V období od listopadu 2015 do února 2016 bylo v rámci akce Europolu a Interpolu "Opson V" zabaveno více než 10 tisíc tun pančovaných a padělaných potravin. V souvislosti s tím došlo také k zatýkání. Zveřejnil to ve středu na svých stránkách Europol.

Kriminální gangy pančovaly potraviny nebezpečnými chemickými látkami nebo vydávaly podřadné zboží za značkové a vydělávaly na tom ohromné zisky. "Zboží představovalo vysoké zdravotní riziko pro nic netušící zákazníky," informoval Europol v souvislosti s razií, která byla s krycím názvem "Opson V" provedena na letištích, v přístavech, obchodech a továrnách v 57 zemích po celém světě.

Příklady podvodného jednání:

  • 9 tun cukru kontaminovaného hnojivy, který byl nalezen v Súdánu
  • 85 tun oliv obarvených roztokem modré skalice vypátraných italskými vyšetřovateli
  • v Indonésii bylo zabaveno 70 kg kuřecích vnitřností naložených ve škodlivém formaldehydu
  • v Austrálii byly levné arašídy vydávány za piniové oříšky, což je velmi nebezpečné pro lidi s alergií.


"Na světě neexistuje žádný druh potravin, který by se nefalšoval," píše se ve zprávě. V Řecku a Velké Británii byly objeveny ilegální stáčírny alkoholu, včetně padělků lahví a etiket dražších značek. V africkém Burundi policie kromě 36 tisíc litrů alkoholu zabavila devět kalašnikovů. Padělaly se sardinky v Bolívii i sladkosti pro děti v Maďarsku, Rumunsku, Itálii a Litvě. Levné kachní maso bylo nabízeno jako drahá husí játra. Na trh se dostaly nepoživatelné ryby, u dietních výrobků se padělala doba použitelnosti. Vyšetřovatelé v Thajsku zabránili prodeji 30 tun buvolího a hovězího masa z Indie. Bylo nevhodné k lidské spotřebě, ale prodávalo se v supermarketech.K čemu bylo určeno několik kilogramů opičího masa, jež objevili belgičtí celníci na letišti v Bruselu, či 11 kg kobylek a 20 kg housenek zabavených ve Francii, však zatím není úplně jasné.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!