Angela Merkelová způsobila nedávno pozdvižení, když v rozhovoru s Nigelem Faragem prohlásila, že „nám je zcela jedno, jestli dosáhne nezaměstnanost mladých 60 %, nebo jestli čtvrtina všech podniků zkrachuje. A že nepřipadá v úvahu, aby Řecko opustilo eurozónu“.

Podle posledních zpráv se situace v Řecku dramaticky přiostřuje. Situaci velmi dobře zmapoval dokument ZDF „Velká řecká lež“, který stojí rozhodně za shlédnutí. Mnohé z toho, o čem se zde hovoří, připomíná i situaci v současném Česku. Některá tvrzení aktérů, vystupujících ve filmu, jsou sice diskutabilní, zejména pokud jde o názor, že Helmut Kohl byl nenapravitelným romantikem a proto euro přivítal, nicméně by nebylo od věci, pustit dokument i v České televizi. Není přece žádným tajemstvím, že Francouzi by bez eura sjednocení Německa nepřipustili. Byl to kšeft, něco za něco. Helmut Kohl nebyl žádná naivka a měl dobré rádce. Byl zavčas varován, jaká úskalí čekají euro v politicky nesjednocené unii s rozdílnou hospodářskou úrovní, rozdílnými historickými a geografickými podmínkami a odlišnou politikou členských zemí. Nakonec se dogma o udržení eura, jak jsme v těchto dnech svědkem, stává hrobníkem demokracie v celé Evropě.

Řecko bude mít po zásahu Trojky také své Drábky

Aktuální situace v Řecku připomíná protektorát. K tomu, aby dostalo Řecko další finanční pomoc, požadují zástupci Trojky, složené ze zástupců EU, ECB a MMF, splnění 150bodového nového „reformního“ programu. Znamená to snížení minimální mzdy a urychlení možnosti výpovědi zaměstnancům bez náhrad. Drsná budoucnost čeká zaměstnance finanční správy, kde bude propuštěno 2000 lidí a tito budou nahrazeni novými uchazeči o funkci „drába“. Pracovní smlouvy nových zaměstnanců mají být obnovovány každé tři měsíce po vyhodnocení dosaženého objemu vybraných daní. Pokud zaměstnanec neprokáže požadované výsledky, končí. Pracovní poměr však stejně po uplynutí jednoho roku skončí, s delším zaměstnáním u ministerstva financí se zájemci mohou rozloučit.

Mezi požadavky Trojky je rovněž to, aby veškeré daňové příjmy šly na zablokované konto a vládní úředníci už k němu nebudou mít další přístup. Podle Spieglu navrhuje Trojka ještě další opatření, jak přinutit Athény k provádění „dalších reforem“. Jde o zablokovaný účet, na který budou „zaparkovány“ úvěrové tranše. Pokud Atény neprosadí reformy podle dohod, mají být automaticky zvýšeny daně a Řecko bude muset počítat s automatickým krácením finančních prostředků z dalších tranší.

„Tímto způsobem se snad dosáhne věrohodnosti, o které nás prozatím řecké programy nepřesvědčily“, prohlásil německý ministr financí za CDU Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro Deutschlandfunk. Schäuble odmítá rovněž razantně návrh Trojky na odpuštění další části dluhu Řecka, které by se ovšem týkalo jen věřitelů z veřejného sektoru, nikoliv těch ze soukromého.

Hon na čarodějnice

Blíží se Haloween a začal hon na čarodějnice. V neděli 28. října zatkla řecká policie šéfredaktora athénského bulvárního listu „Hot Doc“ Kostase Vaxevanise, protože nechal předchozí den ve svém listu uveřejnit seznam 2059 údajných daňových hříšníků, kteří převedli nezdaněné peníze na svá švýcarská konta. Na seznamu figurují někteří politici a novináři, jsou tam ale i jména žen v domácnosti a studentů. Státní zastupitelství, které vazbu nařídilo, odůvodnilo své rozhodnutí tím, že není prokázáno, že se jedná o peníze, které nebyly zdaněny. Vaxevanis komentuje své uvěznění slovy: „Místo aby uvěznili zloděje a ministry, kteří porušují zákony, posílají za mříže pravdu.” Fakta mu dávají za pravdu. Existuje tzv. Seznam Lagarde, který ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová předala v roce 2010 svému řeckému kolegovi Giorgosu Papakonstantinovi. Jedná se o seznam, který nelegálně pořídil jeden zaměstnanec švýcarské banky HSBC. Řecké úřady tento seznam nejenom nepoužili, ale údajně se „ztratil“.

Aby se finanční armáda zprofesionalizovala, má být po dohodě s Evropskou komisí posláno do Řecka 160 bývalých německých daňových úředníků, kteří jsou v penzi, aby pomohli organizovat výběr daní. Je obecně známo, že žádné daně neplatí bohatí rejdaři, ale ani tři čtvrtiny samostatně činných profesí, jako jsou zubaři, lékaři se soukromou praxí, notáři a právníci. Většinou vykazují příjmy na hranici životního minima. Němečtí daňoví experti odhadují tyto úniky na 63 mld euro ročně.

To všechno může být pravda. Pokud se však země nezvedne z prachu a bude se dál vlivem škrtů jenom propadat hlouběji, nebude mít daně stejně kdo platit. Nedozvíme se přesně, o jakou šachovou partii a s jakými aktéry jde, ale leccos se dá tušit. Nedávno objevené zdroje plynu, ropy, zlata a uranu by mohly být nadějí, jak postavit řeckou ekonomiku znovu na nohy. Pokud se ti, kteří na řeckých ostrovech ještě zůstali, postaví protektorátním snahám zvenku a nedovolí, aby jim jejich bohatství bylo ukradeno.

Zdroje
www.krisenvorsorge.com/kommentar-es-ist- uns-voellig-egal-ob-die-jugendarbeitslosigkeit-60 erreicht/
www.zdf.de/ZDF dokument „Die Griechenland-Lüge“
Die Welt 28. 10. 2012 (Griechenland drohen nun drastische Sanktionen), Spiegel 31. 10. 2012


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ekonomika" najdete zde.