Kniha Freefall (Volný pád, 2010) známého nositele Nobelovy ceny za ekonomii u nás nebyla příliš v kurzu, vinou triumfalismu neoliberálů. Mezitím hostinský přinesl účet a Stiglitzovy analýzy o devastujícím vlivu daňového systému na 99 % obyvatel se staly faktem. Jeho rozhovor pro TV kanál Democracy Now najdete zde.


Čísla komentovaná známým ekonomem jsou zarážející kvůli míře nespravedlnosti daňového systému. Nejbohatších 400 individuálních plátců daní v USA platí méně než 20 % daní ze svého příjmu a těch skutečně nejbohatších 116 dokonce méně než 15 %. Historie jasně ukazuje, ekonomika země šla do recese hned po roce 2001 a 2003, kdy prezident Bush provedl radikální snížení daní pro nejbohatší jedno procento.

Ještě mnohem zničující je skutečná platba korporátní daně, kde dochází ke směšnému danění. Stiglitz spočítal, že jsou společnosti, které díky daňovým rájům, kreativnímu účetnictví a pohotovému přesouvání kapitálu přes nastrčené společnosti platí od roku 2002 fakticky jen kolem 2 % na daních. Výsledek? Zruinování země skrze pád střední střídy a kvůli dramatickému poklesu poptávky dané ožebračením obyvatelstva.

Stiglitz zpochybňuje systém státu, který se stará výlučně o "své" jedno procento nejbohatších, a tím založil zásadní ekonomickou krizi.