Nedávný článek Benátsko pořádá referendum o odchodu z Itálie upozornil na fakt, který se snaží zakrýt média fascinovaná pouze Krymským referendem, o jehož výsledku hlasování ale mluvit nechtějí. Stejně jako v případě zamlčeného referenda v kraji Veneto. Itálii řídí zkorumpovaná politická reprezentace, které se začíná pod rukama rozpadat celý stát.

Hlasování o tom, aby se kraj Veneto, čili Benátsko, odštěpil od Itálie a vytvořil nezávislý stát, se zúčastnilo 21. března 2014 dle organizátorů údajně 2 360 235 lidí, což je 73 % všech oprávněných voličů. Sice to nejsou počty dosažené na Krymu, ale pro vyhlášení nezávislosti se vyslovilo 2 102 969 voličů, což je 89 % hlasů, proti hlasovalo 257 276 občanů. Bylo to ovšem referendum „nanečisto“. Výbor, který organizoval sběr podpisů, bude nyní chtít prosadit vytvoření nezávislého státu Benátsko. Jenomže na rozdíl od Skotska lze očekávat, že centrální italská vláda konání oficiálního referenda nepovolí.

Svévolným odtržením Kosova od Srbska za podpory USA, EU a NATO byl vypuštěn džin z láhve, protože nyní se Kosovem ohánějí všichni separatisté. Tady ale nejde ale o připojení k jinému státu jako na Krymu. Občané chtějí nezávislý stát, který nebude ani členem NATO, ani EU. Benátsko má 4,8 milionu obyvatel celkem. Sousední kraj Friuli-Giulia má 6 milionů obyvatel a cítí se být rovněž „málo italské“. Nyní uvažují aktivisté z obou krajů, že se spojí a budou usilovat o vytvoření státu většího, než je Rakousko. Bude zajímavé, jak se k těmto snahám bude stavět EU.

Kdo stojí v pozadí separatistických snah v Itálii? Především strana Lega Nord. A už pěkně dlouho. Je to především strana podnikatelů z průmyslového severu Itálie. Nejde o to, že by byl sever diskriminován nebo utlačován, jde především o získání práva rozhodovat o vydělaných financích a o ukončení dotování méně rozvinutého jihu Itálie, se kterým nejsou severní Italové ochotní být solidární. Iniciátoři prohlašují, že chtějí ubránit Veneto před apokalypsou, do které zemi žene centrální italská vláda.

Bude zajímavé sledovat, jak s k těmto separatistickým snahám bude stavět EU. Jižní Tyrolsko jistě bude brzy na řadě a nebude s podobným plebiscitem jako v Trevisu dlouho otálet.

Zdroj zde a zde.