Velké deníky vyšetřující aféru Offshore-Leaks oznámily, že daňové ráje se postily do protiútoku, aby zachránily svou pošramocenou pověst pro nelegální klienty. Offshore společnost Portcullis Trustnet je pravděpodobně jedním ze zdrojů druhého balíku dat, které anonymně dostaly některé státy.

O tomto úniku jsme psali nedávno v článku Kalousku pozor, Offshore-Leaks je tady!. Vlády minimálně tří zemí - USA, Velké Británie a Austrálie - dostaly balík dat podobných tomu, z něhož čerpají novináři sdružení v organizaci ICIJ. Příští týdny rozhodnou osud této aféry: buď zůstane novinářskou záležitostí a trestním stíháním jednotlivců; nebo se stane státní záležitostí a dostane mezinárodní charakter boje proti kriminalitě bílých límečků. Ony tři státy, které dostaly nový balík dat, se nyní rozhodují, zda a jak jej dají k dispozici ostatním státům. V balíku transakcí jsou konkrétní důkazy o tom, kdo a jak tajné off-shore společnosti tvořil a jaký z nich měl finanční prospěch.

V této kritické situaci musí daňové ráje něco podniknout, aby si zachránily kůži. Proto podaly úřady na Panenských ostrovech trestní oznámení na neznámého pachatele, který z citovaného offshore-fondu vynesl 400 GB balík dat a ten dal či prodal vládám velkých států. Pro operátory bank je to dobrý kšeft. Upozorní na trestnou činnost a přitom vyinkasují legální odměnu od vlád. Stejným způsobem ze Švýcarska, Lichtenštejnska a jiných zemí trvale unikají konta a daňovými hříšníky. Viz poslední aféra švýcarské banky HSBC.

Offshore společnost Portcullis Trustnet oficiálně oznámila, že identifikovala "podezřelé individuum", které je za únik odpovědné. Podvodné firmy musí vytvořit atmosféru strachu a vydírání, aby zastrašily další potenciální prodeje dat. Jenže i britský premiér Cameron byl donucen britskou rozhořčenou veřejností k tomu, aby nařídil kontrolu financí na svých protektorátních územích jako jsou právě Panenské ostrovy. Pak ovšem daňové ráje skončí stejně jako nyní Švýcarsko a Lucembursko. Pod tlakem úřadů podepíší dohody o zdanění a zruší formy nejkřiklavějšího praní špinavých peněz.