Další průmyslové neštěstí se stalo tentokrát v Kambodži. Zhroutila se továrna na boty Wing Star Shoes, která leží v provincii Kampong Speu západně od hlavního města Phom Phenu. Prozatím bylo nahlášeno několik mrtvých a několik desítek zraněných. Dalších 50 lidí údajně leží pod troskami budovy, stejně jako to bylo v textilní fabrice v Bangladéši. Tam se z původních 100 obětí narychlo nahlášených pro uklidnění veřejnosti nyní vyklubalo otřesné číslo 1.127 mrtvých. Vykořisťování barony v obuvním průmyslu má naprosto stejný charakter jako v případě textilních baronů.

V Kambodži pracuje v textilním a obuvním průmyslu kolem 500.000 lidí. Jejich životní a pracovní podmínky se podobají těm v Bangladéši, včetně organizovaného zastrašování odborářů a všech aktivistů, kteří upozorňují na nehumánní podmínky práce. Jak sami vidíte na přiloženém videu z Prvního máje v Phnom Phenu, boj za práva pracujících se zúčastňují mnohé západní aktivistické organizace. Mnohým občanům Západu není lhostejné novodobé otroctví, které zde praktikují západní firmy.

^Invalid YouTube URL provided


Továrna Wing Star Shoes je už delší dobu známa jako jedna nejhorších co se týče pracovních podmínek a platů. Dne 22. března její dělníci zastavili práci a demonstrovali proti špatným pracovním podmínkám a nízkým platům. Nyní je jejich zaměstnavatelé nechali vlastní lhostejností a hrabivostí zabít pod troskami neudržované budovy.