Rusko se pomalu vrací do života po dlouhé vánoční přestávce, protože 14. ledna se podle starého kalendáře slavil Nový Rok a pak Křest Páně (Epiphanie) 19. ledna. Každý z papalášů někam spěchal na dovolenou a dokonce i prezidentští kandidáti na volby 18. března. Komunistická jednička jela lyžovat do Rakouska, pravičáci zase jeli na ostrov Bali. Ale v předvečer Zjevení Páně se všichni povinně ponořili do ledové vody, což je poslední výkřik ruského fitnessu. O chlapáckém Putinovi to nikdo pochyboval, ale potopit se šla dokonce i opoziční Sobčaková.

Po svátcích se věci daly do pohybu. USA připravují nové kolo sankcí, včetně zabavení aktiv ruských oligarchů. Zlatí hoši dozráli na žně. Konfiskace ruského majetku v kyperských bankách v roce 2013 prošla bez problémů a sloužila jako zkušební balónek. Putin se příliš nevzrušoval, neboť je zapřísáhlým nepřítelem daňových rájů. A žádný z okradených ruských oligarchů neuspěl v soudním sporu o odškodnění. A nyní dozrál čas na další kolo sběru. Velká část protiruské hysterie na Západě je zaměřena na další stříhání ruských oligarchických ovcí. Tak se pohodlně nahrabou do státní pokladny Spojených států miliardy ruských dolarů. Kdo ztratí svůj majetek a kdo přežije? O tom se nyní vede řeč v Moskvě.

Ruský majetek na Západě je třeba rozdělit na tzv. "Nové peníze", což je majetek skupiny kolem Putina, a na "Staré peníze", což je majetek kliky kolem Jelcina. Sankce se mají týkat Putinovy kliky. Ale ruští experti si myslí, že Staré peníze jsou více zranitelné z jednoduchého důvodu. Nové peníze jsou pod ochranou státu. Pokud USA nebo jiné západní státy po těchto penězích půjdou, pak ruská vláda zcela jistě zabaví aktiva západních společností v Rusku.

Ale co bude se Starými penězi? Jejich majitelé jsou oligarchové Jelcinovy kliky a velmi je znepokojuje Putinova nonšalance. Putina totiž jejich starosti vůbec netrápí. Inšalláh, říkají Arabové, Que sera sera, říkají Francouzi. Staří oligarchové z toho začínají být nepříčetní. Chtějí, aby Putin bojoval za jejich nakradené peníze. Proto trvali na Putinově setkání s Trumpem ve Vietnamu. Někteří říkají, že se Putin opravdu s Trumpem někdy v noci sešel, ale na ničem se nedohodli. Putin říká Starým penězům: "Pokud si chcete zachránit nakradené, tak prachy vraťte do Ruska." Staří pracháči odpovídají Putinovi: "Nejsme blázni! A ty náš máš bránit tak jako tak! To přece byla původní dohoda!"

A teď k tomu zajímavému. Co byla ta dohoda? Zasvěcenci tvrdí, že mezi Jelcinovou klikou a Západem byla v roce 1991 uzavřena tajná dohoda. Jelcin prodal zájmy Ruska komplet a v jednom balíku. Západ na oplátku dovolil těmto bastardům, aby nakradené zisky ulili do západních bank. Jelcin vyklidil země SSSR, odzbrojil, zavedl do země Washingtonský konsensus a neoliberální ekonomický model, umožnil volný dovoz spotřebního zboží dumpingovaného Západem, umožnil NATO volný přístup k ruskému vojenskému komplexu, přepsal ruské zákony na západní způsob, dovolil volný odtok kapitálu z Ruska. Západ slíbil, že přinese investice, aby Rusko mohlo žít v míru a aby NATO bylo daleko od ruských hranic.

Putin tento kšeft zdědil. Pomalu došlo k tomu, že dohoda byla zrušená z obou stran. Jednotky NATO se přestěhovaly na Východ, žádné významné investice do Ruska nepřišly, Západ podporoval Čečenské rebely. Rusko omezilo Západu přístup ke svému vojensko-průmyslového komplexu, získalo Krym a částečně i mezinárodní nezávislost.

Putin byl zvolen, nebo můžete říci jmenován proto, aby sloužil jako hlavní arbitr mezi oligarchy. Na začátku měl Putin velmi slabou vlastní mocenskou základnu. Ale postupně si vytvořil vlastní oligarchy (tzv. "Siloviky"), i když ne všichni z nich jsou z KGB. A začal si budovat vlastní mocenskou základnu, i když mnoho důležitých míst, zejména v ekonomické oblasti, zůstalo v rukou staré gardy složené z Jelcinových lidí. I to byla součást výše uvedeného kšeftu.

