Souhrn předešlých fakt o Egyptě lze shrnout následovně: Egypťané z velkých měst svrhli masovými demonstracemi a za pomoci armády legálně zvolenou vládu. Za "odměnu" dostali vojenskou diktaturu, sérii vražd a celkový útisk. A nyní se podívejme na ekonomickou a politickou situaci Egypta.

1. Jak armádní junta řídí zemi

Jako každá armáda je junta dobrá jen k tomu, aby zemi dovedla ke krachu. Podívejte se na první graf, který ukazuje strukturu výdajů u běžných Egypťanů.Vidíte sami, že hlavním dodavatelem Egypťanů je trh, což znamená jejich sedláci a řemeslníci. Jenže ti v této nejisté situaci, kdy jim vojáci s tichou úchvalou USA a EU postříleli jejich politické vůdce, raději příliš nepodnikají a dělají si moudře zásoby na horší časy. Takže se podívejte na růst cen během převratu a po něm.Průměrný růst inflace ve srovnání s každým předešlým měsícem je kolem 3-6 %. Růst cen proti loňskému roku je oficiálně od 5-10 %. To je dané tím, že do země tiše proudí miliardy dolarů a eur takzvané "hospodářské pomoci". Ta není nic jiného než skrytá západní pomoc vojenskému režimu. Trh má zboží pořád stejně málo, a tak stoupá jak cena tak inflace. Navíc na tom profitují dovozci typu Izraele, a ne místní zemědělci, které celá situace umělé ekonomiky ožebračuje navíc. Zvenku fedrovaná ekonomika se sesype tím dříve, čím rychleji vrstva městského lumpenproletariátu, nezaměstnaných a skutečných příživníků přestane dostávat od státu potravinové dávky a ekonomickou pomoc. Pracovitý a pilný muslimský venkov tak jako tak nedostával nic. To právě chtělo Muslimské bratrstvo změnit.

2. Politická diktatura nastolená armádou

V tomto bodu je situace tak jasná, že dokonce USA i EU musí oficiálně protestovat proti postupu junty, kterou tiše podporují. Za prvé a hlavně: armáda prohlásila Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci. Na to, že MB vyhrálo volby, mělo prezidenta (ten bude souzen za "špionáž" a "velezradu" a tak) a mělo dostatek hlasů na legální změnu ústavy, je tento krok armády jednoduše ústavním zločinem a pučem. Vezmeme-li k úvahu blízkovýchodní zvyklosti, podobně "aktivní" vojenské důstojníky čeká trest smrti.

Armádou nastrčený loutkový režim musí zabránit především jakémukoliv informování západní veřejnosti, proto zavírá novináře hlava nehlava. Příkladem může být zatčení novinářů z Al Jazeery, kteří se dne 29. 12. 2013 setkali s členy Muslimského bratrstva, aby se dozvěděli jejich stanovisko o atentátě na policejní stanici v Mansúru. Při pumovém útoku 24. 12. zde zahynulo 14 lidí a dalších 130 bylo zraněno. V tomto městě při převratu armáda postřílela nejvíce demonstrantů mimo Káhiru, takže hněv zdejších obyvatel je celkem pochopitelný.

V předešlém pokračování Fakta o Egyptě IV jsme psali, že Bratrstvu se zatím daří držet pod kontrolou vojenské křídlo. Proto také představitelé MB prohlásili, že útok v Mansúru oficiálně nespáchali. Jenže mnozí političtí vůdcové už jsou v ilegalitě, na kterou jsou zvyklí asi 50 let. A demokraticky zvolení politikové MB jsou ve vězení, mnozí z nich byli mučeni a všichni tito politicky jednající muslimové čekají na mučednictví. Vojenské jednotky Bratrstva mají do jisté míry volnou ruku, protože stojí mimo politické vedení, které šlo z vlády přímo do vězení.

3. Teroristé a turisté

Navíc se vrací část egyptských islámských teroristů ze Sýrie, kde byli na hlavu poraženi. A politické velení Bratrstva v ilegalitě nyní asi nebude mít k dispozici dost moci k tomu, aby tyto lidi uřídilo. Takže vinou západní podpory pučistické armádě je nyní v zemi zaděláno na vleklou občanskou válku. Generálům navíc patří většina hotelů a letovisek, kam jezdí západní turisté. Proto je úplně jasné, kam bude směřovat další útok teroristů, které západní země podporovaly v Sýrii. Již nyní je napjatá situace na Sinaji hned vedle přímořských letovisek, kam se přesunuje egyptská a izraelská armáda. A nezapomeňme, že dobrý Evropan je z hlediska džihádisty jen mrtvý Evropan.

