Loading...
 

Zprávy_jednou_větou

Položky 6913

ID Cislo Nadpis Text Kategorie
7787 To je rána. Přišel průzkum preferencí z Polska, který raději neukazujte českým žurnalistům

To je rána. Přišel průzkum preferencí z Polska, který raději neukazujte českým žurnalistům
Kdo sleduje zpravodajství České televize, texty Luboše Palaty a vůbec zpravodajství českých médií o Polsku, mohl by získat dojem, že jde o zemi, kde se víceméně omylem dostala k moci skupina diktátorů, která se teď drží u moci prostředky teroru, zákony musí schvalovat tajně v noci a národ se tvrdě domáhá nových voleb a změny vlády. A pak přijde zpoza hranic volební průzkum, který prezentuje preference polských voličů ve zcela jiném světle. (Parlamentní listy)

7786 Dalibor se stal náckem, když mu vypadaly vlasy

Dalibor se stal náckem, když mu vypadaly vlasy
Režisér Vít Klusák natočil nový snímek Svět podle Daliborka, který od července běží v kinech. Jde o filmový portrét českého neonacisty z Prostějova, který pracuje jako lakýrník, točí naštvaná videa a otevřeně se hlásí k ultrapravici. (a2larm.cz)

7785 „Mánes krvácí a začíná smrdět,“ říkají mladí umělci

„Mánes krvácí a začíná smrdět,“ říkají mladí umělci
Umělecká skupina Bolt 958 nalila do Vltavy z prostoru pražské budovy Mánes červené potravinářské barvivo. Chce tak upozornit na postupující úpadek výstavní síně, která se ze slavného místa českého uměleckého života postupně mění v reklamní výkladní skříň. (a2larm.cz)

7784 Ruský rozpočet sníží v roce 2018 výdaje na obranu, řekl Putin

Ruský rozpočet sníží v roce 2018 výdaje na obranu, řekl Putin
Jak dále dodal, snížení výdajů se ale nemá dotknout probíhajícího přezbrojení ruské armády a námořnictva. Tyto modernizační programy budou podle ruského prezidenta dále pokračovat, ale podle plánu jsou tu některé škrty ve srovnání s minulým rokem. (!Argument)

7783 Je zdravější být nezaměstnaný, než mít stresující práci

Je zdravější být nezaměstnaný, než mít stresující práci
Lidé pracující ve stresujícím zaměstnání mají ve srovnání s nezaměstnanými vyšší hladinu krevní glukózy a nezdravého cholesterolu. Jsou také obéznější, mají vyšší srážlivost krve a také více zánětů v tkáních. Tyto faktory souvisí s vyššími riziky chorob srdce, poškození kloubů a rakovinou. (Bety.cz)

7782 V "mučící kauze" CIA bylo dosaženo dohody

V "mučící kauze" CIA bylo dosaženo dohody
V soudním řízení proti dvěma psychologům, kteří pomáhali CIA zavádět brutální vyšetřovací programy bylo ve čtvrtek oznámeno, že došlo k dohodě. Bylo tak završeno neobvyklé úsilí, jehož cílem bylo přivést k odpovědnosti jedince zodpovědné za postupy, které tato zpravodajská služba zavedla po útocích z 11. září. (New York Times)

7781 Dvě tváře českého národa

Dvě tváře českého národa
Nový průzkum Pew Research odhaluje vztah Východoevropanů k náboženství, národní identitě a toleranci. Některé z výsledků by měly sloužit jako téma k vážné celospolečenské debatě. Článek představuje a krátce komentuje výběr zejména těch témat, kde se názory Čechů výrazně odchýlily od většiny ostatních národů zařazených do výzkumu. (Reportér)

7780 Poezie: Básně inspirované mořem

Poezie: Básně inspirované mořem
Poezie s metaforami a symbolikou moře nebo s filozofickým zamyšlením vyvolaným živly vnějšími i živly v nás. Vybral a přeložil (není-li uvedeno jinak) Libor Martinek. (Kulturní noviny)

