Trvá-li něco příliš dlouhou dobu, nemusí to ještě znamenat, že je to dobré. To se týká velké koalice našich jižních a západních sousedů, kterým již voliči vystavili žlutou kartu a dali v podzimních parlamentních volbách najevo, že jim další zrady neodpustí.

Česká média asi bude nejvíc zajímat, že z Bruselu ždímaní Němci už neví kudy kam. Proto chtějí zavést na dálnicích mýtné i pro osobní auta, ovšem jenom pro cizince, nikoliv německé občany. Přesto by nás mělo mnohem víc zajímat, jakou budoucnost čeká Německo v rukou koalice SPD a CDU. Bude-li hůř v Německu, nemůže být lépe v Česku. Na tuto úroveň jsme dostali za posledních 20 let díly „prozíravosti a inteligenci“ českých politiků.

1. Fakta o vyjednávání velké koalice (CDU a CSU, SPD)

Nejdelší koaliční vyjednávání o vládě v historii Spolkové republiky Německo bude mít zřejmě ubohý konec. Vznikne koalice, která stávající problémy nevyřeší, nýbrž je ještě prohloubí. Bude to koalice poslouchající lobby bankovních a podnikatelských kruhů a koalice, která prohloubí polarizaci ve společnosti a nezabrání vzniku sociálního pnutí. Nespokojenost se zapojením do takové koalice v těchto dnech ventilují především mladí socialisté, kteří vyzývají členskou základnu strany SPD, aby se vzbouřila proti uzavření velké koalice, kde prim bude hrát CDU, doplněná zvláštní úlitbou ve směru požadavků silného bavorského předsedy CSU Horsta Seehofera.

O důležitých společenských otázkách koalice mlčí. Zajímavé je, co říká ke vznikající koalici Gregor Gysi, šéf radikálních levičáků, strany die Linken. Jeho názory byly uveřejněny zde. Dokud není dohoda podepsaná a definitivní, nemá smysl ji do podrobností zkoumat, přesto ale shrňme alespoň to základní.

2. Program SPD zůstává jen jakousi okrajovou poznámkou v koaliční dohodě

Koaliční smlouva vzniká pod diktátem podnikatelských lobbistů. Koneckonců velkou koalici si přály především velké banky a korporace. Špehování americkou NSA bude vláda i nadále tolerovat, přestože je prováděna hospodářská špionáž, která německým firmám škodí. A pak je tu ohrožení zájmů německých firem v důsledku uzavřené dohody o zóně volného obchodu mezi EU a Kanadou a tajné vyjednávání o smlouvě s USA. To vše vydávané jako velký úspěch a otevření nových možností pro růst německého exportu. Jak se však ukazuje z jiných zemí, dopady byly přesně opačné. Export poklesl a zvýšil se import. Silnější vždy prosadí svou vůli proti slabšímu partnerovi. Zvláště, když je to nesuverénní stát pod dozorem vítězných spojenců ze II. světové války.

Bude zajímavé, jak bude reagovat členská základna stran velké koalice. Zemi hrozí další 4 roky pokračování statu quo, tedy prodloužení politiky předchozí koalice FDP a CDU/CSU bez impulsů do budoucnosti a hrozí další prohlubování sociálních nespravedlností a tudíž konec sociálního míru v zemi. Extremisté budou na pochodu. V SPD se už jednoznačně postavili proti koalici mladí soc. demokraté, kteří reprezentují budoucnost strany. Beztvará partaj je tak nažene do tábora komunistů, stejně jako to pravděpodobně dopadne u nás se socdem po koalici s Babišovým ANO.

2. Situace mladých lidí ztrácí velká koalice zcela ze zřetele

Prekaritou práce, krátkými úvazky za málo peněz, smlouvami na dobu určitou a Hartzem IV jsou postihováni především mladí lidé. Flexibilita je dobrá, když jste mladý/á a svobodný/á, pak už ne. Stupeň nejistoty, která postihuje mladé lidi v celé Evropě, se prudce zvyšuje i v Německu. Rozumný člověk nezakládá rodinu, když ví, že ji neuživí. Stát sice vydává 1200 eur na jedno dítě v zařízení pro miminka, tzv. „kita“, aby mladé ženy mohly co nejdřív od dětí do práce. To je sice trendy, ale ženy s mateřským instinktem, které se ještě nestaly nositelkami hodnot mužské civilizace, na tuto vymoženost kašlou.

