Řecko "zachráněné" bankami a světovými finančními správci včetně EU dosáhlo smutného rekordu. Podle posledních čísel nezaměstnanosti mladých je ten stát na úrovni Velké hospodářské krize před nástupem fašismu. Od roku 2009 se počet nezaměstnaných ztrojnásobil a oficiálně dosahuje výše 27 %. Průměr v EU je 12 %. A navíc se v "zachráněném" Řecku očekává další pokles HDP o minimálně o 4 %.

Podíl nezaměstnaných mezi 15-24 lety dosáhl podle oficiálního čísla řeckého úřadu práce v únoru 64 %. Protože však jde o řecké statistiky, je lépe přidat pár procent navíc. A tato procenta stoupají velmi rychle - v lednu to bylo 59 % a loni v březnu 54 %. Vláda snížila minimální plat na pouhých 500 euro, čímž nezaměstnala mladé, ale dosáhla toho, že se do země začali houfně sjíždět přistěhovalci na černou práci. Fašistické a rasistické organizace začínají násilím vyhánět tyto zahraniční dělníky z polí a pracovišť, čímž si získávají sympatie zbídačelého obyvatelstva.

V Řecku vytunelovaném vlastní politickou kleptokracií a nyní i zahraničními bankami a věřiteli se pomalu uzavírá politický kruh násilí. Bude zajímavé sledovat, zda slušné politické strany prosazující vystoupení z euro získají potřebný počet hlasů a zda budou schopné vést ekonomiku novým způsobem. Maďarsko je příklad země, které se tvrdou politikou úspor a zdanění koncernů daří dostávat z krize.