Načítání...
 

Konec hegemona

2022 /09

Žijeme v zajímavé době, kdy odchází do věčných lovišť další impérium. Tento umírající kůň kolem sebe zdatně kope a je to hodně vidět.

Vzpomínka na budoucnost

Andrei Martyanov

Neustále narážím na definici Spojených států jako hegemona. Hegemon sem, hegemon tam, a to vše se používá pouze v souvislosti s tím, co udělá Fed, jak se včera vyspal Mnuchin a jaký je stav bank.

Termín "hegemonie" je v současné době velice důležitý, proto nabízím rychlé zamyšlení. Dnes při procházení médií - nebudu uvádět odkazy, dají se snadno najít - neustále narážím na definici Spojených států jako hegemona. Hegemon sem, hegemon tam, a to vše se používá pouze v souvislosti s tím, co udělá Fed, jak se včera vyspal Mnuchin a jaký je stav bank. Myslím, že při použití finančního voodoo, které je v anglosférických médiích prezentováno jako "věda", a jeho iterací například v Rusku mezi takzvanými ruskými liberálními kruhy s příslušnými médii, jako je Kommersant z RBC, je člověk doslova nucen věřit, že Spojené státy jsou hegemonem, protože americký dolar je světovou rezervní měnou a vše z něj plyne. To je absurdní a naprosto nekompetentní názor, protože obecná definice hegemonie tyto předpoklady ani v nejmenším nepodporuje.


Konec Pax Americana, právě teď

Pavel Letko

Vzniklý smrad momentálně halíme do modrožluté a čekáme, kdy začne vonět. Naše zatemněné mysli toto nechápou, neb jsme cvičeni v ďábelské propagandě nutnosti války a násilí. Ovšemže války za cizí zájmy. Tak praví otrok – musím někomu patřit.

Úvodem bych se rád vypořádal s článkem „Proč Rusko nenapadne Ukrajinu“ z 23.12.2021. Zdá se, že jsem se tehdy fatálně mýlil, protože o dva měsíce později Rusko Ukrajinu napadlo. Jenže tak jednoduché to není, protože Rusko ani tak nenapadlo Ukrajinu, jako spíše celý Západ. Tedy se stalo to, co bylo popisováno jako celosvětová hrozba vyplývající z naší alianční politiky. Předpokládal jsem nějaký reciproční krok na Kubě či Venezuele, ale on se uskutečnil v Evropě. Střet mezi Východem a Západem se dal předpokládat, jen jsem podobně jako drtivá většina překvapen, že nastal právě teď. Podobně jako jsme kdysi čekali pád sovětského impéria, ale přesto nás překvapilo roku 1989 ono „právě teď“. A tak i nyní jsme svědky onoho překvapení z konce Pax Americana. Právě teď.


Uctívači zlatého telete se dopustili blasfemie

Pavel Letko

A tak i nyní sledujeme v přímém přenosu zánik jednoho Impéria, ne-li zánik lidského osídlení planety Země. Ještě se mává mávátky, místo organizátorů a průvodů „komunistického“ 1. máje tu máme „milion chvilek nenávisti“ a jejich mávátkové příznivce.
Tento rok poznamenala předzvěst ukončení posvátnosti soukromého vlastnictví. To, že celé USA kradou, jak je napadne, ať už v Iráku nebo Afghánistánu, kde zabavily státní aktiva v hodnotě 10 miliard dolarů, čímž se staly hlavním favoritem na cenu lupiče roku, je všeobecně známo. Jenže jedna věc je státní majetek, jehož rozkrádání je oblíbeným a rozšířeným celosvětovým sportem, a druhá věc je rozkrádání soukromého majetku, na něž byly specializovány spíše levicové kruhy tíhnoucí k myšlence komunismu a nikoliv kruhy pravicové, tíhnoucí k fašismu.