Loading...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Kulhánek dal Rusům ultimátum: Přijměte české diplomaty, jinak přijde odveta
Ruská federace musí do čtvrtečních 12 hodin povolit návrat českých diplomatů do Moskvy. Pokud tak neučiní, přistoupí Česko k omezení počtu zaměstnanců ruské ambasády v Praze, rozhodl ve středu nově jmenovaný ministr zahraničí Jakub Kulhánek. (Deník.cz)

Policie zadržela pět lidí, podezřívá je z terorismu kvůli bojům na východě Ukrajiny
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn. Na webu o tom informoval státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství Praze. Zadržené české občany kriminalisté podle několika zpravodajských serverů podezírají, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů, nebo takové cesty chystali či organizovali. (Echo24)

Tisíce lidí v ulicích, uzavřené centrum a policie v pohotovosti. V Berlíně se protestuje
Přes osm tisíc demonstrantů, na čtyři desítky zadržených, uzavřené okolí Spolkového sněmu, dopravní omezení a tisíce policistů v ulicích německé metropole Berlín. V hlavním městě Německa se odehrává masivní protest lidí, kteří nesouhlasí s novelou zákona na potírání infekčních nemocí, píše server týdeníku Focus. Policie nařídila protesty rozpustit. (Novinky.cz)

Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“
Pokud jde o to, proč se z objektu valil černý dým, Ticháček odhadl, že nejdříve začalo hořet dřevo a od něj chytila střešní krytina. Všímá si, že budova má odkryté elektrické rozvody a volně vedené kabely. „U prvního skladu bych to viděl na bordel a porušení běžných předpisů. Druhý sklad byl úmysl, jelikož se po prvním začalo vrtat v tom, co a kolik tam toho vlastně bylo, je a kam to proudilo,“ odhadl. O firmě IMEX, která sklady provozuje, nemá valné mínění, hlavně o jejích bezpečnostních standardech. (Parlamentní listy)

Silná exploze otřásla strategickou izraelskou továrnou na rakety během testu
V úterý (20.4.) došlo ve strategické továrně vojenská zařízení v izraelské Ramle k silné explozi během testu. Zatím nejsou žádné zprávy o obětích. K výbuchu došlo během „rutinního testu“ továrny Tomer na pokročilé zbraně, který vyvíjí raketové motory, satelitní odpalovací zařízení Ofek a série různých typů vojenských raket. Místní obyvatelé říkají, že zaslechli explozi a zahlédli hřibový mrak a někteří ho natáčeli. V reakci na výbuch Tomer řekl: „šlo o kontrolovaný test bez výjimečných okolností“. (Haaretz)
P.S. Izraelský útok na íránský Natanz byl týden předtím.

Vakcína Sinovac 80% účinná proti úmrtí související s COVID-19
Rodrigo Yanez, vicepremiér chilského ministerstva obchodu, který uzavřel dohodu se Sinovacem o hostování klinického hodnocení vakcíny, řekl médiím, že údaje ukazují, že Chile učinilo „správné rozhodnutí“. Podle studie, kterou v pátek vydala chilská vláda, je vakcína Sinovac také 67 procent účinná při prevenci symptomatické infekce, 85 procent účinná při prevenci hospitalizací a 89 procent při prevenci vstupu pacientů na jednotky intenzivní péče. (TeleSur)

Velký spor ohledně nového zákona o civilní ochraně
Navržená nouzová opatření plánovaná federální vládou v boji proti rychle rostoucímu počtu koronových infekcí se setkala s prudkým odporem opozice. Řečníci FDP, levice a AfD obvinili vládu na jednání sněmu (16. dubna), že uvalí na občany nepřiměřená a neospravedlnitelná opatření. Diskuze byla poznamenaná pokřikováním a tvrdými obviněními. Zelení rovněž potvrdili, že návrh zákona v současné podobě nemá jejich schválení. Unie a SPD v zásadě hájily svůj návrh zákona, byly však otevřeny změnám. Takzvaný čtvrtý zákon o civilní ochraně (19/28444) má být schválen 21. dubna Bundestagem a 22. dubna Spolkovou radou. (Deutscher Bundestag)

Putin slibuje „asymetrickou“ reakci na jakékoli hrozby proti Rusku, slibuje, že ti, kdo provokují Moskvu, toho budou litovat
Ruský prezident varoval každého, kdo ohrožuje bezpečnost Ruska, a řekl úředníkům, že odpovědné osoby budou „litovat svých činů jako nikdy předtím“. Putin měl tradiční setkání s politiky a státními úředníky v Moskvě a v hlavním projevu uvedl, že Kreml chce udržovat dobré vztahy se všemi národy, včetně těch, s nimiž byly vztahy v posledních letech narušeny. Putin si stěžoval, že některé země si bezdůvodně zvykly „vybírat“ Rusko jako cíl: "Nechceme pálit mosty. Pokud však někdo vidí naše dobré úmysly jako lhostejnost nebo slabost a chce mosty spálit nebo dokonce mosty vyhodit do povětří, měl by si pamatovat toto: ruská reakce bude asymetrická, rychlá a tvrdá." (RT News)

Ivan Hoffman: Nikdy více
Vím, že to je konflikt zájmů, že pléduji za mír ve vlastní věci, neboť první obětí válečných štváčů býváme my, pacifisté. A současně s námi pravda. Ta prohrává už teď. (Deník.cz)

Věda o smrti – americké vojenské biologické laboratoře obklíčily svět
Jen na Ukrajině se nachází 16 amerických biologických laboratoří... (Fondsk.ru via Zvědavec)