Parlamentní zpravodaj sleduje návrh zákona o celostátním referendu a o změně Ústavy České republiky. Sněmovní tisk 114 včetně důvodové zprávy najdete zde. První čtení proběhlo 25. 3. 2014 na 7. schůzi. Návrh zákona byl zamítnut, viz usnesení č. 189. Hlasování číslo 97 bylo o zamítnutí daného návrhu: ze 152 přihlášených bylo 102 pro, 33 proti. Tak byl v pořadí 17. pokus o zákon k celostátnímu referendu vymeten ze sněmovny. Analýza HZPD k návrhu ústavního zákona o celostátním referendu je na webu k dispozici zde. Debatě o přímé demokracii jsme věnovali celé tematické číslo (2012-42). Připomínáme především rozhovor s Milanem Valachem, mluvčím Hnutí za přímou demokracii, který s námi vedl rozhovor nedlouho před svou smrtí (Přímá demokracie u nás).

A nyní k rozpravě o zákonu, najdete ji zde. Část poslanců si nevšímala zákona, ale zpochybňovala jeho navrhovatele, úsvitného Okamuru. V minulých zpravodajích z parlamentu jsme psali, že tento pilný kutil už mnoha poslancům leze na nervy, a to jejich sezóna teprve začala. Hlavně Topka se vyžívá v demagogii zcela běžně, vždyť jejich hvězda Kalousek patří k hlavní partě sněmovního Mordoru (Společenství Mordoru ve Sněmovně).

Markéta Adamová (TOP09) wrote:
Já bych citovala tentokrát jeho a dala do souvislosti s tímto návrhem a prosazováním prvků přímé demokracie i to, že hnutí Úsvit má pouze devět svých řádných členů a on se pro deník Právo 15. 3. tohoto roku vyjádřil, že - cituji: "Do Úsvitu jsem vložil svou práci, své jméno a slíbili jsme voličům prvky přímé demokracie. Ale aby mi stranu někdo rozvracel a od těchto principů ustupoval, tak to opravdu ne. To nás radši bude devět."

K tomu je dobré vědět následující. Ve stanovách Úsvitu se píše, že orgány hnutí, kam patří i předseda, může odvolat stranická konference hlasy 75 procent členů. Pokud by tedy do Úsvitu např. vstoupilo 27 lidí, kteří by byli neloajální vůči vedení, tak by měli sílu na to Okamuru odvolat. Okamura tvrdí, že se nezavděčí nikomu: „Buď vás budou kritizovat za to, že nemáte členy, anebo za to, že máte ve straně kmotry.“ Terčem mediální kritiky se přitom v minulosti stala někdejší vládní strana LIDEM, která měla dvě stě členů.

Další věc se týkala nekonečného seriálu o referendu, v němž chce zvítězit každá strana se svým vlastním návrhem, neb jsme v Česku.

Antonín Seďa (ČSSD) wrote:
A třetí poznámka. Prosím nevkládejte ani do mých úst ani do úst žádného sociálního demokrata to, že jsme proti referendu. Prostě my máme odlišný názor na vámi předkládanou novelu. Smiřte se s tím, ale prosím, neútočte na nás.

Tento názor věcně doplnil právník a ministr vlády s tím, že přesně rozlišil nebezpečnou změnu, kterou prosazuje Okamura. A navíc vtipně napadl právní kutilství pilného sněmovního demagoga.

Jiří Dienstbier wrote:
Vážený pane místopředsedo, paní poslankyně, páni poslanci, tvrzení, že předložený a projednávaný návrh zákona je totožný se zákonem, který v minulém volebním období předkládala sociální demokracie, je lež! To, co je totožné, je určitá kostra členění toho zákona, ale samozřejmě obsah je naprosto zásadně odlišný. Tento návrh ústavního zákona, který je právě projednáván, umožňuje například v referendu měnit Ústavu. To návrh sociální demokracie vylučoval. Tento návrh zákona umožňuje hlasovat v referendu o odvolání kohokoliv v jakékoliv funkci, o jeho odvolání. To návrh sociální demokracie výslovně vylučoval. Návrh sociální demokracie výslovně vylučoval, aby se referendum konalo ve věcech, které by znamenaly úpravu daňových, poplatkových nebo jiných platebních povinností. Pokud pan Okamura tvrdí, že opsal návrh sociální demokracie, tak ať se proboha naučí alespoň opisovat! Protože jinak všechny návrhy, které jsou jím předkládány, jsou z legislativně technického hlediska naprosto tragické. Tento návrh ústavního zákona je zásadním ohrožením ústavnosti a troufám si říct, že demokracie v České republice, protože klidně v případě, že by byl schválen, je možno okamžitě vyvolat hlasování například o zrušení Poslanecké sněmovny. O zrušení vlády jako ústavní instituce. Tento návrh zákona umožňuje přenést zákonodárnou anebo exekutivní pravomoc na kterýkoliv jiný orgán. Jediný limit je to tzv. ústavní jádro, které je nezrušitelné. Otázka, co to je, to může být velmi volný výklad. To znamená, že stejně jako některé jiné návrhy, které jsou předkládány panem Okamurou a spol., tak tady se jedná o zásadní ohrožení demokratického právního státu v České republice. A prosil bych, aby nikdo netvrdil, že to je totéž, co tady kdy v minulosti předkládala sociální demokracie.

Dienstbier samozřejmě všechny přítomné ujistil, že ČSSD jako obvykle připraví vlastní návrh na referendum, takže se budeme mít na co těšit. Možné ovšem je, že tentokrát získá větší podporu, pokud se v klubech dohodne podpora napříč slušnými poslanci. A na závěr dejme slovo poraženému Okamurovi, který jako obvykle prohrál bitvu, ale nikoliv válku. A už vůbec neprohrává válku mediální.

Tomio Okamura (Úsvit) wrote:
Vážení, ještě před rokem bylo slovo referendum a přímá demokracie v České republice sprostým slovem, média nás označovala za populisty a vysmívali se nám. Po roce práce Úsvitu, po roce propagace přímé demokracie v médiích a v české společnosti jsme přinutili tuto vládu, aby dala referendum, snad poprvé v historii, do vládního prohlášení, což je myslím úplně perfektní. To znamená, i když to teď smetete, vůbec to nevadí v tom smyslu, že stejně přijdete se svým vlastním návrhem referenda, o kterém se taky rádi budeme bavit, a určitě budeme nakloněni podpoře. Takže myslím, že určitá záležitost i to, že o tom diskutujeme takto dlouho, je důkazem toho, že to tématem je, a jsem jenom rád, že konečně tyto prvky přímé demokracie dřív nebo později tady, doufám, zavedeme. Děkuji.

Závěrem pro naše čtenáře. Sněmovna je taková věc, kde se rozhoduje o vašem osudu a o osudu vašich dětí. My víme, že to není příliš zajímavé čtení. A skládat některé výplody našich poslanců do konzistentních celků je někdy opravdová fuška. Ale děláme to z nezávislého tisku jen my sami, snažíme se o věcné a nezávislé parlamentní zpravodajství. A to také něco podstatného vypovídá o stavu naší demokracie. Máte pravdu, že lépe se čtou drby o zmizelém letadle v Indickém oceáně, než pravda o zmizelých miliardách doma.