Během týdne neklidu na vysokých školách nepokojů zazněla v různých debatách myšlenka, že vlastně žádný stát nepotřebujeme, stejně nám způsobuje samé problémy. Protože totéž slovem i skutkem hlásá vláda, proti níž protestujeme jako pedagogové a studenti, asi to nebude tak jednoduché. Podívejte se na mapu tzv. <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Failed_state">failed states</a>, kde stát přestal existovat. V zemích označených temně červeně by přece nikdo normální žít nechtěl. Ve zprávách se tyto oblasti světa objevují pouze v souvislosti s válkami, terorem a hladomorem. Takže stát potřebujeme, ale jaký?

Za prvé: z hlediska klasické politické filosofie antiky, kterou přebralo křesťanství, je stát kvalitativně vyšším dobrem než pouhá rodina nebo kmen. Ve státě můžeme realizovat nejvyšší lidské určení dané na zemi z hlediska hodnot, které se opírají o společné soužití (svoboda, mír, blahobyt, mravnost).
Za druhé: my, normálně chudí lidé, potřebujeme stát, protože by nás nikdo nehájil proti zvůli mocných. Ti stát nepotřebují, protože jsou státem.
Za třetí: jen stát může efektivně bránit a také provozovat veřejno-právní instituce (sociální a zdravotní pojištění, důchody, politický prostor a ústavní svobody atd.), které tvoří páteř liberální občanské společnosti.

Příklady z uplynulého týdne bohatě stačí k obraně státu. Pokud soukromá firma prodává <a href="http://www.novinky.cz/ekonomika/260543-polske-potraviny-obsahuji-sul-urcenou-na-posyp-silnic.html">materiál na posyp silnic</a> jako potravinářskou sůl, pak máme problém. Ministr Kalousek jej vyřeší tím, že plánuje zrušit státní instituci kontrolující kvalitu potravin a prodejních provozů, tj. <a href="http://www.novinky.cz/domaci/260529-kalousek-chce-propustit-tisice-uredniku-a-usetrit-miliardy.html">Českou obchodní inspekci</a>. Čím méně státu, tím lépe, že ano. Pokud okradete dálnici tím, že do náspu nové dálnice D1 dáte staré pneumatiky, pak by měl existovat <a href="http://www.novinky.cz/ekonomika/260674-bagr-hrabl-do-naspu-u-dalnice-d1-nasel-pneumatiky-a-odpad.html?ref=zpravy-dne">neúplatný státní podnik</a>, který kontroluje kvalitu státní zakázky udělané z našich daní a není po léta napojený přímo na stavební firmy jako tomu bylo u ŘSD. Máme prý nejdražší volání z mobilů v EU a nejhorší datovou síť. Proč? Protože <a href="http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=735440">nefunguje státní Telekomunikační úřad</a>. Stát za nás všechny dozoruje propůjčené licence na mobilní radiové frekvence. Ty jsou státním majetkem jako vodní cesty a další. Fungující stát operátory efektivně kontroluje a má možnost jim nařídit, aby investovali v souladu s obecními zájmy. Pokud povedou partaje a lobbisté stát jako svou soukromou firmu, pak budou jistě maximalizovat svůj zisk a minimalizovat náklady. Pak klidně pohrozí <a href="http://www.novinky.cz/domaci/260662-do-dvou-let-ma-17-000-ucitelu-prijit-o-misto.html">propustěním 17 tisíc učitelů</a>, aby naše kolegyně a kolegové ze základních a středních škol měli kolektivní strach a nepřipojili se ke stávkovému hnutí na vysokých školách. Podnikáte-li s ministry od fízlovací firmy, proč se nezařídit podle britského vzoru? Ať nám podnikatelům <a href="http://www.blisty.cz/art/62540.html">vláda sestaví tajnou černou listinu</a>, abychom věděli, koho nemáme zaměstnat kvůli nepohodlným názorům. Poslední příklad ukazuje jasně moc státu, kterou je možno bránit zase jen pomocí státu, díky slušné politické reprezentaci. Ta u nás chybí. Zatím vládne nespokojenost a demagogové.