Silné osobnosti z Jelcinovy éry zůstaly v horních vrstvách Putinova státu. Čubajs a Kudrin byli a jsou nedotknutelní. Jsou spojeni s FEDem a MMF, jezdí do Bilderbergu a Davosu, jsou často definováni jako 'koloniální úředníci" Západu. Kradou oběma rukama a beztrestně. Jen minulý týden bylo odhaleno a zveřejněno, že Čubajs a Kudrin si přivlastnili asi miliardu dolarů ruských státních peněz při splácení dluhu bývalého SSSR vůči České republice. Jediné, co Putin může udělat, je dát jim kus ruské ekonomiky, aby ho vytunelovali a nějak omezit jejich přístup ke zbytku státu. Takže Čubajs dostal společnost Rusnano, která nevytvořila žádný zisk, ale zpronevěřil v ní miliardy. To byla a je ta slavná dohoda.

Jelcinovi oligarchové zůstali stejně bohatí jako byli předtím. Jelcinova rodina stále vlastní obrovské bohatství. Putin se neodvažuje na ně sáhnout. A šel s nimi otevírat Jelcinův památník a centrum, je zdvořilý k Jelcinově vdově a dceři. Putin se opatrně vyhnul stoletému výročí VŘSR, veřejným oslavám, nebo dokonce i jen mediální zmínce o výročí Revoluce, což bylo v souladu s Jelcinovým antikomunismem. To byla součást původní dohody.

Nejvyšší školy v Rusku a nejvíce dotované a nejvíce privilegované školy pro děti z nové šlechty jsou HSE, (Vysoká škola ekonomická, klon LSE a ekonomický think-tank vlády), MGIMO (Moskevský státní institut mezinárodních vztahů, škola pro kariéru diplomatů). Jejich absolventi byli vyškoleni, aby pohrdali Ruskem a obdivovali neoliberální Západ. Stejně jako indičtí studenti byli školeni Brity, aby obdivovali Anglii a pohrdali vlastní zemí během britské nadvlády. Profesor Medveděv z HSE vyzval ruskou vládu, aby převedla severní Sibiř pod správu mezinárodního společenství, i když se zde nacházejí největší zásoby zemního plynu na světě. I přes tuto šílenost pořád zastává svou pozici ekonoma na VŠE. Profesor Zubov na MGIMO srovnal Putina s Hitlerem a odsoudil ruské diplomaty jako lháře. Na rozdíl od jeho kolegy jeho učitelská smlouva v MGIMO už nebyla prodloužena. To vše je součástí zmíněného kšeftu.

Putin byl nespokojen s tímto dealem po celou dobu a nahlas se ozval až na bezpečnostní konferenci v Mnichově v roce 2007. Ale držel se daného scénáře. A drží se ho dokonce i teď, když ruskou ekonomiku plundruje neoliberální model a z Ruska jsou vyváženy miliardy dolarů měsíčně. A za další miliardy do Ruska přitéká západní spotřební zboží, i když by se už dávno mělo vyrábět doma. Ruská centrální banka je přímo připojena k západnímu finančnímu systému a její rublová emise je omezena množstvím tvrdé západní měny v pokladně. A přitom přímý obchod v rublech prosperuje stejně, jako před lety začal prosperovat čínský juan.

Mezitím byl Jelcinův kšeft zrušen samotným Západem v důsledku boje mezi bankéři a výrobci, čili liberály vs. konzervativci, nebo globalisty vs. regionalisty, čemuž na úrovni jednotlivců odpovídá boj mezi Clintonem a Trumpem. Jelcinovi lidé jsou historicky spjati s Clintonovým klanem. Tím se stalo, že jejich zlodějská aktiva v západních bankách přišla o ochranu a po zrušení zmíněné dohody nastal čas na jejich plundrování. Staré peníze nyní zoufale přesvědčují Západ a zejména USA, aby je nechaly na pokoji a aby místo toho šli po Nových penězích putinovců.

Tento stav bezvládí představoval jedinečnou příležitost pro protiputinské aktivisty, aby konečně sebrali plody své tvrdé práce. Takovým typický protiputinským aktivistou je emigrant Andrej Illarionov, Jelcinův muž, bývalý poradce prezidenta Putina do roku 2005. Je občanem USA a členem neoliberálního Cato Institute a Ayn Rand. Illarionov je potiruský fanatik. Vedle něj vypadá Rachel Maddowová jako Putinova fanynka a Tokyo Rose je přímo symbol vlastenectví. Illarionov mluvil v Kongresu ve Výboru pro zahraniční záležitosti v roce 2009. Zde politice USA vůči Rusku prohlásil, že to už není ani politika appeasementu, jako to bylo v Mnichově v roce 1938, ale že to je úplná a bezpodmínečná kapitulace USA vůči režimu tajné policie, důstojníků KGB a mafiánů. I přes tyto protiruské výroky je Illarionov častým návštěvníkem Moskvy. A nikdy nezapomene přijít na demonstraci, kde se vykřikuje, že Putin musí odejít. Jak je vidět, tak se vůbec nebojí "tajné policie, důstojníků KGB a mafiánů". A toto je třeba vědět na Západě o tzv. "ruském totalitním režimu".

