Pokud někomu znělo příliš fantasticky naše tematické číslo věnované bezpeněžním výměnám a a alternativní ekonomice (2013-12), měl by se začít do následujícího článku.

Nadace Macif existuje ve Francii už 20 let a dělá pořádný kus komunitní práce. V roce 2011 se spojila s progresivním vedením pařížské radnice a společně založili první francouzskou bezplatnou burzu práce a výpomoci (tzv. accorderie), a to na ulici rue de Crimée, 19e arrondissement. Přes 500 dobrovolníků zde bezplatně vyměňuje svou práci a zkušenosti. Dohromady bylo v krátké zkušební době odpracováno přes 2.300 sdílených, a tím i ekonomicky účinných hodin. Pařížská radnice nelenila a po úspěchu pilotního projektu založila hned tři další pobočky v okrajových a sociálně problematických částech města.

Co je "accorderie"?

Výměnná burza práce je jednoduchý způsob, jak být solidární, pohostinný a vstřícný k potřebám druhých v rámci daného městského obvodu. Vyměňuje se práce, know-how a služby, a to bezplatně. Základem je důvěra mezi lidmi v sousedství nebo v dané čtvrti. Kanada je země s vysokým standardem komunitní práce (viz náš webový systém TikiWiki) a podobné burzy zde fungují už dávno. Podívejte se na video z Québecu.


Je jasné, že accorderie pomáhá potírat sociální vyloučení, dává možnost hezkého soužití různých generací, pomáhá odstraňovat rasovou a jinou nesnášelivost a je to užitečná věc po všech stránkách. Proto asi nezajímá naše radnice. Pokud se ovšem vy sami zajímáte o podobné projekty u nás, přihlaste se a klikněte si na naši pracovní skupinu Svobodná práce.