Na obrázku vidíte kvarteto žen, které slouží u opolčenců v jednotce velitele zvaného "Motorola". Oficiální název jednotky je "Sparta" (viz logo na uniformě), ale všichni ji znají podle jména dnes už legendárního velitele. Vybrali jsme z rozsáhlého a málo navštěvovaného archivu armády opolčenců tři rozhovory s ženami, které bojují přímo v armádě.

Ryžka, 17 let, odstřelovačka

Hned po maturitě v Slavjansku šla na barikády a pak k opolčencům, dělala kuchařku v různých jednotkách, prošla legendárním bojem u Ilovajska, nyní odstřelovačka v elitní jednotce "Motorola". Vdaná, manžela potkala na bojové hlídce v lese, nyní je jedním z velitelů u Motoroly.

Vasja, odstřelovačka, velitelka jednotky

Začala u opolčenců od píky, nyní je elitní odstřelovačkou a velí speciálnímu oddílu o 15 mužích. Na zádech odnášela raněné přímo z boje, její přesnost střelby je legendární.Vzor Vasji jsou ruské odstřelovačky u Stalingradu, hrdinky boje proti fašismu.

3. Máša, 17 let, obrana frontové linie

Nyní bojuje v Doněckém letišti, odkud je rozhovor. Vystudovala střední školu architektury v Doněcku, celá její rodina je mrtvá, zahynula při ostřelování civilních čtvrtí ukropy. Manžel bojoval ve stejné jednotce a zahynul při útoku pancéřovkou na tank, odražená střepina mu přeřízla krk.

4. Givi a Motorola nedají na "ženské"

Záběr ukazuje denní realitu války na obsazeném letišti u Doněcka, které je pod trvalou palbou z okolních stanovišť ukrů. Příměří zde neexistuje a každý to ví. Na rozhovorech britského novináře Grahama Philipse (ten je na frontě trvale jako válečný korespondent) jsou vidět i oba velitelé, Givi i Motolora.


Přitom se hádají se svými "velitelkami" o denních starostech: lékařské zabezpečení, kuchyně, administrativa armády, komunikace atd. Prostě, taková malá vlastenecká válka proti fašismu.