Turecko v podstatě vystupuje z aliance se Západem a jedná o vstupu do zemí BRICS a do osy Rusko-Írán-Turecko. A začalo oficiálně stíhat americké poradce a vojáky na základně NATO Incirlik Air Base (5 tis. vojáků z NATO) za terorismus, ač je se Saúdskou Arábií hlavním sponzorem teroristů v Sýrii. A přitom si tato členská země NATO kupuje ruské S-400, aby při novém nastolení demokracie v zemi nedopadla jako Libye. Zkrátka zmatek nad zmatek, jak to bývá v epoše finálního pádu světového impéria. Západem sponzorovaný pokus o vojenský puč a eventuální zavraždění Erdogana přinesl asi stejný efekt jako kauza Skripal. Hlavní aktérka celé kauzy se bude stěhovat zpět do Moskvy, kde má hlavní obchodní činnost.

Korporátní fašismus nemá rád, když někdo opouští rozjetý cirkusový kolotoč, zatáhne za brzdu a chce zpět vstupné. Takže se podívejme na způsob, jak koloniální centrum přesvědčuje periferii o výhodách demokracie. Graf ukazuje propad turecké liry vůči dolaru za pouhý jeden měsíc.Podle grafu to znamená, že turecká ekonomika se stala tureckým hospodářstvím během jednoho týdne! Vzhledem k tomu, že jde o zemi se 70 mil. obyvatel, která funguje jako Česko a je montovnou EU, to není pravděpodobné. Podle propočtů německých ekonomů DW je reálný růst ekonomiky podobný jako v Čině, tedy 6,1 % v roce 2015, 3,4 % v roce 2016 a dokonce 7,4 % v roce 2017. Export stoupl z 85 miliard EU (2010) na 130 mld. EU v roce 2017. Takže růst v exportní podobě je silný a Česko má v postkoloniálním korporátním otroctví co dohánět. A přestože v Turecku prakticky nikdo neplatí daně a oficiálně nepracuje, tak není důvod k obavám. Za prvé a zásadně by se hodnota liry měla odvíjet od tureckého dluhu v porovnání s HDP země. Tak se na to podívejme.A ejhle, Turecko jako stát žádné velké dluhy nemá! Naopak hospodaří výborně, takže jeho dluh trvale klesá, stejně jako v Rusku. Takže útok na "zadluženou" liru není totéž jako AAA rating zadluženého dolaru. Spojené státy hospodaří neoliberálně a státní dluh ve stejném období vypadá následovně.Ekonomicky jde tedy o naprosto správné a racionální rozhodnutí. Potrestáme Turky za to, že nehospodaří jako Američané. A nyní se podívejme, koho vlastně v Turecku zničíme za to, že Erdogan mění politický kurz. Nasazený bič měnové spekulace s lirou není legrace a nás to bude něco stát. Proč? To ukazuje struktura tureckého dluhu.Graf jasně ukazuje, že v Turecku mají dluh hlavně podniky a soukromníci. Tento dluh je okolo 400 mld. dolarů a jde o hlavně o krátkodobé půjčky s vysokou úrokovou sazbou. A dluhy jsou hlavně v eurech a v dolarech. Lidem se dařilo, peníze nic nestály jako u nás, a tak si Turci půjčovali jako u nás. A na rozdíl od Turecka je Česko poslušným vazalem korporátní transatlantické ekonomiky a naši lidé si půjčovali v korunách. Takže Turci jsou na tom jako Maďaři, než je zachránil Orbán dohodou se Švýcarskem. Zde měli Maďaři nesplatitelné rodinné dluhy, protože si půjčili na stavby domů za švýcarské franky s nízkou úrokovou mírou, která zásadně stoupla. Totéž se nyní děje v Turecku, ale tím, že lira zásadně klesla. Spekulativní útok na propad liry znamená, že lidé a firmy nebudou moci splácet dluhy vinou poklesu hodnoty domácí měny vůči euru a dolaru. To znamená, že splátky za úvěry v dolarech a eurech dramaticky vzrostou, minimálně o 7 %.

Jenže za dluhy ručily především EU banky, protože ty půjčovaly Turkům buď samy nebo prostřednictvím domácích poboček. Takže útok na liru sice vedou USA, ale zaplatí ho EU. A to znamená, že "bad banks" a jejich nevymahatelné turecké dluhy budeme opět sanovat z našich daní, jako to bylo vždy.

Rozčílení Turci se tedy ocitnou na mizině a jejich podniky také. Přitom asi zastřelí Ergodanovu vládu nějací demokraticky naladění vojáci, nebo se proti ní zchudlí občané vzbouří v nové barevné revoluci. A tak není divu, že Erdogan potřebuje za cenu obvinění z terorismu dostat pryč ze základny Incirlik americké exponenty CIA a speciálních operací. A nyní se ptejme: Je jeho obvinění USA z terorismu totálně vyfabrikované, nebo ne?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!