Terorem proti turistům se dosáhne kromě výše uvedeného cíle hned dvou dalších efektů. Výkupné placené EU-státy za zajaté turisty pomůže jako nedobrovolný příspěvek k podpoře terorismu. Ten předtím západní vlády podporovaly přímo, viz války v Sýrii a v Libyi. Teror v hotelech i bez výkupného navíc ochromí přísun peněz pro generály, kteří jsou přímí či skrytí majitelé těchto letovisek, a to přes nastrčené západní firmy. Bomba zničí hotel, turisty v něm, a tím poškodí pučistické generály, kteří v zemi parazitují ze západní pomoci.

Ve Faktech o Sýrii jsme několikrát psali o tom, že západní Evropa nyní dostane svou "odměnu" za podporu džihádu v Sýrii. Džihadisté se cítí zrazeni: země EU a USA je podporovaly ve vítězných časech a nyní, v nejtěžších časech zimní ofenzívy Asada, je Evropané a Američané nechali na holičkách. Za to se platí smrtí, zvláště v totální a náboženské válce. Smrtí hlavně nevinných lidí, například naivních a politicky hloupých západních turistů. Většina z nich vůbec neví, že žijí v letoviscích egyptských generálů a pod ochranou jejich armádních samopalů.

4. Osudové chyby Izraele

Pomalu bychom měli začít psát "Fakta o Izraeli", ale to nebudeme řešit tímto způsobem. Zatím je jasné následující. Izrael se postupně dostává díky své militantní, rasistické a naprosto iracionální politice do celkového obklíčení nepřátelskými zeměmi. Vládními sionisty ponížené Turecko prásklo jeho agenty Íránu, viz článek Zahajuje Turecko novou politiku k Íránu a k Sýrii?. Navíc premiér Erdogan pomalu ale jistě končí, protože jej za proradnou politiku vůči Sýrii přestal podporovat islámský venkov, nejen velká sekularizovaná města. Venkov dostal dostal kvůli Erdoganovi sarin a teroristické atentáty s výhledem občanskou a náboženskou válku exportovanou ze Sýrie, kde Asad někdy na jaře asi definitivně vyhraje.

Stejně tak dopadne Egypt poté, co skončí generálská junta ve vězení, v exilu nebo na popravišti. O Sýrii je zbytečné mluvit. Kvůli ní musely otočit politiku i zde Ruskem poražené USA, když začaly k velké nelibosti Izraele jednat s Íránem, další vítěznou mocností nového Blízkého východu. Nezapomeňme, že ve Středozemním moři před hranicemi Sýrie, Izraele a Libanonu je nyní největší koncentrace vojsk USA (6. flotila) a Ruska (celkem 11 lodí) od doby II. světové války.K tomu je třeba připočíst blízkou ofenzívu šíitského Iráku proti sunnitům, která začne ve teroristy dobyté Falúdži a v sunnitském trojúhelníku. Po teroristickém útoku sunnitů, kdy zhruba před dvěma měsíci zabili dokonce i část irácké generality, je to jejich konec.

5. Smutný závěr o Třicetileté náboženské válce

Sunnité na Blízkém východě (Egypt, Irák, Írán, Sýrie) zaplatí krvavou cenu za to, že dopustili, aby jejich jménem jednaly a mluvily wahabistické režimy jako Katar a Saúdská Arábie. V citovaných zemích budou normální sunnité pravděpodobně muset utéci vinou sunnitského džihádu a přijdou o majetek, který zde měli po staletí.

V podstatě jde o formu evropské Třicetileté války (1618-1648) mezi protestanty a katolíky. Ale na Blízkém východě tato válka teprve začíná, proto je zatím bez výhledu na nějaký Vestfálský mír a na osvícenskou toleranci. Stejně jako v Evropě se změní mapa Blízkého východu: přibudou zde země jako Kurdistán a oblasti kontrolované vítězným Hizbulláhem, včetně Palestiny. A možná zmizí země, kterým nyní Západ líže paty kvůli ropě. A s těmito zeměmi jako Katar a Saúdská Arábie, které otevřeně podporují a financují terorismus, nyní Izrael uzavřel prchavé spojenectví, tak běžné na Blízkém východě. Má velkou šanci, že padne spolu s nimi.