Rakousko čeká supervolební rok. Bude znamenat konec velké koalice?

Rakousko čekají v roce 2013 jedny volby za druhými. Už v lednu se uskuteční referendum, ve kterém obyvatelé Rakouska rozhodnou, zda si Rakousko pořídí placenou profesionální armádu. Nebo zůstane v platnosti současný stav, tj. branná povinnost mladých mužů s variantou civilní služby, která se v minulosti osvědčila. Jednak je ve hře schopnost okamžitého nasazení pomoci při přírodních katastrofách, dále je zde k dispozici armáda dobrovolníků v civilní službě, která pomáhá zajistit služby v nemocnicích a při ošetřování přestárlých nebo postižených lidí. Vzhledem k přínosu významu civilní služby a odporu Rakouské lidové strany, která podporuje naopak, aby mladí lidé prošli výcvikem a byli připraveni v době nouze pomáhat své vlasti, ukazují průzkumy spíš na podporu stávajícího systému povinné prezenční nebo náhradní vojenské služby v Rakousku. Dokonce ani ve straně, která prosazuje profesionalizovanou armádu, tedy u socialistů, nenachází tato myšlenka jednotnou podporu. Zajímavé téma, které by neškodilo otevřít i v České republice.

V roce 2013 čekají Rakušany volby do zemských parlamentů, které jsou vyvolány v několika spolkových zemích korupčními skandály a selháním komunálních politiků, kteří uvěřili lákavým slibům "že peníze plodí peníze" a pustili se za mohutného" expertního poradenství bankéřů" do investování na finančních trzích. O tom, jak připravili daňové poplatníky a jejich poctivě vydělané peníze, odvedené formou komunálních daní ve prospěch obecního dobra a ohrozili tímto dobrodružstvím veřejné rozpočty, jsme již psali minule.

Nakonec čekají Rakousko, podobně jako Německo, parlamentní volby. Model velké koalice, jak píše v letošním posledním vydání rakouského Profilu Eva Linsingerová, se už přežil. Ve skutečnosti k sobě Rakouská lidová strana (ÖVP) a socialisté( SPÖ) nikdy nepatřili. Faktem je, že ještě nikdy od roku 1945 žádná z uzavřených vládních koalic nepředváděla tak silnou vzájemnou averzi, jako je tomu nyní. Oba šéfové vládních stran, lidovecký Spindelegger a socialista Faymann, mají za sebou Annus horribilis a prohráli svou autoritu oba. Skandál stíhal skandál a ještě se nestalo, že by předsedové obou nejsilnějších vládních stran vstupovali do volebního roku tak silně oslabeni.

Už jenom fakt, že tak výstřední osobnost, jakou je sebestředný senior Frank Stronach, naplňuje touhy obyvatelstva po nové vůdčí osobnosti a dvouciferně boduje se svou minipartají Team Stronach. Lidovečtí rakouští hejtmani se pokoušejí pád lidovců brzdit a jedno prohlášení lidoveckého předsedy následuje druhé. Přednáška WWW (Wirtschaft-Wohlstand-Werte), česky hospodářství, blahobyt a hodnoty, přednesená uprostřed krize předsedou ÖVP vzbudila pozornost a byla v médiích oslavována, následovalo říjnové prohlášení ÖVP k EU a na konci listopadu prohlášení k zahraniční politice Rakouska.

Na rozdíl od České republiky se Rakousko přihlásilo k podpoře Palestiny a přidělení statusu pozorovatelské země v OSN. Spindelegger je ochoten obětovat ve prospěch získání bodů i monstranci, kterou si ÖVP nesla jako štít před sebou celou dobu - totiž že je "proevropskou stranou" a přidává se dnes svými hrozbami veta rozpočtové politiky EU na stranu euroskeptiků. A to je již pořádný posun! Pro vyspělé demokracie však platí, že velká koalice - naše "opoziční smlouva" bývá uzavírána jako mimořádná koalice v době krize. Jenom v Rakousku se tato výjimka stala jaksi pravidlem. Často citované heslo: "K řešení problému je potřeba velké koalice" vypadá po odhalení korupčních afér obou vládních aktérů jako satira.

Zdroj: Profil.at, 30.12.2012

Německý spolkový kancléř(ka) prý vydělávají příliš málo

Horký kandidát podzimních německých parlamentních voleb 2013 a vyzyvatel kancléřky Angely Merkelové za SPD Peer Steinbruck považuje plat spolkové kancléřky za příliš nízký. Pro nedělní vydání Frankfurter Allegemeine Zeitung řekl: "Skoro každý ředitel spořitelny v Severním Porýní a Vestfálsku vydělává víc jak kancléřka." Když se ho novináři zeptali na jeho vztah k penězům, odpověděl, že peníze v něm nevzbuzují erotické představy, ale z pohledu mnoha lidí se zdá, že je považován za "bohatého sociálního demokrata" a uvedl, co doopravdy vlastní. Nechtěl by ovšem dopadnout jako Gerhard Schröder, který chtěl po ukončení své kancléřské kariéry začít konečně "pořádně vydělávat". Bohužel Steinbruck sklidil značnou kritiku i z vlastních řad, od členů SPD. Není prý v pořádku srovnávat platy politiků s platy managerů v hospodářské sféře, či bankovnictví, kde by manageři za stejné peníze nehnuli ani prstem, ale porovnávat platy s ostatními odměnami pracovníků veřejné správy.

Zdroj: FAZ. de, 30. 12. 2012

Pozn. redakce: Co tahle se zeptat, zda platy manažerů v ekonomice, zejména bankovnictví, odpovídají skutečně společenskému přínosu a výkonu těchto manažerů?

Němci sedí na zlatém pokladu v hodnotě 400 miliard euro

Průměrný Němec vlastní 55 gramů v podobě zlatých šperků a 62 gramů zlata v podobě zlatých cihliček. Dohromady shromáždili spořiví Němci zlato v hodnotě 393 miliard euro, píše úterní Handelsblatt a odvolává se na studii Vysoké školy ve Stainbasu. Kromě toho Němci vlastní cenné papíry kryté zlatem a celková hodnota zajímavého majetku německé populace činí dle této studie 5750 euro na 1 dospělou osobu. Při šetření bylo dotazováno 2000 respondentů.

Zdroj Handelsblatt.de, FAZ.de 30. 12. 2012

Pozn. redakce: Zajímavé by bylo zjistit, komu podobné průzkumy mají posloužit. Už se několikrát v historii stalo, že držení zlata soukromými osobami bylo zakázáno, případně bylo nařízeno uložit všechno zlato v bankách. A hádejte, kde uschovávají Němci své zlato nejčastěji? Nu přece doma!