Přehled návrhu rozpočtu na nový fiskální rok, který v USA začíná 1. října, potvrzuje zprávy o tom, že prezident Obama se chystá prosadit škrty v sociálním programu Social Security a zdravotním programu Medicare.

V programu Social Security jde o zásadní změnu vzorce (chained CPI) výpočtu životních nákladů a tedy o snížení důchodů a dalších dávek. V programu Medicare chce prezident snížit platby farmaceutickým společnostem a poskytovatelům péče a zvýšit spoluúčast pro seniory, kteří mají vlastní prostředky.

Právě ta část návrhu rozpočtu, která počítá se zavedením tzv. "chained CPI", je už od pátku terčem kritiky levicových politiků a voličů. Již více než dva miliony Američanů podepsalo petici na protest proti sociálním škrtům. Krabice plné podepsaných petic s sebou včera odpoledne odpůrci přinesli před Bílý dům, kam přišli protestovat s tím, že změna se podepíše především na Američanech, kteří celý život tvrdě pracovali a ve stáří potřebují podporu, na níž jsou z velké části odkázáni.

Obamova Velká dohoda však neobsahuje jen sociální škrty. Na druhé straně je nutno podotknout, že součástí je i ochrana pro ty ‚nejzranitelnější’. Dále zvýšení daní, snížení daňových benefitů pro bohaté, zvýšení daně z tabákových výrobků atp. V tomto ohledu počítá návrh s novým příjmem 580 miliard dolarů v příštích deseti letech. V tomtéž období by škrty přinesly do rozpočtu 630 miliard dolarů: 400 mld. z programu Medicare a 230 mld. z programu Social Security. Přehled návrhu si můžete projít zde.


Zdroj: the guardian: live blog