7779 Strniště

Strniště
Když pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek prohlásil, že členem dozorující rady této instituce nesmí být nikdo, kdo byl členem KSČ, pousmál jsem se, když jsem si uvědomil, že tím pádem by tohle pracovní místo bylo nedostupné nejen pro lidi, jako byla třeba maminka bratrů Mašínových Zdena (která po útěku svých synů zemřela ve stalinském vězení) nebo Bohumil Hrabal, ale i pro celou českou meziválečnou uměleckou avantgardu – a nadpoloviční většinu Charty 77. (Kulturní noviny)

7778 Počteníčko: Válka o Absolutno

Počteníčko: Válka o Absolutno
Zůstává údiv, jak Karel Čapek mohl ve svém satirickém románu, který napsal před 95 lety předejmout tolik dnešních aktualit: od sporu zdravotních pojišťoven až po migrační krizi, organizovanou tureckou armádou… (Kulturní noviny)

7777 Maďarsko odmieta právne konanie zo strany Európskej komisie

Maďarsko odmieta právne konanie zo strany Európskej komisie
Novela vysokoškolského zákona prijatá 4. apríla stanovuje, že zahraničná univerzita môže pôsobiť na maďarskom území jedine v prípade, ak funguje aj v krajine svojho pôvodu. Ďalej bude pre fungovanie univerzity potrebné uzatvoriť medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou. Podľa kritikov chce vláda Viktora Orbána prostredníctvom tejto právnej úpravy znemožniť fungovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU), ktorú financuje George Soros. (Teraz.sk)

7776 Dluh: Prvních 5000 let

Dluh: Prvních 5000 let
Peníze byly údajně vynalezeny, aby nahradily obtížný a komplikovaný směnný obchod. Dluhy se přitom táhnou alespoň pět tisíc let, tedy podstatně déle, než se datuje existence peněz. Uznávaný americký antropolog a aktivista David Graeber popisuje, jak se celé dějiny točí kolem dluhů. (Kosmas.cz)

7775 Češi v zajetí sociálních bublin

Češi v zajetí sociálních bublin
Rozdělení společnosti na politicky nesmiřitelné tábory ještě bude gradovat. Češi žijí v sociálních bublinách, v nichž se navíc navzájem utvrzují o správnosti vidění svého světa. (Lidovky.cz)

7774 Americká Arizona hlásí výskyt moru, lidé se mají vyhnout kontaktu se zvířaty

Americká Arizona hlásí výskyt moru, lidé se mají vyhnout kontaktu se zvířaty
Od roku 2010 do roku 2015 onemocnělo morem 3 248 lidí a zemřelo 584. Mor přenášejí blechy nebo nakažená zvířata. Úřady proto před kontaktem s nimi varují. (Seznam.cz)

7773 Bankrot firmy Westinghouse: Přenechají Spojené státy jaderný trh Rusku?

Bankrot firmy Westinghouse: Přenechají Spojené státy jaderný trh Rusku?
Krach Westinghousu s sebou nese podle autorů poměrně zásadní otázku – zda Západ vyklidí svoje pozice na globálním trhu v atomové technologii Rusku v obecném kontextu hrozby nukleárních zbraní a klimatické změny. (Foreign Affairs via Argument)

7772 Saúdská Arábie uvažuje o konci angažmá v Jemenu

Saúdská Arábie uvažuje o konci angažmá v Jemenu
Občanská válka v zemi trvá od roku 2014 a vyžádala si na 10 000 lidských životů. V Jemenu se zhroutily služby, polovina zdravotnických zařízení je mimo provoz. Cholerou se tam nakazilo přes půl milionu lidí a 2000 osob na ni zemřelo. Dvě třetiny z 25 milionů Jemenců potřebují nějakou formu humanitární pomoci, protože trpí hladem. (Novinky)

7771 Tabulka nezávislých médií v České republice

Tabulka nezávislých médií v České republice
Údaje v tabulce lze použít různým způsobem, ale přehled je určen hlavně pro ty, kteří chtějí některá z těchto médií podporovat. Tabulku s přehledy si můžete stáhnout zde. (NWOO)

