Výzkumné ústavy všude na světě se předhánějí v miniaturizaci létajících dronů. Jejich využití sahá od monitorování životního prostředí až po bezpečnostní a fízlovací služby. Protože jde o státní a strategický zájem, je do projektů tohoto typu vložena spousta financí a vědeckých sil. Podívejme se na několik příkladů.

Jedno z nejlepších pracovišť, univerzitní laboratoř na Harvardu (Harvard Microrobotics Lab), vytvořila létající dron o velikosti hmyzu. Srovnejte si jeho velikost s vystavenou mincí o velikosti naší koruny. Jeho průsvitná křídla kmitají rychlostí 120krát za sekundu.


Tento dron zatím není schopen autonomního letu na delší vzdálenosti, ale má před sebou slibnou budoucnost. Možná se zapracuje v Pentagonu a možná nahradí hmyz při opylování rostlin.

Další privátní a komerční firma, která ráda ukazuje své umění, je firma KMel Robotics. Její droní letku máte na obrázku v anotaci. Droni této firmy mají velikost kolem 10-20 cm a jsou schopni zajímavých kousků. Podívejte se na laserovou show z roku 2012.

::::

Skupina 16 robotů se chová jako hejno, perfektně koordinuje svou činnost a postupně se učí kolektivní inteligenci. Autonomie letu těchto kvadrotorů (neboli čtyřkřídlatých potvor) je kolem 15 minut.