Hnutí Occupy Wall Street si může připsat na konto první výrazný volební úspěch. Profesorka ekonomie Kshama Sawantová porazila ve volbách do městské rady Seattlu tamějšího matadora za Demokratickou stranu, který na této politické sesli seděl už 16 let. Ekonomka se rozešla s Demokraty z důvodů jejich sociální nečinnosti a také proto, že se nechali koupit vlivovým kapitálem. Prostě a jednoduše, historie české sociální demokracie v bledě modrém. Svůj "problém" s Demokratickou stranou vysvětluje Kshama Sawantová v tomto videu.


Ekonomka se přímo zúčastnila všech klíčových akcí zdejšího hnutí Occupy v Seattlu. Neúspěšně bojovala o kandidaturu do senátu, ale voliči si ji dobře zapamatovali. Na komunální úrovni jednoznačně podpořila úsilí stávkujících zaměstnanců řetězců o zvýšení mzdy (Jak Walmart vykořisťuje své zaměstnance). Stejně tak přednesla alternativní návrhy na financování veřejné dopravy v Seattlu, udržení sociálního bydlení a veřejného školství, včetně zdanění milionářů. Podobný volební program obhajuje nově zvolený starosta v New Yorku (Průlom aktivistických demokratů v New Yorku).

Hnutí Occupy jsme věnovali v květnu důležitý článek, jak vykupuje občany z otroctví (Hnutí Occupy Wall Street vykupuje občany z otroctví). Nyní si toho všimla i jiná česká nezávislá média jako Britské listy. Kshama Sawantová je důstojnou představitelkou nové levicové politiky v USA. Studie z loňského roku nazvaná Americký manifest pro českou levici ukázala, jak postupně dochází k rozkolu uvnitř Demokratické strany, která hyne na korupci a na organizovaný lobbing. Proto si trvale všímáme političek jako senátorka Elisabeth Warrenová, které představují zásadní alternativu. Tato neohrožená mluvčí normálních Američanů je nyní veřejně vyzývána občanskými iniciativami, aby nastoupila jako prezidentská kandidátka Demokratů proti neoblíbené Hillary Clintonové. Noční můrou bankéřů na Wall Street je prý jediná věta: Prezidentka Elisabeth Warrenová.