Ministr stranické spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) to fakt nemá jednoduché. Klausova amnestie je šokem pro 90 % veřejnosti, pochopitelně nikoliv pro něho. Co nás zarazilo na Blažkově zmateném blábolení pro Český rozhlas? Zametání stop, podobně jako u Klause, viz minulý sloupek.

Blažek musí být loajální k politickému systému, který jej narychlo dosadil do funkce po odvolání Jiřího Pospíšila, taktéž ODS. Ten byl tak chytrý, že odešel včas. A nyní k Blažkově právní perle pronesené v jeho rozhovoru pro ČRo.

Pavel BLAŽEK, ministr spravedlnosti /ODS/, místopředseda strany:
Víte, já to nehodnotím podle nejokatějších případů, které jsou vidět, jo. To je věc, což je práce médií a vykonávají ji dobře a správně. Ale já jsem to musel vidět podle sazeb, kterých se to týkalo. A já jsem prostě viděl, že se to netýká násilné trestné činnosti, ani omylem, ani sexuálně násilné trestné činnosti a opravdu těch nejpodstatnějších zločinů, které existují. Musím také říct, že i pokud jde o to zastavení, tak u nás nejvyšší trestní sazba je 30 let, pokud nepočítám doživotí. Pan prezident dal sazbu 10 let, což je pouze v třetině těch takzvaných nejtěžších trestných činů. Ale já bych opravdu, kdybych protestoval, tak by to bylo tehdy, pokud by se to týkalo násilné trestné činnosti a ta v ní není.


Takže tuneláři, za nimiž stojí miliardové škody a zničené životy, jsou pro Blažka naprostí chudáci, kterým je třeba okamžitě pomoci. A dodejme, že za každou cenu.

Jenže ministra nespravedlnosti ODS čekají další zlé časy. Klaus se nechal slyšet, že i když to půjde s amnestií do kytek, on přece může dát prezidentskou amnestii komu chce. Viz jeho slova pronesená ve zprávách a pak citovaná Deníkem.cz.

„Už dnes mám na stole čtyři sta nových žádostí o milost, a protože jich měsíčně přichází zhruba dvě stě až tři sta, milosti budu ještě minimálně jednou udělovat," říká prezident.

To se tedy Blažek prohne. Takovou tíhu nespravedlnosti nakonec zvládnou jen ti nejlepší z nejlepších. Ale milá koaliční vláda má pro strach uděláno a jistě zvládne i ty nejšpinavější úkoly.