Britský list Guardian (zde) a německý FAZ (zde) vcelku souhlasně analyzují důvody, proč se nepodařilo na úrovni členských zemí odsouhlasit rozpočet EU na léta 2014-2020.

Původní rozpočtové návrhy zněly na 1047 miliard Euro a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy navrhl v prvním rozběhu kompromisní snížení na 973 miliard. Osekány byly zejména kapitoly výzkumu (o 13 miliard) a energetických a dopravních sítí EU. Naopak mělo jít o 10,5 mld. více do zemědělství, což si vymínila Francie jako jeden z hlavních čistých plátců EU. Klíčovou roli sehrála Angela Merkelová a David Cameron, jejichž pozice se během jednání překvapivě sblížily. Merkelová jako největší čistý plátce do společné kasy požadovala snížení rozpočtu minimálně o 30 mld. a Cameron dokonce o 50 mld. Oba státníci žádali především škrty v samotném aparátu EU, což nechtěli připustit Van Rompuy a Manuel Barosso, předseda Evropské komise.

Spor se celkem logicky odehrával mezi východními a jižními státy, jako čistými příjemci na jedné straně, a severskými zeměmi, jako čistými plátci na straně druhé. Podle novin Guardian byla Merkelová znechucena vyjednávací taktikou Barossa a Van Rompuyho, kteří chtěli údajně izolovat Velkou Británii. Britský diplomatický zdroj měl prohlásit: "Herman Van Rompuy has fucked this up." Německé noviny jsou zdrženlivější a zdůrazňují fakt, že Brusel nerealisticky připravil škrty a hlavně se na nich nechtěl sám podílet. Příští kolo jednání bude důležité, protože dává poslední reálnou možnost, jak rozpočet včas poslat ke schválení Evropskému parlamentu.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ze světa" najdete zde.