Milicionář DNR s volacím znakem "Indus" hovořil o vojenské situaci v obci Širokino. V této oblasti začal nový typ vedení války, pomocí tanku ze zahraniční produkce. Na videu voják vypráví o setkání s nepřátelským tankem nové generace.


S novou zbraní je tu i nová taktika vedení boje. Z osobního kontaktu opolčenci vypozorovali následující:

  • nová technologie pravděpodobně ze zahraničí, která nebyla dříve použita
  • vidí cíl a střílí i ve vzdálenosti pěti kilometrů a velmi rychle vyhodnocuje a nabírá nové cíle
  • při pokusu o zničení výstřelem ze suterénu (sklepa) ruční zbraní tank do 1 minuty zareagoval na útok, vyhodnotil směr, zaměřil propočtem cíl a výstřelem zničil 1. patro budovy.

Prototyp je palebně velmi silný, tichý a velmi rychlý. Jeho objev na tomto úseku fronty vyvolal mimořádný zájem.

Bojový králík z kouzelného klobouku NATO

Z popsané siluety a internetové obrázkové galerie jde zřejmě o jeden z nejmodernějších tanků současnosti, K2 Black Panther . Je to druhá generace jihokorejských tanků. Vývoj už stál přes 230 milionů dolarů. Zadání, že musí být jen z domácích dílů, se zatím nesplnilo. Nakonec se na vývoji podílel i francouzský Giat a německý Diehl. Technické problémy s pohonným systémem vedly k výraznému zdržení celého programu. Prvních sto tanků bylo vybaveno originálním německým MTU pocházejícím z tanků Leopard 2. Jihokorejská armáda dostala první kusy v roce 2014.


Nasazení stroje, který je na světovém žebříčku TOP10 tanků do 6. místa, asi nebude náhodné. Cena je o 1/3 vyšší než u amerického veterána z íránského tažení. Toto není 10 let používaný a konstrukčně zastaralý stroj. Aby toto monstrum efektivně fungovalo na bojišti, tak potřebuje začlenění do elektronického systému řízení boje, tzv. C4ISTAR .

C4ISTAR je moderní kombinovaný systém Command (velení), Control (řízení), Communication (komunikace), Computer (datové terminály/zpracování dat), Intelligence (vojenské zpravodajství), Surveillance (pozorování/sledování), Target Acquisition (akvizice cílů), Reconnaissance (průzkum). Vojáci mají zkratky rádi, proto ten podrobný překlad.

K čemu je mimo jiné válka na Ukrajině

Válka je velká příležitost k výdělku a hnací motor technologického pokroku. Čas hrdinů s ručním granátem, vrhajících se mezi pásy tanku, už nenávratně minul. Je tu vývojový skok a příležitost pro nové firmy, jako je například globálně působící Sagem, Safran high-tech společnost. Tato firma se drží na vedoucích pozicích v optronice a avionice. Sagem je č.1 v Evropě a č.3 ve světě pro inerciální navigační systémy (INS), používané v leteckých, pozemních a námořních aplikacích. Je také světová jednička v oblasti řízení letu vrtulníků a je evropským lídrem v optronických a taktických UAV systémech.

Přeloženo do srozumitelné češtiny. Firma se svou širokou součástkovou základnou nechá rozmístit na bojiště sledovací prostředky a zajistí jejich spojení, např. přes spojovací družice na velitelské pracoviště. Počítače a monitory zobrazí virtuální bojiště, vojáci klikají na cíle. Když to znáš, je to hračka, a to doslova. Obraz boje na monitoru je trošku jiný, než realita rozmlácených paneláků a roztrhaných těl. Ale to už operátory netrápí.

Česká armáda chce také svoje nové vybavení. Má se vytvořit jeden integrovaný systém vojenského zpravodajství, sledování, průzkumu, zaměřování a ničení cílů. Navíc zcela propojitelný s dalšími jednotkami v rámci NATO. Jak bude vypadat moderní bojiště, to máte na tomto videu.