Koneckonců české ženy si ten stres zažily v socialismu, a proto máme dnes generaci pragmatických husákových dětí, pro které rodina, děti a staří lidé jsou spíš přítěží, než aby byli ochotni se pro ně obětovat a vidět v pokračování lidského rodu nějaký smysl. Tak si raději i německé ženy děti už nepořizují, protože proč rodit děti a produkovat další duševní mrzáky z nich i ze sebe. Vždyť 20 % dětí ve věku od 10 do 18 let v Německu bere psychofarmaka pod dozorem psychiatra. A už vůbec se neví, kolik jich bere antidepresiva mimo oficiální evidenci. Především tlak na výkon a stres odrazuje muže od zájmu o založení rodiny. Každá čtvrtá německá žena je dnes bezdětná.

Tak "podporují" křesťanští demokraté v čele s bezdětnou političkou Merkelovou německé rodiny. A byla to právě SPD, která plála nadšením pro globalizaci, která nyní přináší trpké plody. Jak kdo s čím zachází, s tím také schází.

3. Co je to za ekonomiku, která se nestará o chleba…

Velké dohady se točí kolem minimální mzdy u všech tarifních skupin. Minimální mzda, kterou prosazují socialisté, má vstoupit v platnost teprve od roku 2015, zcela pak až od roku 2017. Ale těch výjimek, které postihnou především východní část země… Navíc je vůbec otázkou, zda v roce 2018 bude mít dnešních 8 euro ještě stejnou hodnotu.

Hranice chudoby je v Německu stanovena hranicí 980 eur. Nejenom mladí lidé, nýbrž i budoucí penzisté mají odchod do důchodu v 67 letech. Ti, kdo si šetřili ve fondech na stáří, mohou díky probíhajícím procesům ve finanční sféře o své peníze přijít. Navíc se měna prudce znehodnocuje, protože na tisk rotačkových "fiat money" v podobě inflačních a dluhových eur nemají Němci žádný přímý vliv. A počítá se s minimálním důchodem 756 eur čistého v původních spolkových zemích a 691 eur ve východních zemích.

4. Kapitál – práce – životní prostředí. Komu slouží velká koalice?

Nediskutovalo se o omezení manažerských platů rostoucích do nebe, což ukazuje nový trend po vzoru USA. Bohatí musí být bohatší, chudí chudší. Opatření ve fiskální politice státu odnesou především široké masy a dojde k dalšímu chudnutí střední třídy díky vyvlastňování úspor přes negativní úroky. SPD přestal pod tlakem velkých firem mluvit o spravedlivé daňové reformě, což je katastrofická cena za velkou koalici. Stejně tak přestala být prioritou péče o životní prostředí. Atomová lobby prosadila likvidaci jaderného odpadu na úkor daňových poplatníků. Další negativní body německé oposmlouvy už jen stručně. Prosazení archivace dat všech obyvatel na 6 měsíců: to je pozvání NSA, aby si i nadále posloužila a špehovala jak politiky, tak firmy, a hlavně nespokojené občany. Koaliční partaje nepřipustí žádný lidový plebiscit o důležitých otázkách země.

5. Závěr: nula od nuly pojde

Mluvit o pravici je celkem zbytečné, její volební klady a zápory jsou jasně dané z posledního volebního období. Ve volbách na pravici vsadili velcí podnikatelé a němečtí důchodci. Zajímavá koalice, ale ta zrovna nepředstavuje velkou budoucnost. Viz náš rozbor volebních výsledků (Vítězové a poražení v německých volbách). Pro SPD je zejména smutné, že podmínky pro zaměstnané budou upraveny jen kosmeticky a naoko.

SPD jako strana pracujících tím souhlasila s ekonomickým omezením lidských práv a rozšíření otrokářské práce ve jménu zachování „konkurenceschopnosti“ německé ekonomiky. Viz naše články typu Proč německý automobilový průmysl kraluje. Konkurenceschopnost tak i nadále funguje jako zaklínadlo a hlavní hodnota v „moderní“ západní lidské civilizaci 21. století.