Načítání...
 

Politické procesy se vrací

2023 /12

Česko se dočkalo nových politických procesů, což je hodně vyrovná zpráva. A masové veřejnosti to vůbec, nevadí.

Politické procesy v dnešním Česku? Případ první, vysílání Svobodného rádia

Josef Skála, Václav Umlauf

Ti vládní kazisvěti se bojí diskuse víc, než Lucifer krucifixu. Moderní komunikace však drolí i samoděržaví této tzv. “demokratické” cenzury. Proto se režim, jenž sliboval netušená práva a svobody, utíká i k politickým procesům. Do krajně prekérní soutěsky to zahání i ruku zákona. Tím větší respekt čeká každého policistu, státního zástupce i soudce, který těm tlakům dokáže odolat.

Dne 3. března 2023 proběhne druhé dějství soudního procesu se třemi účastníky pořadu vysílaného na kanále https://svobodne-radio.com/. Obvinění jsou celkem tři:
Vladimír Kapal, editor a moderátor této stanice
PhDr. Josef Skála, CSc.
Ing. Juraj Václavík.
Tématem relace byla kauza zvaná Katyňský masakr, což byla masová vražda polských válečných zajatců počátkem 40. let na sovětském území okupovaném wehrmachtem hned na začátku tzv. "Operace Barbarossa". Pořad byl na četné žádosti posluchačů vysílán už 2. července 2020. Po víc než jeden a půl roku sklízel jen řadu “lajků” a nulovou polemiku. Změna nadešla až v polovině března 2022, tedy dva roky po vysílání pořadu.


Politické procesy v Česku? Případ druhý, kauza diskutující učitelky

Stanislav Blaha

Před nedávnem jsme popsali první aktuální politický proces v Česku. Nyní pokračujeme v tomto pravděpodobně hodně dlouhém seriálu dalším případem. Perzekuce je znepokojivá tím, že dostala systematický charakter a probíhá podle velmi podobného scénáře.

Dne 5. dubna 2022 probíhala v jedné z osmých tříd na jedné pražské základní škole hodina češtiny. Učitelka Martina Bednářová si pro žáky připravila hodinu stylistiky na téma média a mediální sdělení, vztah mediálního sdělení a reality. Jednalo se o učivo, jehož zvládnutí je požadováno rámcovým vzdělávacím programem i školním vzdělávacím programem této školy. Bylo asi šest týdnů od ruské invaze na Ukrajinu a paní učitelka se rozhodla zvolit aktuální téma rusko-ukrajinského konfliktu. Hodina proběhla tak, jak je u paní učitelky zvykem. Žáci diskutovali, nebáli se vyjádřit svůj názor, paní učitelka jim oponovala, házela udičky, možná i trochu provokovala.


Politické procesy v Česku? Shrnutí dosavadního vývoje

Václav Umlauf

Nyní máme první kandidáty, kteří mohou založit "Klub 405". A když tento režim padne, pak doufejme, že tyto oběti budeme za naše daně znovu odškodňovat a vyšetřovat, kdo a proč mohl za selhání justice.
A stejně jako to bylo za gestapa, je teď na nových strážcích politicky motivované justice, zda udání pilných občanů na sousedy hodí do koše, nebo je předají státnímu zástupci ke stíhání. A mnohem horší je, když policajty dozoruje samotný státní zástupce. Jako bývalý politický vězeň jsem byl souzen podle trestního zákona z roku 1961, který měl v hlavě první známé politické paragrafy, což byly trestné činy proti republice. Jak sami vidíte, dnes se občané nestíhají za hanobení, pobuřování či podvracení republiky, ale za velmi podobné trestné činy. Motiv "nenávisti k socialistickému společenskému a státnímu zřízení" byl nahrazen schvalováním trestného činu genocidia.