Načítání...
 

Komu se doopravdy zelení

2020 / 3

Korporace potřebují stát k tomu, aby nám vytáhli peníze z kapsy pod záminkou „zelené politiky“. Jaderná lobby si zajišťuje skrytou formu státních dotací pro zahraniční provozovatele českých montoven.

Dukovany aneb Návrat do doby kamenné I.

Václav Umlauf

Klasický etický princip jasně říká, že nemáme právo zatížit další generace důsledky našich činů. Jinak řečeno: My slízneme smetanu - a je otázkou, zda vůbec nějaká bude - a naše děti dostanou jaderný odpad.


Začněme s fakty. Vláda v dubnu 2020 schválila dvě ze tří smluv s ČEZem, které mají rozjet dostavbu JE Dukovany. Pátý blok elektrárny v Dukovanech by měl mít výkon 1200 megawattů a ročně vyrobit devět TWh, což by odpovídalo desetině očekávané české spotřeby. Stavět by se mělo začít v roce 2029, blok by měl být uveden do provozu v roce 2036. Územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel 5. bloku bude vybrán do konce roku 2022. Tendr na dostavbu chce ČEZ vypsat v 2021 a ve stejném roce čeká nabídky. Cena má být někde mezi 140 a 160 miliardami korun.

Zbylým čtyřem ruským a tedy socialistickým jaderným energoblokům se kapitalistickým razítkem prodlouží životnost na dvojnásobek, tedy ze 30 let na 60 a budou odstaveny okolo roku 2047. Doufejme, že těm reaktorovým nádobám dojde, že makají stejně jako my za kapitalismu a že nepůjdou do důchodu stejně, jako jsme my měli jít za socialismu. Pokud zjednodušíme zatím neznámé smlouvy vlády a ČEZu, tak platí, že investory nových jaderných zdrojů budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ. Ale pokud bude stavba pro ČEZ ztrátová, tak bude moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Stejně tak to bude s garantovanou cenou elektřiny. Stát tak de facto ponese investiční rizika místo ČEZu. Investici ale v každém případě v konečném důsledku zaplatí občané – buď je jako spotřebitele a zákazníky zkasíruje ČEZ, nebo jako daňové poplatníky stát.

Jedná se tedy o novou formu skryté daně, kterou máme platit - a pro koho vlastně? Žádná předešlá vláda se do stavby nepustila, protože nebyla schopna ani dostavět dálnici mezi Prahou a Brnem. Totéž platí pro rychlou železniční síť. Jak dále uvidíme, od doby prvních vlád se stavby JE dramaticky zdražily a zkomplikovaly. A najednou vládne v Babišově vládě a v oligarchy manipulovaném mainstreamovém tisku úplně shodný a jako z nebe vytvořený konsensus, že stavět se musí a basta. Takže máme stavět nové bloky jaderné elektrárny, které nepotřebujeme. Otázkou je, pro koho vlastně? K dostavbě Temelína si přečtěte článek z roku 2013 pod názvem Proč nás Temelín zničí. Pak ale metaforicky platí, že dostavba Dukovan nás přivede do doby kamenné.Dukovany aneb Návrat do doby kamenné II.

Václav Umlauf

Babišova vláda zpolitizovaného Agrofertu je v některých směrech nezávislá a dokonce vládne lépe, než předešlí loupežníci. A najednou se chová v jedné věci jako pominutá. Tlak na dostavbu Dukovan musí jít z několika stran, tj. od zahraničních kolonizátorů i od místních ekonomických warlords, kteří tento stát vykrádají už od Klause a spol.

Předešlý díl Dukovany aneb Návrat do doby kamenné ukázal, že je něco shnilého ve státě českém. Chystá se obrovská a vcelku nesmyslná investice, která představuje další formu nepřímé daně pro 99 % občanů. Otázka zní, komu tato investice má doopravdy sloužit. Pokud se podíváme na základní materiály vlády, tak klíčový dokument je Státní energetické koncepce ČR aktualizovaná v roce 2015 a zpráva o plnění této koncepce z roku 2019. Z oficiální koncepce roku 2014 mne fascinuje str. 30 a graf č. 2, který máte tady:
Srovnejte si tento graf s prvním dílem, kde jsou náklady na výrobu energie podle různých paliv dané na mezinárodní úrovni. A pro jistotu ho zdvojnásobte reálnou cenou právě stavěných JE. A pak se podívejte, kde je graf JE na mezinárodně uznaných nákladech a kde na této vládní jaderné propagandě. Buď má pravdu minulý článek o skutečných nákladech jaderné energie a zejména její skoková přirážka v EU, nebo tento reklamní leták.
Pacific Gas and Electric Company aneb Náš americký vzor potřetí

Aleš Macháček

Jako podstatný projev lhostejnosti k lidským životům je fakt, že není žádný záznam o tom, že by se nahlášené závady vůbec odstraňovaly.


Vyšetřovatelé Kalifornské komise pro veřejné služby vydali začátkem prosince konečnou 700stránkovou zprávu, kde dokumentují nedodržování státních předpisů pro údržbu elektrických vedení a poukázali na systémové problémy údržby přestárlých elektrických vedení společností PG&E.

Společnost, která je odpovědná za zabití 8 lidí při výbuchu v San Bruno v roce 2010 špatně udržovaným plynovodem, byla od té doby ve zkušební době pod „zostřeným dohledem“ státní inspekce. Jak společnost sama připustila, elektrické vedení Caribou-Palermo bylo odpovědné za katastrofální požár (Camp Fire), největší požár od roku 2001. Jak Wall Street Journal uvedl již před tím, vedení Caribou-Palermo, které je v provozu od roku 1921, dosáhlo konce své užitečné životnosti a potřebovalo nutně kontrolu a opravu. Zpráva uvedla, že „zjištěné nedostatky v inspekci a údržbě stožárů nebyly izolované, ale naznačovaly celkový vzorec nedostatečné inspekce a údržby“. Posádky PG&E nevylézaly na stožáry rozvodů, prováděly pouze pozorování ze země, což bylo v rozporu i s pravidly společnosti samé. Nakonec i náhodně nalezené poruchy byly odsunuty na později jako nepodstatné, i když měly dostat největší prioritu. Jako podstatný projev lhostejnosti k lidským životům je fakt, že není žádný záznam o tom, že by se nahlášené závady vůbec odstraňovaly.

V důsledku loňského Camp Fire vyhlásila společnost PG&E v lednu 2019 konkurz, aby zabránila vyplacení zhruba 30 miliard dolarů, které dlužila svým obětem. Po tomto kroku, který vyvolal další veřejné pobouření, oznámila PG&E letos řadu postupných výpadků proudu, které ovlivnily 3 miliony Kaliforňanů a bezpočet podniků, škol, nemocnic a těch, kteří potřebovali elektřinu pro záchranu života. Místo opravy a modernizace své zničené infrastruktury se společnost pokusila ušetřit peníze vypnutím energie na svých nosičích během letní sezóny. V letošním roce ale i tak vypukla řada smrtelných požárů.