Médii prošla zpráva, že pravicový americký deník The Washington Post si koupil zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Při této příležitosti je zajímavé se podívat na právě probíhající konflikt v Německu, kde tato firma čelí vlně stávek.

Americké pracovní podmínky jsou pro zdejší zaměstnance naprosto nepřijatelné a navíc jim zaměstnavatel zakazuje se odborově organizovat, což je v rozporu s německým pracovním právem. V USA jsou zaměstnanci odbavovacích provozů Amazonu zařazeni do nejnižší platové kategorii fakticky nekvalifikovaných pracovních sil, což dovoluje firmě platit jim žebrácké platy stejně jako zaměstancům fastfoodových řetězců, kteří v USA stávkovali nedávno. V Německu mají ovšem všichni pracovníci na provozech typu Amazonu vyšší pracovní zařazení, a tím i právo na vyšší mzdy. Amazon čelí velké vlně kritiky za svou válku proti ústavnímu právu na organizaci v odborech a stávky v zemích EU jsou neodvratné. Viz video o třetí vlně stávek tento měsíc.


Amazon v USA už například odbory ve svých pobočkách kompletně zničil a stejný styl chce zavést i Evropě. Například vedení pobočky v Lipsku se úplně odmítlo bavit se stávkujícími odboráři, což negativně komentoval hlavní německý tisk. Amazon dělá v Německu 14 % zisku, téměř 9 miliard dolarů, což je nejvíce hned po severní Americe. Platit zaměstnance podle německých norem a pravidel ovšem odmítá. Stávka v Lipsku a jinde vedení Amazonu připomněla, že v Evropě není divoký Západ jako v USA.

To není jediný příklad tzv. "odlišné firemní kultury". Mnohé americké firmy se v EU postupně dostávají do konfliktu se zákonem. Příklady jsou následující:

  • Facebook a Google jsou v EU vyšetřováni a již platily pokutu za zveřejňovánmí citlivých dat či za nedovolené záběry v rámci Street View mapping service. V USA si mohli dělat, co chtěly.
  • Apple čelí rozsáhlému vyšetřování za porušení antimonopolních praktik.

Jak vidno, pracovní podmínky nejsou jediným zdrojem konfliktu velkých amerických forem v Evropě. Způsob totálního lobbingu v USA způsobil, že monopoly si zde prosadily vlastní zákony a dramatickým způsobem ovládají trh včetně porušování práv a svobod občanů. V EU to zatím není možné v takovém rozsahu jako v USA.