Loading...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Airbus zaplatí pokutu, předběžně se dohodl na urovnání obvinění z korupce
Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o urovnání obvinění z korupce. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) se Airbus v rámci dohody vyhne oficiálnímu obvinění a zaplatí pokutu. Ta by se podle některých zpráv médií mohla pohybovat kolem tří miliard eur (zhruba 76 miliard korun). Dohodu nicméně ještě musejí schválit soudy v jednotlivých zemích. (Česká televize)

Davos je nejvyšší kněžkou vlády superbohatých
Média v souvislosti s fórem psala, že „kapitalismus je v krizi“. To sice může platit obecně, ale pro většinu účastníků davoského fóra to neplatí. Daří se jim dobře. Naučili se na kritiku, ať už vychází z antiglobalizačního hnutí 90. let či z řad současné krajní pravice, adaptovat. Ti nejpoddajnější z kritiků jsou přijati, zavaleni chválou, napíše se komuniké o tom, že jejich vzkaz byl pochopen, a pak se pokračuje jako vždycky, popisuje Mudde rutinu Světového ekonomického fóra. (!argument)

Kde na to vzala? Putinův nový premiér má problém. Záhadné bohatství sestry. A tím to jen začíná
Sestra nového ruského premiéra Michaila Mišustina vlastní luxusní nemovitosti v hodnotě 900 milionů rublů (330 milionů korun). Podle zdroje z neveřejné daňové databáze se zjistilo, že je údajně majitelkou tří luxusních nemovitostí – bytu a dvou domů v Moskvě. Jediná její pracovní zkušenost ovšem byla ve státní letecké společnosti Aeroflot před více než deseti lety. Informovala o tom ruská pobočka zpravodajské stanice BBC. Další ruská média již dříve ukazovala na podezřele velké jmění Mišustinovy manželky. (Parlamentní listy)

Situace ve škole v Bílině se zhoršuje a je neúnosná
Situace na základní škole za Chlumem v Bílině, jež se nachází ve vyloučené lokalitě, je už neúnosná. Tamní vedení i učitelé jsou zoufalí, jelikož ve škole narůstá agresivita jak žáků, tak i jejich zákonných zástupců. Chtějí tedy situaci řešit a rozhodli se, že pomocí otevřeného dopisu obrátí na ministerstvo školství, předsedu vlády i na poslance. (Sputnik)

O amerikanismu (Karel Čapek)
V Evropě až dosud vznikají věci pomalu; možná že americký krejčí ušije tři kabáty, zatímco náš krejčí ušije jeden; stejně je možno, že americký krejčí vydělá třikrát tolik co náš; ale táži se, stráví-li také třikrát větší porci života, je-li třikrát tak silně zamilován jako náš krejčovský tovaryš, píská-li si při práci třikrát tolik písniček a má-li třikrát tolik dětí. (Moje čítanka)

Karel Čapek stotřicetiletý? Dobrý vtip
Mám psát o Čapkových méně známých dílech, v nichž se dá najít, že i on byl mystik (jako jsou Boží muka či Továrna na absolutno), a o řadě jeho známějších děl, u nichž jsme za těch 81 let od jeho smrti už mnohokrát zjistili, že byl vizionář s pohledem daleko dopředu (z nich je pro dnešek podle mě jasně nejaktuálnější jeho Válka s mloky, v níž civilizace s vražednými mloky, které si sama vytvořila, „bojuje“ tím, že jim dodává potraviny a zbraně, dokud mloci nedorazí až „do Vltavy k Národnímu divadlu“…)? (Kulturní noviny)

Ukrajinský fašista a Hitlerův profesionální agent Stepan Bandera
V těchto dnech byly zveřejněny odtajněné dokumenty CIA věnované Banderovi a ukrajinským stoupencům Hitlera. Jeden z dokumentů byl prostě úžasný. V něm přímo v prvním odstavci charakterizují Banderu jako ukrajinského fašistu a profesionálního agenta Hitlera... Za pouhých 5 týdnů existence Banderovy "vlády" bylo zlikvidováno 5 tisíc Ukrajinců, 15 tisíc Židů a několik tisíc Poláků, uvádí se ve zprávě. (ColonelCassad)

Samoživitelky v pasti systému, který je sráží na dno
Zjišťuji, že od půlky října až do dnešního dne nedostala těhotná matka od státu ani korunu, přestože Úřad práce navštívila již mnohokrát. Úřednice musejí vědět, že je bez příjmu. Musejí vědět, že má doma dvě malé děti. Musejí vědět, že kvůli rizikovému těhotenství nesmí pracovat. Žádné rady, jak situaci řešit, se jí nedostalo. Naopak. Úřednice podmiňují pomoc zcela nesmyslnými požadavky, které nemají oporu v zákoně. (A2larm)

Konec nezávislého internetu: Prodej domény .org
Veřejné demonstrace se konaly v pátek ráno před kancelářemi Internet Corporation (ICANN) v Los Angeles pro přiřazená jména a čísla IP adres. Demonstranti požadovali zastavení prodeje registru domén .org soukromé společnosti Ethos Capital za 1,135 mld. USD. (WSWS)

Jak vznikají odborníci
V článku Jana Odstrčilová, označená za odbornici, tvrdí... Pro Národní institut pro další vzdělávání pracuje dva roky a 10 měsíců, před tím byla v neziskovce Člověk v tísni (2 roky a 2 měsíce), ještě před tím v České radě pro šetrné budovy, v Českém rozhlase a v PR firmě Lehmann and Weiss Consulting. Studovala humanitní enviromentalistiku v Brně a angažovala se v Okrašlovacím spolku. Nikdy pedagogiku nestudovala, nikdy ve škole nepracovala. Dělat z ní odbornici na vzdělání, která radí, co a jak ve školství, je opravdu děsivé. (Zvědavec)