„Je důležité mít za sebou stranu, která má pevný kompas.“ To jsou slova z téměř hodinového proslovu německé kancléřky a předsedkyně CDU Angely Merkelové na sjezdu německé CDU v Lipsku. Projev rozhodně nepostrádal dramatické obrazy ve stylu amerických republikánů, když kancléřka hovořila o Evropě jako o „osudovém společenství“, opakovaně zdůrazňovala, že „když ztroskotá Euro, padne také Evropa“ a „aby se Německu dařilo dobře, potřebujeme Evropu“. A tudíž, „že nebude lehkým úkolem vytvořit novou Evropu, ale žádnou jinou cestu nemáme.“ Angela Merkelová vystoupila na sjezdu ne jako jenom německá, ale především jako evropská politička, která potvrzuje již nastavený kurz.
„Každá generace je povolána k tomu, aby splnila historický úkol. A nyní je - vzhledem k nebezpečí ohrožení Eura -potřeba dokázat využít této krize k obratu k dobré věci. Je potřeba stavět na budoucnosti Evropy, to znamená nikoliv méně Evropy, ale naopak více.“
Komentátoři z <a href="http://www.faz.net/aktuellpolitik/cdu-parteitag-das-zucken-der kompassnadel">Frankfurter Allgemeine Zeitung</a> jí však zazlívají, že se v projevu nezastavila u problému spekulací a dopadů finanční krize na národní ekonomiky a fakticky i na měnovou politiku Německa. Že krize a způsob jejího řešení s sebou přinese automaticky inflaci, jejíž výše je těžko odhadnutelná. Měnové tlaky v jednotlivých zemích budou znamenat pro Německo nakonec finanční podporu těchto zemí z kapes německých daňových poplatníků. Změna v evropské Lisabonské smlouvě směrem k prosazované Evropské politické unii je však podmíněna souhlasem voličů na základě referenda podle článku 146 německého ústavního zákona. O tom však v projevu nepadlo ani slovo.

Angela Merkelová mohla sjezdu předložit také řadu pozitivních zpráv. Německo je v současné době lokomotivou Evropy. Má rovněž klíčovou úlohu při vytváření nové strategie energetické politiky v Evropě a prosazování technologických inovací k dosažení energetických úspor a ústupu od jádra po tragických událostech v japonské Fukušimě. CDU zaznamenala rovněž úspěchy ve snižování nezaměstnanosti. Když kancléř Schröder (SPD) končil ve své funkci, mělo Německo 5milionů nezaměstnaných, za současné vládní koalice se počet nezaměstnaných snížil na 3 miliony. Úkolem křesťanského politika je však podle Angely Merkelové usilovat o plnou zaměstnanost a využít současné krize k nastavení takových mechanismů, které umožní fungování sociálně-tržní ekonomiky. Proto se vede i velká debata o způsobu nastavení mezd, minimální mzdy podle jednotlivých oborů a tarifech. Zde požaduje předsedkyně CDU vnitrostranický konsensus, jelikož požadavky jednotlivých politiků za CDU jsou v tomto směru rozdílné. Lze však očekávat, že dojde ke shodě, podobně jako v Rakousku. Podle skromného závěrečného potlesku delegátů sjezdu lze usoudit, že jsou poněkud unaveni z historické úlohy, které se valí na Německo. Co na to voliči? To se pozná v nejbližších volbách. Bezpochyby i diskusní příspěvky na stránkách AZ leccos napovídají.