Emigranti přišlí do USA jako zemi přistěhovalců jsou náchylní k podobným výstřelkům jako je Illarionovův syndrom. Stačí poslouchat lidi jako Masha Gessen nebo Ahmed Chalabi, což je irácký emigrant, který tvrdil, že Irák má zbraně hromadného ničení. Stejně tak v USA působil Alexander Solženicyn a jeho hororové příběhy o Gulagu. Za sebe jsem to jako Rus v emigraci vyřešil tím, že jsem prováděl pouze umírněnou kritiku Izraele, abych prošel testem na zdravý rozum a abych nedopadl jako Illarionov.

Nyní Illarionov lobbuje na plný plyn v Kongresu USA, aby byly staženy hrozby vyvlastnění majetku těch papalášů, kteří nashromáždili své jmění před příchodem Putina. Ti prý aby přežili, tak museli zaplatit horentní výkupné Kremlu. Jeho lobbistické úsilí pro Staré peníze sdílí a podporují dva notoricky známí Putinovi odpůrci: ruský emigrant a jeho kolega Piontkovsky a švédský neocon Anders Aslund.

Přímí protektoři a hlavní příjemci zisku z jejich lobbování jsou tři židovští Alfa-šéfové: Peter Aven, Michael Friedman a Herman Khan. To jsou majitelé Alfa Bank, velké ruské banky. Představují Staré peníze z Jelcinových dob, kdy tento klan oligarchů vládl v Rusku. Michael Friedman, tlustý chlap s naducanými tvářičkami, začínal jako vekslák se vstupenkami pro západní turisty u Bolšovo těatra. Později veksloval se všemi nelegálními vstupenkami v Moskvě, pak rozjel bankovnictví a mnoho dalších věcí.

Jako mnoho jiných zástupců Starých peněz i Friedman vydělává peníze v Rusku, ale tuneluje je ven pro židovské kauzy. Je spoluzakladatel "Židovské Nobelovy ceny", známé jako Genesis Prize, což je hezký jeden milion dolarů každoročně věnovaný nějakému židovskému aktivistovi. Naposledy jej získal notoricky známý Ruth Bader Ginsburg, který nazval Donalda Trumpa podvodníkem. To není náhoda, protože ruské Staré peníze mají přímo postelové vztahy s Clintonovým táborem. Pokud se Friedmanovi podaří uniknout sankcím, tak to bude další důkaz, že bankéři hrají v hlavní roli v americké administrativě.

Také to však může znamenat, že jsou inteligentní a schopní hrát to na obě strany. Tito tři Alfa-Židé byli zmíněni V tzv. Steeleho zprávě (Steele Dossier) jako prostředníci kanalizující Putinův vliv na Trumpa. To by stáli proti Clintonově klice v posledních amerických prezidentských volbách. Za tuto "lež" ovšem žalují média jako Fusion GPS and BuzzFeed pro pomluvu. A podle ještě lepší konspirační teorie šířené na sociálních sítích jsou Illarionov a tři Alfa-Židé spící buňky organizované mazaným Putinem, aby bylo zajištěno jeho přežití i v nejnepříznivějších podmínkách. Všichni z nich byli kdysi v přátelských vztazích s Putinem. Možná, že jen předstíral, aby se stali jeho nepřáteli, což implicitně naznačují konspirativci a protiputinovci z ruských novin Echo Moskvy.

Ale nechme konspirační teorie stranou a pojďme k závěru. Chystaný útok Spojených států na zabavení ruských aktiv je velmi pravděpodobně zaměřený na likvidaci Starých peněz Jelcinových oligarchů, a nejen jejich peněz. Tato konfiskace bude znamenat umíráček pro notoricky známý kšeft Západu s Jelcinem a jeho klikou. A pak konečně uvidíme odvázaného Putina v akci.

Ale možná, že už je pozdě i pro Putina. V Moskvě koluje fáma, že komunistický kandidát Pavel Grudinin má silnou podporu mezi "siloviky", což jsou Putinovi pověřenci, rekrutovaní často, ale ne výhradně, z bezpečnostní služby. Tito funkcionáři nejsou spokojeni s Putinovým dodržováním staré dohody. Ale o tom napíši zase někdy příště.

Článek vyšel v The Unz Review. Přeložila redakce a odkaz na životopis autora najdete zde (Israel Shamir).


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!