Načítání...
 

Krajina po neoliberální bitvě

2022 /24

Česká krajina sdílí osud válečné společnosti a ekonomiky. Sama se bránit nemůže a velká většina našich občanů má co dělat, aby ubránila sama sebe. Příklad z USA varuje.

PoloVidláci současného venkova

Aleš Macháček

Za mlada mohu hledat programy na „přežití“ s nyní populárním logem "OFF GRID" , ale v mém věku je jasné, že při nefunkčnosti debetní karety a zdravotní péče jsem v prdeli a hotovo.Když mi letos začaly dozrávat cukety na nově připraveném navýšeném záhonku, zjistil jsem, že nikdo z mých sousedů nemá o můj přebytek zájem. Pravděpodobně měli všichni v tu samou chvíli stoly pokryté malými a většími cuketami, jenom já po týdenní nepřítomnosti jsem to dopracoval na XXL velikost. Ono také s těmi sousedy to není tak jednoduché. Nejdříve více než deset let trvalo, než jsem přestal být jakýsi přiblblý Pražák, v dalším desetiletí starousedlíci začali umírat nebo se stěhovat a noví přivandrovalci se zdáli být ještě nepřístupnější než ti původní staří. To je jen taková malá reakce na Vidlákovu poznámku o zlepšování vztahů se sousedy. Možná měl spíše namysli sousedy v panelácích, nevím. Původně jsem si myslel, že by se „u nás na vesnici“ dala projednat nějaká dohoda, třeba jako já budu dělat cukety a ty zase třeba vejce, a pak se dohodneme na nějaké výměně.


České lesy aneb Krajina po bitvě

Václav Umlauf

Chodil jsem týden s ruksakem Sudety, jak mám na jaře ve zvyku, abych prošel zimní krajinu v horách a její přechod do jara. Paradox zničené kolonie Česka je perfektně vidět na stavu lesů.

Chodil jsem týden s ruksakem Sudety, jak mám na jaře ve zvyku, abych prošel zimní krajinu v horách a její přechod do jara. Paradox zničené kolonie Česka je perfektně vidět na stavu lesů. Vojenské prostory Ralska na pískovci s podložím jezera plného kyseliny sírové a uranu po ukončené těžbě jsou plné zdravých borovic a perfektně udržované. Diamo a další státní firmy se musí okamžitě dostat k vrtům, pokud radioaktivní břečka shromážděná 300 metrů pod povrchem v pískovcové pánvi začne ohrožovat pitnou vodu ve středních Čechách a přes Ploučnici a Labe poteče do Německa. Ejhle, paradox silné ruky. Vojáci a militarizované lesy fungují jako za rajchu. Všude je pořádek, revírníci, hajní a těžaři dělají, co mají. Také jsou asi slušně placeni, na způsobu profesionálně kvalitní těžby ve vojenských lesích je to vidět. Jdu do chráněného území Českého Švýcarska a vidím neskutečný bordel a nekompetentnost.


Jak Charles Koch koupil rozhodnutí Nejvyššího soudu týkající se ochrany životního prostředí

Sharon Lerner

Desetiletí trvající platby zaměřené na ovlivňování soudnictví zajistily miliardáři zbohatlému na fosilních palivech rozhodnutí, o němž se mu vždy snilo.


Řada energetických magnátů a skupin obchodujících s fosilními palivy tlačila na případ, který by mohl agenturu EPA odrovnat a zvýšit tak jejich zisky. Snad nikdo však neudělal více pro to, aby se případ Západní Virginie versus EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí) dostal k Nejvyššímu soudu, nebo aby zajistil, že ultrakonzervativní soudci budou rozhodovat ve prospěch společností fosilních paliv, než Charles Koch. Miliardář a šéf energetické společnosti Koch Industries je známý tím, že hraje dlouhodobou hru. S předstihem skoupil ropovody, které se staly později předmětem frakovacího boomu - a klidně čekal, až mu přinesou miliardové zisky. Investoval do obskurních, upadajících společností, i když věděl, že bude trvat roky, než mu přinesou zisk. Byl opatrný, když se pouštěl na nové trhy, ale teď jeho impérium zahrnuje sklářský, papírenský a chemický průmysl, zemědělskou produkci i obchodování s komoditami. Dělal malé akvizice, aby zjistil, zda budou ziskové, až je postupně ovládne.