V americkém Flintu přestali rozdávat vodu v láhvích. Docela se divím, že jim oslavovaný neoliberální systém vůbec nějakou dával. Korporální společnosti se konečně pochlapily. Sdělily občanům, že voda je OK, olověné trubky nejsou sice úplně košer, ale jedy jsou pod kontrolou. Před tímto olověným prohlášením představitelé Michiganu udělili firmě Nestle Waters právo na čerpání vody se 167 procentním nárůstem. Láhve pod názvem Ice Mountain, Nestlé Pure Life, Arrowhead, Polsko Spring, Deer Park, Ozark, Zephyrhills, Acqua Panna, San Pellegrino, Perrier, Vittel a Buxton jako jediné z 51 značek mohou skutečně ovládnout trh.

Nestlé platí 200 dolarů za 800 milionů litrů absolutně čisté pramenité vody. Za dvě stě kaček se dá podnikat, uznejte sami. Proto jsme také v US-systému, kde korporace mají práva osob. A teď k těm osobám. Průměrná rodina ve Flintu platí každý měsíc 120 až 200 dolarů za vodu, která prokazatelně způsobila otravy a nedá se pít. Obyvatelé s ní pouze splachují záchod. Ani bych se nedivil, kdyby jim zvýšili stočné za to, že používají závadnou vodu.


Jak řekl Peter Brabeck-Letmathe, současný předseda a bývalý generální ředitel společnosti Nestlé na videozáznamu výše.

Voda je samozřejmě nejdůležitější surovinou, která dnes ve světě existuje. Je to vlastně potravina a proto by měla mít tržní hodnotu. Možná má někdo jiný názor na privatizaci vody, ale já si stále myslím, že největší společenskou odpovědností každého generálního ředitele je udržovat a zajistit úspěšnou a ziskovou budoucnost svého podniku.


Poté, co byl ostře kritizován, musel z této své pozice lehce vycouvat a připustit, že každý by měl mít právo na 5 litrů vody k pití a 25 litrů vody na základní hygienu:


Naštěstí jsou lidé, které Nestle a jim podobné firmy zatím neuplatily. U nás je to třeba Radek Novotný, viz jeho petice Pravda o vodě. Snad je z článku poznat, že já taky nejsem uplacený. Ale rozhoduji pouze o svém kohoutku, a ne o veřejné vodě sloužící korporacím a ne občanům. Těch přemýšlivých a jednajících občanů je zatím zřetelně málo. Ale jestli chceme žít a nechceme umřít na pomalou otravu korporátkami, musíme se taky pochlapit.

Psali jsme:
Soudci Vrchního soudu popsali vytunelování společnosti VAK Zlín nadnárodní korporací
Zaplaťte za to, že prší
Občané EU brání právo na vodu
Pravda o vodě
Debatní klub o cenách vody: Michal Chromec / Radek Novotný
Neoliberálně dodávaná voda může zabít
10 věcí, které vám neřekli o vodní tragédii ve Flintu. Já vám je řeknu
Boj o zásobování Krymu vodou


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!