V únoru jsme psali o parlamentních volbách v Izraeli, v nichž překvapivě zabodovala nová strana Ješ Atid ("Je budoucnost" či "Budoucnost existuje"), která dostala 19 křesel ve stodvacetičlenném Knesetu.

Začala koaliční jednání o složení vlády a již nyní se zdá, že výsledek může překvapit. Ultrakonzervativní strany se rozcházejí v podstatných bodech s pravicovými sionisty, kteří reprezentují osadníky na okupovaných územích. Ultrakonzervativci hrozí, že budou blokovat jejich finanční požadavky nutné k vyhánění Palestinců z jejich půdy, k obraně okupantů a pochopitelně nutné k financování stavební činnosti. Proč jsou proti sionistickému křídlu? Ultras ve straně Shaas mají také své požadavky. Za prvé, potřebují finanční podporu pro své ješivy. V nich studuje stejným stylem jako ve středověku přes 70 000 studentů a zhruba 60 % z nich nikdy nepracovalo a pracovat nehodlá. Při vysoké porodnosti ultras jejich počet rychle přibývá. Jako správní židé ultras vědí, k čemu je volební právo a jejich lobbistická skupina přesně ví, co od státu chce. Aby jim dal svatý pokoj a světské peníze. Studenti haredim stojí stát asi 2 miliardy euro ročně. Za druhé, studenti odmítají vykonávat povinnou vojenskou službu, což je většině občanů trnem v oku. Militantní pravice toho využila ve volební kampani a slíbila zbytku národa, že zbožné mladíky nažene když ne do práce, tak aspoň ke zbraním. Asi se jim to nepodaří, protože strana Shaas hrozí vypověděním koaliční smlouvy a klidně půjde vládnout s poraženými liberály, tj. Stranou práce. Náboženství je pro ně politika, a ne opačně.

Ve skutečnosti je až tak moc nedělí od liberálů. Ideologické spory beztak nejsou v Izraeli tak důležitá věc. Každá partaj handluje s každou a cokoliv se může stát předmětem koaličních jednání. Ultrapravice chce žít v klidu a míru středověkých židovských ghett a malá část z nich dokonce odmítá i vznik státu Izraele jako ďábelského výplodu židovských sionistů. Násilná politika osídlování a záboru půdy je mnohým náboženským konzervativcům trnem v oku. Studují ve dne v noci Tóru a vědí, že spravedlnost se nesnáší se lhaním a s terorem.

V každém případě budou další jednání zajímavá a nemají předem daného vítěze. Ultras musí zůstat ve vládní koalici, jinak by pro své lidi nemohli nic prosadit. A to se jim asi povede. Chytré rabíny, jejichž intelekt je posílen argumenty z Tóry, ty opravdu nelze podceňovat.