Vyšetřování teroristického útoku spáchaného při pondělním maratonu v Bostonu se teprve rozbíhá a policie zatím nemá žádné podezřelé. Při útoku zemřeli 3 lidé a kolem 170 bylo zraněno. K činu se nepřihlásila žádná skupina. Video z útoku máte zde.


Tlakové hrnce plněné hřebíky a domácí trhaviny o ceně zhruba 100 dolarů ukazují typickou "domácí práci" preferovanou teroristy. Stejnou metodu propanbutanových lahví plněných podomácku vyrobenou trhavinou běžně používala většina teroristů v Evropě od roku 1990. Všechny ingredience lze nakoupit v běžné drogerii a výrobu bomby ukazovaly krok za krokem různé internetové stránky.

V starším článku z února 2013 Bude v USA nová revoluce? jsme popisovali fenomén tzv. "domácího terorismu" (domestic terrorists) v různých státech USA, kde působí paramilitantní skupiny. V minulých týdnech proběhla světovým tiskem zpráva o tom, že v USA se navíc aktivizují neofašistická hnutí typu Aryan Brotherhood of Texas, které je podezřelé z vraždy místního prokurátora Mikeho McLellanda a jeho ženy Cynthie v Kaufman County v Texasu. Dva měsíce předtím v lednu byl zavražděn McLellandův šerif Mark Hasse. Oba muži tvrdě postupovali proti pašování drog, bělošskému rasismu, vydírání a násilí, které tyto neonacistické gangy složené z bílých Američanů začaly provozovat v posledních letech. Oba byli postupně zavražděni, pravděpodobně na příkaz bossů, kteří na základě jejich statečné práce dodnes sedí ve vězení.

Doufejme, že důkladné vyšetřování FBI jistě vezme k úvahu i bohatou tradici a hlavně přítomnost amerického domácího terorismu, extremismu a neofašismu. Konec konců, nejkrvavější atentát po 11. září provedli dva američtí rodilí občané-teroristé. Tzv. Oklahoma City bombing stálo v dubnu 1995 životy 168 lidí včetně dětí a dalších 680 bylo zraněno.

Upřesnění:
Podle následných zpráv ze dne 18.4. se k vraždám všech tří justičních pracovníků přiznala soukromá osoba. Ono "podezření" v případě Texaského árijského bratrstva bylo neoprávněné. Ale styl jejich působení a uvěznění členové dosvědčují násilný charakter těchto neofašistů.