Je to marnost, nic než marnost, říkávala moje babička a biblický Kazatel. Za mlada sloužila na zámku u Haugwitzů, vařila pro pana hraběte. Jako čilá sedmdesátnice o prázdninách vykládala 12-ti letému klukovi o životě, který však nemohl svým rozumečkem pochopit.

O tom, jak byl hrabě slušný a uznalý člověk. O tom, jaká byla první republika. O tom, jak děvče z chalupnické rodiny a z malého hospodářství nedostalo lék na pokladnu, a rodiče jí ho nemohli koupit. Ale ona, protože byla chudší, tak ten lék zadarmo dostala. O tom, jak přišli na zámek noví páni, byla to doba rajtek a černých holínek a povinných odvodů vajec z každé slepice. O tom, jak po kvapném odchodu těchto pánů přišli noví, co se zdrželi jen krátce a už nepotřebovali kuchařku. O tom, jak jeden papír s kulatým razítkem připravil hraběte i majitele fabrik a statkáře i chalupníky o všechen majetek. O tom, jak ten papír některé zvedl a zbavil rozumu a jiné ponížil a zbavil života. O tom budovatelském začátku, jak se člověk zredukoval na odpracovanou jednotku. O tom, jak se zlomené hřbety špatně rovnají, a že to může být i dědičné.

Ty vyslechnuté příběhy se mi občas vybaví znovu, i po letech. Tenkrát jsem nechápal souvislosti, ale teď když bezmocně čumím a platím, už tomu rozumím docela dobře. Marně přemýšlím, kde brala rozum ta „elita“, která dnes sedí u kormidla. Slova babičky mi stále znějí v hlavě: "Bude to dědičné." To ale není genetická vada, ani nemoc, co působí nedostatek sociální inteligence. Jsou to jen zlomené hřbety. Je v tom kus sprosté chamtivosti a bezohlednosti, a pak hlavně ty zlomené hřbety. Po smrti babičky musím žít v novém reálném světě mocných, a proto budu komentovat jednání K9. To se ví, že korektně; hlavně, aby to nevybočilo a bylo to konsensuááální. Jednání se účastnili všichni pozvaní, až to skončilo, byla tiskovka. Doporučujeme ke shlédnutí její záznam. Je to samo osobě poučné a hlavně, je to celé jen na 6 minut (2. 3. 2011, ČT24).

"Petr Nečas: …. byla potvrzena dosavadní koaliční dohoda učiněná na poradě ekonomických ministrů o základních parametrech dalších kroků důchodové reformy. My jsme vlastně tu dohodu posvětili i z politického hlediska, ta která byla vypracována v rámci porady ekonomických ministrů.
…. za další se koalice shodla a potvrdila i návrh, který porada ekonomických ministrů, respektive doporučení, které bude dávat vládě, aby sjednocení sazeb DPH proběhlo již v posledním čtvrtletí letošního roku."

Dále nás ujistil, že peníze, které nám takto vláda vezme, uloží na zvláštní účet důchodové rezervy a nebudou projezeny. Použijí se prý výhradně na důchodovou reformu. I toto doporučení vládě z porady ekonomických ministrů K9 schválila. Dále nás ujistil, že další jednání K9 se bude zabývat velice intenzivně problematikou zdravotnictví, tak aby se vyjasnil časový harmonogram, nebudou se řešit věcné detaily a k hlubokým změnám v našem zdravotnictví musí dojít.

Tolik předseda vlády Petr Nečas. Za pultíkem pohovořil k národu Karel Schwarzenberg.

"…Já bych pouze potvrdil, že to je naprosto jasný. Každá vláda si musí uvědomit, že má omezený čas své působnosti, že reformy musí býti udělány včas. Že je nám taktéž jasné že leckteré kroky, které podniknem, budou nepříjemný. Je nám jasný, že nám ubyde popularity kvůli tomu; je nám taky jasný; jsme všichni tři odhodlaní; a já bych tady opravdu podškrtl všechny tři strany jsou odhodlány z reformami pokračovat až budou dokončeny."

Bylo to krátký, jasný, skoro přesvědčivý, a stačilo to. Z pravé strany nasadil mužným hlasem Radek John.

"..Tak pro nás je klíčové, že jsme všichni stvrdili to co bylo vyjednáno na pemce i my předsedové, kteří jsme na ni nechodili, jsme souhlasili s těmi závěry. Všichni jsem se dohodli, že je třeba co nejrychleji nastavit legislativní proces, aby ta důchodová reforma byla včleněna do legislativy; a pro nás teď nejpodstatnější rychlé nastartování zdravotní reformy, proto se K9 sejde už příští týden bude jednat o zdravotní reformě…"

Předseda veverek národu oznámil, že zadal úkoly svým stínovým ministrům zdravotnictví a financí koordinovat ijetový part (asi to má být letový plán). A příští týden, že přijdou s návrhy, jak má vypadat architektura reformy zdravotnictví. Veverky předpokládají, že všichni příští týden dají na stůl své návrhy a je třeba co nejrychleji řešit zdravotní reformu.

Následovaly pouhé dvě otázky novinářů.

1. Na téma zda, K9 probírala Promopro a jiné aktuální kauzy např. ministra školství..
Petr Nečas odpověděl že se probírala jen důchodová reforma, DPH a zdravotnictví. Tyto otázky prý jsou spíše mediální a nemají politické řešení.

2. Na téma, zda byla debata o přesunech různých položek z vyšší sazby do snížené sazby DPH
Petr Nečas nás ujistil, že tady tom lhát nebude, že ta diskuze byla, že zástupci ODS i TOP09 mají přesvědčení, že lepším systémem by bylo mít jednu sazbu DPH bez jakýchkoli výjimek. Výsledkem je, že respektujeme dohodu, kterou jsme udělali na poradě ekonomických ministrů.

Radek John nás ujistil, že ta Pandořina skříňka diskuze o jiných výjimkách ve snížené sazbě je uzavřena, že nepřijdou žádné další diskuze, a co bylo vyjednáno, to bylo vyjednáno. Ujistil nás, že veverky se rvaly jak panteři o co nejvíce potravin ve snížené sazbě, ale že uznávají argument ministra financí. Ten praví, že 7 miliard; a co se vešlo do 7 milard pro občany této země, to tam je. A veverky žádné další návrhy už nebudou vznášet. Pro ně je ta dohoda uzavřena. Dámy a pánové, hezký den, a na shledanou.

Byl jsem maximálně korektní, každý si to může ověřit. Pochopil jsem, že pánové nejsou politici, jsou to jen tlumočníci závěrů z porady ekonomických ministrů. Sami vidíte, že ten ideový nářez je jak z XXII. sjezdu modré hvězdy. Za úroveň reprezentace fakt nejsem odpovědný, nikdy jsem je nevolil. A babičku jsem v hlavě úplně vypnul. Pořád mi říkala, že su potróblé, když o tom píšu. Tak mi poraďte, jak mám nahoru vzkázat, že máme zase dobu holínek a vyplavených mozků.
( autanal )