Česká armáda má také svého partnera pro zavedení systému C4ISTAR. Je to společnost PRAMACOM-HT . S projektem Projekt xPAN (x Personal Area Network) nechce zůstat pozadu. Z iniciativy české armády se vývoj zaměřil na výzbroj vojáka a na řízení malé jednotky.Hlavní pozornost se soustřeďuje na senzorické jednotky jednotlivce a malých jednotek a na ně navazujících prostředků velení, řízení a komunikace. Cílem je vytvořit modulární systém, který vojákovi poskytne možnost stát se součástí digitalizovaného bojiště. První práce na projektu xPAN byly zahájeny v roce 1995. Během následujících deseti let se podařilo vytvořit ucelený systém velení a průzkumu (C4IRSTA) jednotlivce a malých jednotek, který je kompatibilní s obdobnými systémy armád NATO.

Nejsme na tom špatně, držíme se ve světové špičce. Pohledem na propagační video, to jest na první dojem, se to zdá dobré a jsou to špičkové technologie. Prostě klik, a zabití je hotovo. Jenže technika válku nevyhrává, proto připomeneme z úvodu rozbor vojáka DNR. Setkání se západní technikou mu zkomplikovalo život, ale to je asi všechno. První setkání s novým tankem NATO vzbudilo respekt, na bojišti se síla počítá. Ale vyhrávají lidé.

Zabíjíš, zabíjíme... v cizí zemi, a civily k tomu

Proti zkušenou rukou řízené hromadě kompozitu a strojové inteligenci programů, hromadě sledovacích čidel, stojí kolem Širokina a jinde jen klasicky vyzbrojené jednotky hlavně domobrany, s převážně ukořistěnou výzbrojí ze 70. let. Ale dneska už jsou to zkušení vojáci. A právě samostatnost v rozhodování, dobrá znalost místa a velká bojová zkušenost rozhodne. Asi brzo uvidíme na videu velké hromady kompozitu s jednou dírou uprostřed. A když jedna díra stačit nebude, tak salva z raketometu udělá těch děr o něco víc. A tento tank elektronicky oslepne po přímých zásazích velmi brzy, i když v něm posádka přežije, a z bojiště sama odjede.

Tato technologie válku nerozhodne, jen prodlouží utrpení civilistů a vytvoří delší seznam mrtvých. Válečný testovací polygon přijde janičářskou juntu hodně draho. A USA a EU nespíš také. Dluhy za zabíjení vlastních lidí separatistické okresy DLR a LLR platit nebudou, a od EU se Ukrajinci velké pomoci pro obyvatele nedočkají. Půjčky na vraždění ve válce proti vlastním občanům jsou zločinem a Mezinárodní měnový fond je podle svých pravidel poskytovat nesmí.

Pro srovnání. Na záchranu Řecka už EU nechce dát vůbec nic. Viz poslední článek Co dělá EU naším jménem v Řecku . Řecko je pořád státem EU a tuto zemí zná důvěrně ze svých dovolených velmi mnoho Evropanů. Kritickou situaci v členské zemi EU srovnejme s eskalací války na Ukrajině, kam začala tajně proudit nová generace vojenské techniky za milióny až stamilióny eur. Máme několik vtíravých otázek.

  • Tak vypadá tzv. "nesmrtící pomoc" kyjevské juntě?
  • A co stane, když Rusové na druhé straně nasadí podobnou výzbroj, což zatím neudělali?
  • Kdopak to všechno platí? Půjčí EU finance z členských zemí na pokračování občanské války na Ukrajině?
  • Jaký na tom máme my, občané EU, vlastně zájem?
  • Kdo a proč chce rozpoutat další, vyšší kolo smrtící války na Ukrajině?


Zdroj: Černý panter – korejský supertank
Čeští vojáci dostanou nové oči a uši, na bojišti jim nic neunikne
Battlespace c41 Star technologies
Xpan-PRAMACOM-HT spol. s r.o.

Psali jsme:
Náš člověk nikoliv v Havaně, ale v Mariupolu
K čemu došli reportéři New York Times na Ukrajině
Obama hlásal ve West Pointu pragmatismus
Typ dnešní "čtvrté války" vedené USA a Západem