráren, od Jaslovských Bohunic, přes Černobyl, Fukušimu až po Hanford. Ministerstvo energetiky oficiálně potvrdilo, že do spodních vod trvale vytéká jaderný odpad ze zásobníku T-111 (viz tisková zpráva). Prozatím se průsak odhaduje na 1000 litrů vysoce radioaktivního materiálu. Těchto zásobníků je jen v Hanfordu celkem 177 a většina z nich měla být po uplynulé době životnosti 20 let už dávno vyměněna.

Po prvních zprávách se obyvatelé kolem zamořeného území dožadovali od guvernéra Insleeho jasných informací. Šéf státu Washington odjel do Washingtonu D.C., kde mu řekli, že ve skutečnosti uniká radioaktivita už ze 6 nádrží, a nikoliv pouze z jedné, jak je uvedeno v tiskové zprávě Hanfordu. Ministerstvo vyhlásilo mimořádku a statečně prohlásilo, že bude situaci nějak řešit. Mluvčí ministerstva energetiky doslova řekl, že celá situace je "znepokojující" a vyžaduje další opatření, která "budou přijata v řádu několika týdnů." Je třeba si uvědomit, že hlavní města USA nemá se stejnojmenným státem nic společného. Kromě toho jaderného odpadu, což je mrzuté.

Režisér Eric Guéret natočil o tomto katastrofickém místě v roce 2009 dokumentární film s názvem "Odpad: radioaktivní děs" (Waste: The Nuclear Nightmare). Viz jeho anglickou verzi, kterou vysílal evropský TV kanál Arte.


Hanford byl vytvořen roku 1943 v rámci projektu Manhattan a sloužil jako skladiště a laboratoř amerického nukleárního výzkumu. Dnes na jeho likvidaci nemá vláda peníze, částka půjde do sta miliard. Tragické na celé situaci je fakt, že radioaktivní stroncium 90 bylo v řece Columbia naměřeno už v roce 2002.

Pokud vás zajímá podobný, ale mnohem děsivější osud podobných reliktů studené války v Rusku, podívejte se na tuto reportáž nazvanou Nukleární katastrofy v Rusku.