Patnáctého listopadu 2012 oslavil své sedmdesáté narozeniny Daniel Barenboim, občan Argentiny, Izraele, Španělska a čestný občan Palestiny. Světoznámý dirigent a pianista argentinsko-izraelského původu je zakladatelem symfonického orchestru s poetickým názvem Západovýchodní divan. Orchestr sestavil z mladých hudebníků z Palestiny, Izraele, Egypta, Jemenu a Španělska. S hudebním tělesem dosáhl obdivuhodných výsledků, natáčí, jezdí a koncertuje po celém světě. K výročí jeho narozenin odvysílala rozhlasová stanice Vltava sérii koncertů a pořadů, mj. všech devět Beethovenových symfonií v podání Daniela Barenboima a Západovýchodního divanu. Výčet mezinárodních vyznamenání tohoto umělce nelze ve sloupku ani nastínit. Jeho ceny jsou z oblasti nejen umělecké, ale i za politickou angažovanost. Daniel Barenboim, syn ruských židovských emigrantů žijících v Argentině, se stal v Izraeli na čas personou non grata kvůli uvádění děl Richarda Wagnera. Podle Barenboimových slov nastal problém s Wagnerovým dílem kvůli Hitlerově obdivu k tomuto skladateli, kterého si nacisté přivlastnili. Daniel Barenboim podporuje práva Palestinců, kritizuje izraelskou konzervativní vládu a okupaci palestinských území. Řekl, že izraelské akce přispívají k růstu mezinárodního antisemitismu.

Orchestr arabsko-izraelských muzikantů je projektem "proti ignoranci", upozorňujícím, že se lidé musejí vzájemně poznávat, aniž by nutně museli spolu souhlasit. Orchestr je místem, kde mohou Arabové s Izraelci nesouhlasit, ale kde na sebe nemíří zbraněmi. V souvislosti s angažmá v italské La Scale Barenboim uvedl, že v současnosti se role kultury ve společnosti neustále zpochybňuje. Je dobré si jeho slova připomenout nejen při současném vyhrocení izraelsko-palestinského konfliktu.

V tomto týdnu totiž Václav Klaus vetoval zákon o podpoře kinematografie. Považuje totiž za neobhajitelné a neodůvodněné, že "stát tímto způsobem hodlá podporovat podnikatele ve filmovém průmyslu a ne například českou hudbu, české výtvarné umění či architekturu, českou literaturu, české divadlo anebo český sport." Raději nedáme nikomu nic, natož nějakým podnikatelům v umění. Skuteční umělci bývají politicky nebezpeční.

Převzato z umlaufovin.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Literární dílna" najdete zde.