7770 Počteníčko: Stráže! Stráže!

Počteníčko: Stráže! Stráže!
Jak se připravuje státní převrat – podle Terryho Pratchetta. (Kulturní noviny)

7769 Na pláži 2017: Půvab jaderné války

Na pláži 2017: Půvab jaderné války
Probíhá puč proti muži v Bílém domě. Ne proto, že je to odporná lidská bytost, ale proto, že dával konzistentně najevo, že nechce válku s Ruskem. (ICH via Zvědavec)

7768 Dotazník pro Radka Veličku: Cenzura

Dotazník pro Radka Veličku: Cenzura
Do Dotazníku pro... přijal pozvání Radek Velička, vydavatel Vlasteneckých novin. Jeho přístup k zodpovězení položených otázek je někdy hodně osobní, ale jak se zdá, je to pro něj velmi důležité téma. (Debatní klub)

7767 Současná vláda vyvedla zemi z krize. A Václav Klaus, ten ať je zticha.

Současná vláda vyvedla zemi z krize. A Václav Klaus, ten ať je zticha.
Rozhovor pro PL od poslance Ludvíka Hovorky: "Lidé se upnuli k novému silnému lídrovi Andreji Babišovi, kterému uvěřili, že napraví nepravosti dosavadních politických stran. Nepotřebuje už ani známé osobnosti,“ domnívá se poslanec za KDU-ČSL Ludvík Hovorka. Babiš prý není seriálová postava, ale tvrdý a nekompromisní obchodník, který ví, co chce a nikdy se moc neohlížel na zájmy druhých. (Parlamentní listy)

7766 Ministr obrany Mattis alias "šílený pes" navštívil Google a Amazon

Ministr obrany Mattis alias "šílený pes" navštívil Google a Amazon
Ministr obrany USA při přátelské návštěvě zdůraznil roli obou světových korporátních společností v souvislosti s nebezpečím nukleárního konfliktu se severní Koreou. Cenzura Google a manipulace s výsledky vyhledávání snížila v analyzovaném období provoz na webu World Socialist Web Site zhruba o dvě třetiny. (www.wsws.org).

7765 Videopohlednice od ukrajinských přátel Jaromíra Štětiny

Videopohlednice od ukrajinských přátel Jaromíra Štětiny
Bouřlivé oslavy 3. výročí pluku Azov v Berďjansku * Exkurze pro veterány a aktivisty hnutí Azov na základně pluku Azov * Americký televizní kanál NBC natočil velkolepý dokument o vojensko-vlasteneckých dětských táborech hnutí Azov u Kyjeva * Ukrajinští novináři označili hnutí „Azov“ za fašisty (Outsidermedia)

7764 Od začátku roku bylo na Donbasu zabito 62 civilistů a 283 jich bylo zraněno

Od začátku roku bylo na Donbasu zabito 62 civilistů a 283 jich bylo zraněno
Zvláštní monitorovací komise OBSE zveřejnila statistiku ohledně Donbasu od začátku roku. Na východě Ukrajiny bylo zabito 62 civilistů a zraněno jich bylo 283, uvádí zpráva komise. "V období od 24. července do 8. srpna byli tři civilisté zabiti a dalších deset bylo zraněno. Tím se za rok 2017 zvýšil celkový počet obětí mezi civilním obyvatelstvem, které potvrdila komise, na 345 osob, z nichž 62 zemřelo", sděluje dokument. (Pravda.ru via Nová republika)

7763 Moldávie se má stát opěrným bodem americké armády

Moldávie se má stát opěrným bodem americké armády
Bývalá sovětská republika Moldávie se může skutečně stát dalším opěrným bodem amerických ozbrojených sil v Evropě. Stavební velitelství amerického námořnictva zde plánuje vybudovat osm výcvikových zařízení pro vojenské operace v městském terénu, a to na výcvikové základně Bulboaca v Moldávii. (SCF via Zvědavec)