V sobotu 12. října 2013 vypadly díky poruše počítačů elektronické platební karty EBM, které dostávají američtí chudí na nákupy potravin. Postiženo bylo téměř 50 milionu lidí ve státech Kalifornie, Massachussetts, Maine, Ohio, Michigan, Virginia, Georgia, Alabama a dalších. Potraviny ve vozících byli lidé nuceni vrátit zpátky do regálů. Mnoho Američanů propadlo panice a dali si výpadek do souvislosti s vládní krizí a zastavením financování americké vlády. Počet příjemců poukázek na jídlo za vlády Baracka Obamy značně vzrostl. Na grafu z blogu Zerohedge vyjadřuje černá křivka nárůst počtu milionů amerických občanů, závislých na potravinové pomoci od státu (2006-2013).Zatímco superboháči profitují z nízkých úrokových sazeb amerického FEDu, stojí téměř 50 milionů amerických občanů před supermarkety a nemají na jídlo. Blog Zerohedge to komentuje následovně.

Zerohedge wrote:
Když vypadne počítačový systém NASDAQ na tři hodiny, skoro nikdo si toho kromě IT specialistů nevšimne. Když vypadne EBT systém potravinových karet, je tu zakrátko revoluce.

Tak žhavé to ovšem není. Davy se do ulic neženou. Američtí váleční veteráni se sice naštvali a tak se sešli v počtu kolem jednoho tisíce před Bílým domem k protestům. Svrhli zátarasy před pomníkem válek a naházeli je před Bílý dům. Policie mobilizovala a střechu Bílého domu obsadili ostřelovači. Demonstrace ihned politicky využily prominentní osoby z hnutí Tea Party Sarah Palinová a senátor Ted Cruz.

Protest však brzy skončil. Americké, stejně jako evropské ovce čekají na zázrak, že přijde spasitel. Protestujících je vždy příliš málo na to, aby se mohlo něco změnit. I halasně ohlašované protesty řidičů kamionů, které měly ve statisícovém počtu ochromit Ameriku, skončily fiaskem.

Jedna věc je držet zázračnou kartičku k uživení rodiny a chodit na plný úvazek do práce. A druhá věc je přemýšlet, proč v 70. letech za tutéž práci jako dnes jedno dítě chodilo na vysokou školu. Viz nedávný článek Grafy ukazují, jak neoliberalismus přivedl lidi do chudoby.

Zdroj: Zerohedge.com, DWN.de