Italský parlament ani na čtvrtý pokus nezvolil prezidenta, a to je jen dobře. Ani Romano Prodi nedostal potřebných 9 hlasů, a dokonce 100 poslanců jeho vlastní strany hlasovalo proti němu. Druhý debakl přitom utrpěl Pier Luigi Bersani, šéf sociálních demokratů, který nyní rezignoval na svou funkci. Velká média popisují "chaos" v italské politice, aby neinformovaným čtenářům nabídla klasický obraz italské politiky. Není to pravda.

Italská politika má už nyní jasného vítěze. Je to "Movimento Cinque Stelle" (M5S) a jeho šéf Beppe Grillo. O úspěchu této občanské iniciativy jsme psali hned po italských volbách (článek zde a další zde). Hnutí 5 hvězd jasně řeklo, že nepřipustí volbu prezidenta, který vzejde ze zákulisních čachrů politických stran, které budou řídit lidé jako Berlusconi. A tak se i stalo. Trapná koaliční jednání nakonec ztroskotala, protože všichni navržení kandidáti (vesměs staří partajní matadoři) zcela propadli.

Hnutí 5 hvězd začalo volbu prezidenta úplně jinak. Uspořádalo internetové hlasování po vzoru přímé demokracie, kterou jsme popisovali v našem starším tematickém čísle (viz číslo 2012-42). Výsledek tohoto hlasování je pro hnutí závazný. Vyhrál bývalý komunista a uznávaný novinář Stefano Rodotà, který je obecně uznávanou politickou autoritou v zemi. A tohoto kandidáta také hnutí prosazuje. Zatím jen negativně. V prvním kole zabránilo jiným stranám, aby prosadily své vlastní kandidáty skrze nemorální oposmluvní dohody.

Demokracie zespodu tedy poslala vyžilé generaci italských politiků jasné varování. Hnutí 5 hvězd volilo 8,7 miliónů Italů a do parlamentu poslali 162 "Grillini", tedy "cvrčků" , podle jména svého aktivního předsedy. Hned v první klíčové volbě tito poslanci rozbili zavedené schéma italské oposmluvní politiky. Vždy šlo o to nejprve vyvolat "krizi" a pak ji "vyřešit" tím, že se dohodnou zavedené politické partaje proti zájmům voličů. Díky politicky aktivním "cvrčkům" se v Itálii začalo blýskat na lepší časy.