V sérii článků o letu MH17 jsme končili článkem Rodiny obětí MH17 nastoupily do ofenzívy: zmanipulované vyšetřování musí skončit. Mimo ofenzívy právníků jsme také zmínili dnes stále věrohodnější teorii o tom, že civilní letadlo sestřelila ukrajinská stíhačka, která oficiálně vůbec nebyla ve vzduchu. Rusové zatlačili komisi do kouta hned zpočátku tím, že vydali vlastní neoficiální zprávu o sestřelení letadla (Ruská verze sestřelení letadla na lince MH17). A mezitím pustili do oběhu i jméno pilota z oné letky 4 stíhaček SU-25, který měl údajně letadlo sestřelit. Jmenuje se Dmitro Jakačuk z 299. letky a nyní je prý na dovolené v Arabských emirátech. Stejně jako nějaká Anna Petrenková, ukrajinská kontrolorka letového provozu v momentu, kdy bylo letadlo sestřeleno. Ta je údajně na delším pobytu v Dubaji.

Jistěže je třeba počkat na oficiální vyšetřovací zprávu komise. Ale rodiny obětí ji už zcela oficiálně obvinily z manipulace vyšetřování a chtějí, aby další šetření vedla nezávislá komise OSN. Takže se podívejme na další verze tragédie, které dnes vypadají celkem věrohodně. Zdroj následující rekonstrukce najdete zde.Tohle je fotka trosek křídla nešťastného Boeingu. Trochu se vraťme zpět, abychom se na to lépe podívali. Je potřeba natočit tuto část vraku tak, aby zapadla na správné místo v rámci konstrukce letadla.Dává nám to vodítko, co se týče úhlu, ze kterého bylo letadlo napadeno. Pojďme po téhle linii a použijme jednoduchou geometrii. Co se stane? Podívejte se na následující schéma.Jak můžete vidět, přímka jde přímo až do kabiny pilotní kabiny a sotva se jí dotkne ve velmi širokém úhlu. To by mohlo vysvětlit absenci škod po šrapnelech či kulkách na zbytku trupu. Fotografie níže ukazuje kousek trupu ze spodní levé strany kokpitu. Je to napravo, kde naše přímka, kterou jsme extrapolovali z křídla, zasáhla trup letadla.Vypadá to, že malajský Boeing byl zasažen ze vzduchu: zleva a zezadu. Když se útočí na jiné letadlo ze vzduchu, děje se tak zezadu, aby útočník nebyl vidět a útočí se na křídla. Navíc Rusové potvrdili, že od 60. let je tento typ útoku regulérní součástí leteckého úderu stíhaček a každý pilot ruského (ukrajinského) bojového letounu jej povinně absolvoval.

Co je klíčové: zatím nebyly oficiálně nalezeny žádné úlomky rakety. Navíc podle škod na trupu to vypadá, že Boeing byl sestřelen kulometnou palbou z jiného letadla. Viz rozhovor nedlouho po pádu letadla s Michaelem Bočurkivem, kanadským vedoucím skupiny mezinárodních pozorovatelů OBSE, která byla ze zahraničních nezávislých institucí jako první na místě tragédie.


Závěrem: Žádné rakety - ani BUK (země-vzduch), ani SAM (vzduch-vzduch). Ve skutečnosti to vypadá, že k likvidaci MH17 nejspíše nebyly použity žádné rakety. Letadlo bylo prostě sestřeleno útočící stíhačkou, která použila své palubní velkorážné kulomety.