Milovníci nostalgických zlatých časů jistě zamáčknou slzu v oku při pohledu na tuto neodolatelnou reklamu z doby před zavedením antikoncepčních pilulek ve druhé polovině 20. století.

Desinfekční prostředek lyzol, jedovatý a z daného hlediska naprosto neúčinný, byl běžně nabízen v reklamách jako spolehlivý antikoncepční prostředek. Často se používal i jiný desinfekční prostředek, krezol. Jen v roce 1911 lékaři v USA hlásili 193 otrav lyzolem, z toho 5 smrtelných daných při použití této "antikoncepce". Přes zřejmé negativní účinky reklama nabízela tento jed jako neškodný a jemný, viz horní obrázek.

Dalším běžně doporučovaným prostředkem byla běžná sprcha a výplach mýdlem. Od roku 1940 až do 1960 to byl běžně doporučovaný antikoncepční prostředek pro ženy, které si nemohly dovolit drahé léky a jiné prostředky. Například kondomy a diafragmy byly jednak drahé a jednak se ženy chtěly vyhnout negativním hodnocením lékařů, kteří jim tělíska aplikovali. Na pozadí těchto faktů vyniknou změny od roku konce 50. let, viz náš článek o pozadí sexuální revoluce.

Více se dozvíte v knize Devices and Desires: A History of Contraceptives in America.