Nedávno publikovaný článek Spiegel pod tlakem znechucené veřejnosti zveřejňuje fakta o Ukrajině komentoval stav německých korporátních presstitutek, které alespoň v této zemi musí reagovat na nálady veřejnosti pobouřené mediálními manipulacemi ohledně Ukrajiny a Ruska.

Nyní se konečně probrala i ta část veřejnosti, která má v Německu zásadní společenskou váhu: bývalí političtí prominenti, umělci a známé osobnosti z veřejného a akademického života.


V internetovém vydání Die Zeit (který se naprosto zkompromitoval svým zpravodajstvím o Ukrajině) vyšel dne 5. 12. manifest napsaný formou veřejného prohlášení: Wieder Krieg in Europa? Nicht in unserem Namen!. Podepsalo jej kolem 60 prominentních představitelů z politiky, hospodářství, kultury a médií. Velmi povzbuzující je fakt, že německá politická scéna konečně našla společný jazyk v důležitých otázkách. Manifest inicioval bývalý poradce kancléře Horst Teltschik (CDU), bývalý šéf ministerstva obrany Walther Stützle (SPD) a bývalá viceprezidentka Bundestagu Antje Vollmerová (Grüne). K důvodům apelu řekl jeho iniciátor, H. Teltschik, následující.

Chceme dát politický signál, aby oprávněná kritika rusko-ukrajinské politiky nevedla k tomu, že by najednou skončil pokrok ve vztazích s Ruskem učiněný za posledních 25 let.

Apel se vrací k původní dynamice nových vztahů s Ruskem daných podepsáním nové Helsinské smlouvy s 35 státy v roce 1990, která je dána v tzv. "Pařížské chartě pro novou Evropu". Země Evropy a Rusko se zavázaly budovat tzv. "evropský dům", kde se budou aktivně eliminovat zdroje napětí a válek. Apel směřuje především na dvě instituce. Signatáři vyzývají Bundestag, aby konečně začal plnit mezinárodní závazky o bezpečnosti a spolupráci, které podepsal. Další apel jde směrem k médiím, jejichž zpravodajství má být nestranné a má sledovat příkazy profesionální etiky tohoto oboru, k nimž se novináři zavázali.

Závěr manifestu je citací bývalého prezidenta Richarda von Weizsäckera, který varuje, že Evropa znovu vstupuje na nebezpečnou cestu ke studené válce. O tom viz náš článek Západ začal skutečnou studenou válku.