V historii židovsko-palestinské války hrály palestinské děti dramatickou roli. Házení kamenů se stalo znamením první intifády (1987-1993), když osmileté děti zasypaly kamením okupační izraelskou armádu. Ta na dětské házení často odpovídala ostrou střelbou. Mezi 1000 zastřelenými Palestinci bylo dohromady 200 dětí.

Známý fejetonista a spisovatel Amira Hass napsal 3. dubna článek do novin Haaretz pod názvem The inner syntax of Palestinian stone-throwing, který rozpoutal politickou a mediální bouři. Citujme hlavní argument:

Házení kamenů je nezadatelné právo každého, kde je podroben cizí nadvládě. (...) Házení kamenů je jak konkrétní akce, tak i metafora odporu.


Autorovi hrozil paragraf podobný našemu politickému a již zrušenému paragrafu za pobuřování. Hass však ví, o čem mluví, protože na palestinských okupovaných územích žije s Palestinci už 20 let.

Dále připomeňme dokumentární film Pět rozbitých kamer, jehož story najdete kliknutím na odkaz. Palestinský zemědělec Imád si pořídil kameru, když se mu narodil čtvrtý syn v roce 2005. V roce 2009 se k němu přidal izraelský režisér Guy Davidi. Pět kamer bylo zničeno kulkami izraelské armády či židovskými osadníky, autor byl zatčen a později vážně zraněn. Film ukazuje postupnou okupaci půdy a palestinského území.

Palestinské děti-odbojáři se navíc staly předmětem mezinárodního skandálu, který vzbudila poslední zpráva UNICEF. Ta kritizovala nezákonné podmínky detence nezletilých Palestinců, včetně kritiky různých forem násilí a nátlaku, jemuž jsou ve vězení vystaveni. Přesto si sami izraelští aktivisté všimli, jak selektivně vypadlo slovo "násilí" a "teror" v souvislosti s činy Izraele, zatímco v jiných případech jsou ve zprávě podobné činy zcela jasně takto označeny.

I tak zpráva UNICEF uvedla, že "zlé zacházení s palestinskými dětmi v izraelských vojenských detenčních zařízeních je hojně rozšířené, systematické a dané institucionálně". Nijak neudivuje svědectví novinářů, kteří referovali o snahách UNICEF změnit tento report a vyhnout se jakékoliv publicitě při jeho zveřejnění. Minimálně v českém tisku se to podařilo na jedničku.

Pokud vás zajímá, jak probíhá nezákonné zatýkání palestinských dětí, podívejte se na toto video.

^Invalid YouTube URL provided


Izraelská propaganda už pomalu ztrácí dech, zejména poté, když reportáže o týrání dětí zveřejnily velké TV kanály, včetně svědectví dětí. Během posledních 11 let bylo takto zadrženo a uvězněno kolem 7.500 dětských obětí. Známá palestinská fotografka Samar Hazboun uspořádala výstavu svědectví dětí kolem osmi let zadržených v izraelských vězeních.