Článek Ukrajina začala fabrikovat oficiální historii Majdanu vedl k jasnému závěru, nyní dokázanému střelbou na proruské demonstranty. Druhý Majdan už povolen není. Z ruských demonstrantů za chvíli budou teroristé. Nyní mají pouze nálepku "separatistické hnutí řízené z Moskvy", ale už je oficiálně dovoleno na ně střílet ostrými. To je onen velký rozdíl od prvního Majdanu, který řídily "demokratické síly" se zavražděným neonacistou Alexandrem Muzyčkem. Viz článek Ukrajina se zbavuje nepohodlných svědků státního převratu. Tento patentovaný demokrat a jeho ozbrojenci měli za sebou válku v Čečně a pak demokratizaci Ukrajiny. Štafetu demokratizace ovšem od zavražděného neofašisty v rukavičkách přebrala banka Goldman Sachs s jedním bývalým zaměstnancem, který nyní Ukrajině šéfuje ve funkci nikým nezvoleného premiéra.

Střelba do demonstrantů je jedna věc, vykradení mezinárodního plynovodu věc druhá, nesplácení podsazených účtů za ruský plyn věc třetí. Ale to jsou prkotiny ve srovnání s tím, co musí nyní Ukrajina a Rusko řešit doopravdy. V sázce je totiž budoucnost ruského zbrojního průmyslu. Američané ví, že jejich zbrojní program nyní prohrává. Fakticky jde o to, jak Rusy zbrzdit v jejich novém a technologicky vítězném kole zbrojení. Viz mezinárodní bestseller Čím Rusko polekalo NATO zpracovaný na základě tohoto ruského videa.


Ukrajina dosud drží několik klíčových výrob pro ruskou armádu, i když typy zbraní uvedené na videu se samozřejmě vyrábějí pouze na území Ruské federace. Ale v každém případě může Ukrajina velmi zpomalit ruský vojenský program přezbrojování. Ten zastavil neschopný Jelcin a ekonomicko-politický rozpad Sojuzu. Putin naopak přitvrdil a nasazení jeho lodí ve Středomoří rozhodlo válku v Sýrii. Které klíčové komponenty vyrábí Ukrajina?

  • Mezikontinentální balistická střela SS-18 Satan, jádro ruské útočné jaderné síly. Závod Pivdenmash vyrábí náhradní díly do 54 dosud funkčních raket, které jsou nyní nahrazovány novou verzí Topol M.
  • Plynové turbíny do 74 nově objednaných vojenských plavidel do roku 2020 vyrábí ukrajinský závod Zorya-Mashproekt.
  • Raketové motory Zenit tvoří jádro programu Proton, Sojuz, Kosmos a jsou nezbytné pro zásobování stanice ISS. Vyrábí je Ukrajina.
  • Další klíčovou částí jsou motory vrtulníků mimo absolutní třídu KA-50 a KA-52. K tomu patří celá řada součástek do ruských stíhaček všech řad typu SU a MIG.
  • Dalšími klíčovými výrobami jsou části na největší nákladní letadla na světě Ruslan, komponenty do tanků a vojenských vozidel.

Pro ruský vojenský průmysl pracuje na Ukrajině celkem 700 podniků s 1.4 miliónem zaměstnanců. A pokud k tomu připočítáme i ukrajinský vojenský komplex Ukroboronprom, který pochopitelně dříve celý patřil do Sojuzu, pak jde o dalších 120.000 lidí v průmyslu s celkovým obratem 1.6 miliard dolarů. Bez těchto závodů musí Rusko zpomalit své vyzbrojování o léta, protože výrobní kapacitu těchto podniků není schopno nahradit. A Ukrajina z toho nic nemůže vyvézt, protože jde o ruské patenty, a navíc většinou jde o komponenty, nikoliv o hotové vojenské komplexy.

Pučistický premiér Arsenij Jaceňuk, dříve zaměstnanec Goldman Sachs, si možná ukousl větší sousto, než jeho chlebodárci zamýšleli. Jedna věc je vykrást zemi, ožebračit lidi, sebrat potrubí do EU a zničit frakováním zemi. Viz článek O co jde na Ukrajině, mimo jiné. Druhá věc je stát se strategickým nepřítelem Ruska v situaci, kdy mu ohrozí jeho nejvlastnější bezpečnostní a strategické zájmy. Připomeňme, že v posledních letech byla Libye, Sýrie, Afghánistán, Mali, Bahrajn a Jemen ničeny a obsazeny západními státy pro mnohem méně, než je tento obecný hrdelní čin proti jakékoliv velmoci. Tady je o důvod víc, aby spolu obě země začaly vážně jednat.