Stát USA Severní Dakota je baštou konzervativismu a nejtvrdší republikánské ideologie. Romneyho zde volilo 58 % proti 39 % pro Obamu a zdejší parlament patří téměř totálně republikánům (104 / 47). Tito ostří hoši navíc s chutí regulují zejména ženské tělo a jeho rozmnožovací orgány. Proto prosadili zatím nejpřísnější zákony ohledně potratu a oplodněnému vajíčku dali zákonem stejná práva normální osobě. Asi doufají, že je bude jednou i volit.

Historie zdejší státní banky

Píše se rok 1919. Průmyslové oblasti země zažívají ekonomický růst a farmářské naopak chudnou. Za této situace ovládla parlament nezávislá politická strana zvaná Non-Partisan League. Jejím cílem bylo zachránit existenci zchudlých farmářů od dluhové závislosti na velkých bankách v Chicagu a v New Yorku. Proto zakládají "socialistickou", to jest státní banku pod názvem Bank of North Dakota (BND). Tato státem vlastněná banka úspěšně funguje už 90 let. Stále plní stejnou úlohu pro cca 700.000 obyvatel v Severní Dakotě. Slouží místní komunitě farmářů, dává studentské půjčky (jsme v USA) s nízkým úrokem a zisk z hospodaření odvádí svému akcionáři, to jest státu.

Současné hospodaření státní banky

V roce 2011 odvedla BND do státní kasy zisk v hodnotě 70 miliónů dolarů. Pokud bychom vzali tento zisk v propočtu na velké státy jako Kalifornie, pak by do jejich státní kasy přišel zisk kolem 4 miliard dolarů. Ale takový socialismus přece nikdo nechce, to bude raději živořit s kosmickým kalifornským státním dluhem. Tato banka má navíc několik zvláštností:

  • půjčuje jen tehdy, pokud se dlužník zaváže, že vytvoří minimálně jedno pracovní místo na každých 100.000 dolarů půjčky;
  • roční platy ředitelů BND jsou na úrovni vyšších státních zaměstnanců a máte je zde:

Eric Hardmeyer, President and CEO: $232,500
Bob Humann, Chief Lending Officer: $135,133
Tim Porter, Chief Administrative Officer: $122,533
Joe Herslip, Chief Business Officer: $105,000
Lori Leingang, Chief Administrative Officer: $105,000
Wally Erhardt, Director of Student Loans of North Dakota: $91,725

Protože to jsou státní zaměstnanci s pevným platem, nemají zájem na provozování bankovního kasina. Jejich platy tvoří zlomek toho, co vydělávají jejich CEO kolegové na Wall Streetu (viz náš článek zde). Banka ale slouží vlastnímu státu a vlastní komunitě, nikoliv jednomu procentu zbohatlíků.

  • Tato banka nepotřebovala žádnou státní pomoc ve formě TARP a či jiného kapitálu, protože nebyla postižena spekulativní bankovní krizí.

Tato úspěšná banka musí být zničena!

Nezávislé weby v USA jako Mother Jones a další alarmují své čtenáře, aby apelovali na vládu Severní Dakoty, která chce pod tlakem bankovní lobby tuto banku zrušit. Úspěšně "socialistické" bankovnictví pro vlastní lidi prostě nesmí v USA existovat, to by byl příliš nakažlivý příklad. Projde-li zákonem ovládaným republikány tzv. restrukturalizace a fúze banky s vyššími bankovními celky, pak bude tato nezávislá banka konečně zničena. Po devadesáti letech úspěšné existence. Nepřipomíná vám to český privatizační scénář?