Náš web pilně sleduje činnost senátorky Elisabeth Warren, která se stala členkou mocného výboru kontrolujícího dohled nad bankami. Velké banky a lobbisté udělali všechno proto, aby ji aktivisté nezvolili a aby jí zabránili v předešlé činnosti ve výboru ochraňujícím práva konzumentů.

Zdá se, že se leccos dít bude. Hned na prvním slyšení se Warrenová obula do pracovníků justice a lidí kolem Obamy, kteří mají na starosti dohled nad bankami. Jak známo, prakticky žádný dohled neexistuje, protože velké banky jsou dnes oficiálně příliš veliké na to, aby je vůbec stát mohl stíhat (too big to prosecute). Zajímavá situace, jako z oka vystřižená koncentráku na Guantanámu, i když s opačným znaménkem.

Warrenová si dala za úkol zjistit, jak dopadlo trestní stíhání představitelů velkých bank jako HSBC a dalších, které praly miliardy dolarů, o nichž bezpečně věděli, že pocházejí přímo od drogových kartelů (viz náš článek zde). Warrenové nejde o výši pokut za "nesprávný managament", ale chce po federálním prokurátorovi Ericu Holderovi, aby bankéře obvinil a nechal poslat k soudu. Její výslech vládního bankovního dohledu byl ostrý jako břitva. Senátorka prohlásila doslova toto:

Když vás chytnou s 30 gramy kokainu, s velkou pravděpodobností skončíte ve vězení. A pokud opakovaně, tak můžete dostat i doživotí. Ale zatím to vypadá, že pokud vyperete asi miliardu dolarů z kokainu pro drogové kartely a přitom porušíte všechny zákony boje proti drogám, tak vaše společnost zaplatí pokutu a vy jdete domů a spíte ve své posteli.