Bitva o Kusajr se údajně na obou stranách připravovala celý rok. Asadova armáda v ní s velkou pravděpodobností vítězí. Syrská armáda z velké části kontroluje společně s libanonským Hizballáhem toto strategicky významné město. Do bojů proti sunnitským povstalcům podporovaným arabskými režimy, Izraelem a USA se zapojili i Palestinci z uprchlických táborů, např. z tábora v Jarmuku (viz náš minulý článek). Boje jsou krvavé a z města Kusajr jsou trosky. Hizballáh hlásí přes 40 mrtvých bojovníků, ztráty Asadovy armády a povstalců nejsou známy.

Asadova armáda pravděpodobně provedla masakr v sunnitských enklávách a ze dvou vesnic jsou hlášeny desítky mrtvých. Masakry není možné ověřit z nezávislých zdrojů, ale psal o nich deník Le Monde tento týden. Saúdská Arábie a další země do ohroženého území údajně posílají džihadisty, stejně jako to bylo v Libyi. Asadova armáda ovšem hlásí dobytí letiště Dabáji, což by znamenalo, že postupně odřezává povstalce od jejich absolutně klíčového zdroje zbraní a posil z Libanonu. Pokud bude tento koridor přerušen, povstalci nemají šanci. Video z bojů o letiště máte zde.


Údajně se vede i boj o čas, protože ze Saúdské Arábie prý dorazila v těchto dnech velká zásilka zbraní pro povstalce. Zbraně je ovšem třeba dostat z Libanonu do Sýrie právě skrze ohrožený koridor u Kusajry. Pokud povstalci odříznou povstalce od libanonské hranice, čeká je s velkou pravděpodobností vojenská porážka. Dobytí bývalého letiště Dabáji by znamenalo faktické odříznutí povstalců od libanonské hranice. Vládní vojska už včera hlásila dobytí Hamidíje, což je vesnice položená mezi Kusajrem a letištěm. Pak by se Asadovi a jeho spojencům (Rusko, Írán) otevřela cesta k diplomatickému vyjednávání z pozice vojenského vítěze.